پنج سالگی: یک سخنور بزرگ

پنج سالگی: یک سخنور بزرگ

کودک شما همچنان ماه اول پنج سالگی‌اش را می‌گذراند. در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی یک کودک در ماه اول پنج سالگی‌ آشنا شوید.

سخنور بزرگ شما

در پنج سالگی فرزند شما هزاران کلمه می‌داند و بیشتر آنها را می‌تواند به وضوح بیان کند. او می‌تواند افراد و وقایع را با جزئیات توصیف کند و از جملات پیچیده‌تری استفاده می‌کند. در حقیقت، بچه‌های پنج ساله غالباً پرچانه‌ و پرحرف هستند و دوست دارند بی‌وقفه ماجراهایشان را تعریف کنند، سؤال بپرسند یا هر فکری را که به ذهنشان خطور می‌کند بازگو کنند. آنها تمام مهارت‌های زبانی را که طی چند سال گذشته کسب کرده‌اند تمرین می‌کنند و سؤالات و نظراتشان نشان می‌دهد که شیوه‌های اندیشیدن آنها نیز تغییر می‌کند.

کودک پنج ساله‌ٔ شما در مورد استفاده از زمان مناسب افعال نسبتاً ماهر شده است. با سؤال پرسیدن در مورد آنچه در قرار بازی دیروز اتفاق افتاده یا در مورد آن گردش فردا به پارک، به او کمک کنید تا از زمان‌های آینده و گذشته استفاده کند. صحبت با بچه‌ها و کتاب خواندن برایش هنوز بهترین و مهم‌ترین راه‌ها برای شکوفایی مهارت‌های زبانی است.

همچنین متوجه می‌شوید که فرزندتان دارد آداب گفت‌وگو را یاد می‌گیرد. به عنوان مثال، ممکن است در گفت‌وگوها صبورتر باشد و تمایل بیشتری برای صحبت کردن نوبتی داشته باشد. او همچنین ممکن است بیشتر درگیر گفت‌وگو و معاشرت شود، به کسی که صحبت می‌کند نگاه کند و سرش را تکان دهد. به الگوسازی ادب و نزاکت ادامه دهید و بر اهمیت استفاده از «لطفاً»، «متشکرم» و «ببخشید» تأکید کنید.

نکتهٔ والدین: ستایش خوبی‌ها

«خوبی را پیدا و آن را ستایش کن». این یک توصیه‌ٔ خیلی خوب برای هدایت فرزندتان به سمت رفتاری است که دوست دارید بیشتر آن مشاهده کنید. چند کلمه‌ٔ تأییدآمیز یا حرکات غیرکلامی مانند علامت شست رو به بالا یا نوازش مهرآمیز موهایش باعث می‌شود فرزندتان بداند که در مسیر درستی قرار دارد.

در عین حال، زیاده‌روی هم نکنید. ستایش خود را برای رفتارهای بسیار مشخص نگه دارید. مثلاً گفتن «خوشم اومد که شیشه‌شیر برادرت رو از روی زمین برداشتی!» از گفتن «این کارت خوب بود!» مؤثرتر است و آن را وقتی کودکتان بهتر از حد انتظار رفتار می‌کند به کار ببرید و نه برای کارهای عادی مانند خوردن تمام غذا یا لباس پوشیدن.

در مورد تربیت کودکان بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط