هفتهٔ سوم ماه ششم بعد از زایمان

هفتهٔ گذشته، شما دومین هفته از ماه ششم پس از زایمانتان را گذراندید و حالا وارد سومین هفته از ششمین ماه بعد از زایمان خود شده‌اید. در ابن مطلب می‌توانید با بخشی از وضعیت هفتگی زندگی یک تازه‌مادر و همچنین رشد کودک در هفتهٔ سوم از ماه ششم پس از تولدش آشنا شوید.

زندگی و احساسات مادر

اگر شما نیز باید بعد از گذشت شش یا ۹ ماه و تمام شدن مرخصی زایمانتان به سر کار برگردید، بد نیست کمی زودتر به فکر پیدا کردن یک مراقب خوب مثل یکی از اطرافیان، پرستار بچه یا مهدکودک باشید که از میان، استخدام یک پرستار بچه که بتواند با شرایط شخصی شما هماهنگ‌تر شود و شاید مدت بیشتری پیشتان بماند، تصمیم بزرگ‌تر و سخت‌تری است و سخت‌ترین قسمتش، پیدا کردن کسی است که هم دوستش داشته باشید و هم بتوانید به او اعتماد کنید. پرس‌وجو از دوستان، همسایگان و آشنایانی که تازه بچه‌دار شده‌اند روش بسیار خوبی برای انتخاب پرستار کودک است ولی شما می‌توانید به مؤسسه‌هایی که پرستار کودک معرفی می‌کنند نیز مراجعه کنید.

اگر شما هم چنین تصمیمی گرفته‌اید، لازم است بدانید موارد مهمی در ارتباط با انتخاب پرستار خوب وجود دارد که باید مد نظر قرار دهید، از جمله سن، تجربه، دانش احیای قلبی تنفسی کودک و آشنایی با کمک‌های اولیه برای بچه‌ها. همچنین یک مصاحبهٔ کامل می‌تواند به شما کمک کند شخصیت، منش و مهارت‌های افراد منتخب را ارزیابی کنید. تعامل او با کودک خود را نیز به دقت زیر نظر بگیرید.

وقتی پرستار بچه را استخدام کردید، عاقلانه است که از او بخواهید کمی زودتر بیاید تا قبل از رفتن شما، زمانی را با هم بگذرانید. وقتی کودک را آماده می‌کنید و مثلاً به او لباس می‌پوشانید اجازه دهید او فرزندتان را نگه دارد. تمام اطلاعات مهم را مثل شماره تلفن‌ها برای تماس با شما و پزشک کودک، پله‌های اضطراری خروج از خانه، محل کمک‌های اولیه و اورژانسی، اطلاعات پزشکی کودک، و اجازهٔ مواردی از طرف شما برای زمانی را که شما در دسترس نیستید به او بدهید.

رشد و زندگی کودک

طی این هفته از زندگی، توانایی کودک شما در تشخیص اشیای بسیار کوچک و دنبال کردن اشیای متحرک با نگاه خود، بهتر شده است. در این مرحله، او ممکن است بعد از دیدن تنها بخشی از یک شیء، مثلاً اسباب‌بازی موردعلاقهٔ او که از زیر پتو بیرون زده است، قادر به تشخیص آن باشد. این مهارت مبنای بازی قام موشکی است که شما در ماه‌های آینده با او بازی خواهید کرد. کودک همچنین می‌تواند یک شیء را در حینی که از دید او خارج می‌شود دنبال کند. همچنین، اگر او را نزدیک به شیئی نگه دارید، ممکن است به سمت آن خیز بر‌دارد و وقتی به آن رسید به سراغ شیء دوم برود.

در رابطه با موارد پزشکی و مراقبت‌های کودک نیز، پزشک کودک شما با اندازه‌گیری وزن، قد و دور سر و مقایسۀ آن با میانگین‌های استاندارد و اندازه‌های قبلی کودک، به دنبال فهمیدن الگوی رشد کلی کودک شماست. انحراف ناگهانی از این الگو یا تغییرات شدید ممکن است نشان‌دهندهٔ مشکلی در دریافت یا جذب مواد مغذی باشد یا یک بیماری یا مشکل رشد را نشان دهد.

پزشک کودکتان به شما خواهد گفت که کودک شما در یک نمودار رشد در چه صدکی یا رتبهٔ درصدی‌ است. این راهی برای مقایسهٔ رشد کودک با کودکان دیگر است. برای مثال، اگر کودک شما از لحاظ وزنی در صدک ۲۵ است، این بدان معنی است که ۲۵ درصد از کودکان هم‌سن و هم‌جنس کودک شما همان وزن یا وزن کمتری دارند و ۷۵ درصد وزن بیشتری دارند.

کودک شما سرعت رشدی منحصر به خودش دارد. ممکن است جهش رشد، او را یک ماه یا یک سال از سرعت نمودار جلو انداخته باشد و در ماه یا سال بعد به روال طبیعی بازگردد. برخی از کودکان به دلیل ژن‌های خود به طور طبیعی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از حد نرمال و طبیعی هستند. همچنین تندرستی کودک شامل توجه به عوامل مختلفی مثل تکامل، خلق‌وخو و سطح فعالیت او است و نه فقط رشد جسمی، ولی در هر صورت اگر نگرانی‌هایی دارید، با پزشک کودکتان صحبت کنید تا از همه چیز مطمئن شوید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید