چگونه به کودکتان یاد بدهید از هدایایی که می‌گیرد قدردانی کند؟

چگونه به کودکتان یاد بدهید از هدایایی که می‌گیرد قدردانی کند؟

بهترین راهکار این است که سرمشق خوبی باشید و وقتی هدیه‌ای می‌گیرید، قدردانی خود را نشان دهید. اگر کودکتان نقاشی‌ای برای شما می‌کشد یا در کاری به شما کمک می‌کند، از او تشکر کنید و به ویژگی خاصی در مورد هدیه یا کمکی که کرده است و شما دوست داشتید اشاره کنید. به او بیاموزید که از دیگران تشکر کند و یادداشت‌هایی برای تشکر بکشد یا اگر نوشتن بلد است بنویسد. همچنین به جای اینکه فقط او را هنگام بدرفتاری اصلاح کنید، وقتی رفتار خوبی دارد از او تعریف کنید.

هنگامی که کودک شما چیزی را از یکی از اقوام دریافت می‌کند و تشکر می‌کند، به او بگویید که چقدر رفتارش را دوست داشتید و چقدر فوق‌العاده و مثل بزرگ‌ترها به نظر می‌رسد. اما موعظه كردن برای كودكان در این سن یا هر سن دیگری مؤثر نخواهد بود؛ احتمالاً حالا همهٔ ما می‌دانیم که گفتن جملاتی مانند «تو باید برای هر چیز که داری سپاسگزار باشی!» واقعاً باعث نمی‌شود حتی بزرگسالان هم بیشتر قدردان باشند!

یک راه خوب دیگر هم در مورد کمک به کودکان برای ارزش دادن به هدیه‌هایش این است که در این مورد نیز حدود اعتدال را رعایت کنید! به عنوان مثال، شما ممکن است وسوسه شوید که فرزند خود را غرق اسباب‌بازی و اشیای مادی کنید، اما زیاده‌روی در این کار باعث خوشبختی نمی‌شود و اغلب باعث می‌شود کودکان قدردان چیزهایی که دارند نباشند. بنابراین، هنگامی که مثلاً تولد کودک شماست، به جای کلی اسباب‌بازی، فقط یک هدیه به او بدهید یا به جای هدیه‌های گران‌قیمت، چیزهای ارزان‌تر و معنوی‌تر را انتخاب کنید. از همه چیز گذشته، آنچه بیشتر کودکان از والدین خود می‌خواهند و قدردان آن هم خواهند بود، وقت گذراندن با یکدیگر است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید