رشد کودک در هفتهٔ دوم ماه پنجم تولد

رشد کودک در هفتهٔ دوم ماه پنجم تولد

کودکان شیرخوار مراحل رشد را با سرعت مخصوص به خودشان طی می‌کنند، پس هرگز کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه نکنید. همچنین برخی از کودکان مثل کودکتان زودرس معمولاً به زمان بیشتری برای رسیدن به نقاط عطف رشد نیاز دارند. اما در هر صورت اگر نگرانی زیادی دارید، بهتر است در این مورد با پزشک کودکتان مشورت کنید تا نگرانی‌تان رفع شود. در این مطلب می‌توانید با رشد کودکتان در هفتهٔ دوم از پنجمین ماه تولدش آشنا شوید.

تغییر احتمالی وعده‌های تغذیه

کودک شما حالا معدهٔ بزرگ‌تری دارد، بنابراین دیگر نیازی به پر کردن مکرر آن وجود ندارد. با این وجود اگر کودکتان را منحصراً با شیر مادر تغذیه می‌کنید، هنوز هم شش تا هشت وعده در روز شیردهی لازم است. محتوای شیر مادر نیز تغییر کرده است و اکنون چربی و مواد معدنی بیشتری برای مطابقت با نیازهای تغذیه‌ای کودک دارد.

همچنین کودک شما ممکن است اکنون به دو برابر وزن هنگام تولدش رسیده باشد و البته با وجود کم شدن تعداد وعده‌های غذایی، باز هم به افزایش وزن ادامه خواهد داد. اما عادات غذا خوردن او هنوز به بلوغ نرسیده است. او اکنون به راحتی حواسش پرت می‌شود و شیر دادن به او می‌تواند برایتان کمی خسته‌کننده‌ باشد، زیرا او مرتب شیر خوردن را متوقف می‌کند تا خواهر یا برادرش را تماشا کند یا به دنبال منشأ صداها بگردد. راهکاری که می‌توانید امتحان کنید این است که اگر خودتان دوست دارید سعی کنید با تغذیه کردن او در یک اتاق آرام و نیمه‌تاریک، موجبات حواس‌پرتی را به حداقل برسانید.

تنها بازی کردن

کودکتان حالا می‌تواند به مدت چند دقیقهٔ متوالی با دست و پاهای خود بازی کند. او علاقه دارد که هر حرکتی را بارها و بارها تکرار کند تا از نتیجهٔ آن مطمئن شود. سپس تغییر کمی در حرکت ایجاد می‌کند تا ببیند که نتیجهٔ آن چقدر متفاوت است.

گاهی ناگهان متوجه می‌شوید که اتاق خواب به طرز عجیبی آرام است و وقتی به سراغ کودک می‌روید، می‌بینید او که تا به حال در تمام لحظات بیداری نیازمند توجه شما بود، اکنون خود را در تختش سرگرم کرده است، پس شاید کمی وقت برای انجام برخی کارهای مورد علاقه‌تان داشته باشید، البته خیلی کوتاه و با رعایت حفظ ایمنی در مورد کودکتان!

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط