پنج سالگی: پنج سالگی مبارک

پنج سالگی: پنج سالگی مبارک

کودک شما حالا پنج ساله شده است و مادرشو این اتفاق عزیز را به شما و خودش تبریک می‌گوید. در این مطلب با بخشی از زندگی یک کودک در شروع پنج سالگی‌اش آشنا شوید.

پنج سالگی مبارک

پنج سالگی برای بچه‌ها زمان نزدیکی به آغاز سال‌های پیش‌دبستانی و سپس مدرسه است. شما هم به عنوان والدین به راحتی امکان دارد که درگیر مشغله‌های مدرسه، بازی و فعالیت‌های مرتبط شوید و خیلی چیزها را فراموش کنید. اما یادتان باشد که برای یک چیز وقت بگذارید؛ به‌روزرسانی کتاب کودکیِ فرزندتان به عنوان آغاز سرگذشتش!

بعضی از والدین یک نامه‌ٔ سالانه به فرزندشان می‌نویسند تا در هجدهمین سالگرد تولدشان باز شود. در آن می‌توانید نکات برجسته‌ٔ سال قبل زندگی فرزندتان، مشاهدات مربوط به شخصیت و منش او و امیدهای خودتان برای آینده‌اش را یادداشت کنید. اگر این کار را از بدو تولدش شروع نکرده‌اید، اکنون زمان خوبی برای شروع است.

نکتهٔ والدین: خواب کافی کودک

اگرچه به نظر می‌رسد بچه‌های پنج ساله هرگز یک جا بند نمی‌شوند، اما در نهایت باید جایی از حرکت بایستند و به خواب بروند. به طور ایده‌آل، برای حداقل ۱۰ تا ۱۳ ساعت، زمان خوابی است که بچه‌های پنج ساله به طور متوسط نیاز دارند. جدول زمانی خواب کودکان دو تا هشت ساله را ببینید.

درست است که ظاهراً برخی افراد، مثل برخی از بچه‌ها کمتر از دیگران نیاز به خواب دارند اما به‌طورکلی عاقلانه است که در مورد خواب کودکان زیاده‌روی کنید تا کم‌کاری. اگر فرزند شما به اندازهٔ کافی نخوابد، ممکن است کج‌خلق شود یا در طول روز در تمرکز کردن مشکل داشته باشد.

حتی اگر فرزندتان در مقایسه با همین یک سال پیش دیگر «بچهٔ بزرگی» به نظر می‌رسد، اما اکنون هم به اندازه‌ٔ همیشه به یک روتین قبل از خواب احتیاج دارد. تشریفات آشنای آن کودک شما را آرام و ریلکس و برای خواب آماده می‌کند.

همچنین حذف هر گونه وسایل الکترونیکی از اتاق خواب او کمک می‌کند. بچه‌هایی که زیاد با وسایل الکترونیکی کار می‌کنند در به خواب رفتن و در خواب ماندن دشواری بیشتری دارند و جدا از تعداد زیادی مشکلات دیگر، ریسک بالاتری برای چاقی هم خواهند داشت.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط