رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه چهارم تولد

رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه چهارم تولد

به یاد داشته باشید که رشد کودک شما منحصر به خودش است و تمام کودکان مراحل رشدشان را با سرعت خاص خود طی می‌کنند. همچنین در نظر داشته باشید که برخی از کودکان مثل کودکان زودرس معمولاً به زمان بیشتری برای رسیدن به نقاط عطف رشد نیاز دارند. اما اگر نگرانی خاصی در رابطه با رشد او دارید، لازم است موضوع را با پزشک کودک در میان بگذارید. در این مطلب می‌توانید با رشد و نمو یک کودک در هفتهٔ چهارم از چهارمین ماه تولد او آشنا شوید.

غلت زدن

در این سن وقتی کودک روی شکمش قرار می‌گیرد، احتمالاً سر و شانه‌هایش را بالا می‌برد و از دست‌های خود به عنوان اهرم استفاده می‌کند. این حرکت که شبیه شنا رفتن در مقیاسی کوچک است به تقویت عضلاتش کمک می‌کند و دید بهتری از اطراف به او می‌دهد و حتی ممکن است با غلتیدن به پشت یا بالعکس، شما و خودش را هم متحیر کند.

شما می‌توانید این مهارت را از طریق بازی تشویق کنید. به این شکل که یک اسباب‌بازی را در یک سمت او که معمولاً به آن سمت می‌غلتد تکان دهید تا نظرش جلب شود و به سمت آن بغلتد و سپس این تلاش کودک را تحسین و تشویق کنید و به او لبخند بزنید. یادتان باشد که کودکتان به حمایت و اطمینان خاطر از طرف شما نیاز دارد، زیرا این مهارت جدید می‌تواند برای او کمی ترسناک باشد.

انتخاب و ترجیح

در این سن، کودک ممکن است به حضور شما، صدای شما و حتی حالات چهرهٔ شما با لگد زدن و تکان دادن دست‌های خود پاسخ بدهد. همچنین او که تاکنون به همهٔ کسانی که می‌دید لبخند می‌زد، احتمالاً کم‌کم در مورد افرادی که ترجیح می‌دهد کنارش باشند مشکل‌پسند می‌شود.

در جمع‌های شلوغ یا در میان افراد ناآشنا نیز ممکن است به کمی زمان برای احساس راحتی نیاز داشته باشد. پس بهتر است برای کنار آمدن با حضور غریبه‌ها یا یک پرستار کودک به او فرصت بدهید. هرچند زمانی که در آغوش شماست، به احتمال زیاد به تعامل با افراد دیگر، به ‌ویژه کودکان پرسروصدا و سرزنده علاقه‌مند است، زیرا آنها برای یک کودک سرگرم‌کننده‌تر هستند و از نظر جسمی نیز کوچک‌تر از بزرگسالان هستند و با او هم‌اندازه‌‌تر و به او نزدیک‌ترند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط