چرا کودکتان راست دست یا چپ دست است؟

چرا کودکتان راست دست یا چپ دست است؟

بیشتر کودکان یک ساله قادر به استفاده از هر دو دست هستند، یعنی از هر دو دستشان به طور مساوی استفاده می‌کنند. کودک نوپای شما احتمالاً در دو یا سه سالگی کم‌کم ترجیحش برای دست راست یا چپ خود را نشان می‌دهد و برای حدود ۹۰ درصد از کودکان، این ترجیح دست راست خواهد بود.

چرا تعداد راست دست‌ها این‌قدر زیاد است؟ هیچ‌کس درست نمی‌داند. ژنتیک در این اتفاق نقش دارد و والدین چپ دست احتمال بیشتری برای داشتن فرزندان چپ دست دارند. هنجارهای اجتماعی هم یکی دیگر از این علل است. مردم سرزمین و فرهنگ‌هایی که در آنها چپ‌ دستی غیرقابل قبول تلقی می‌شود، افراد چپ‌ دست کمتری خواهد داشت. شاید شما هم به یاد داشته باشید که در گذشته، چپ دست بودن در برخی فرهنگ‌ها یک ایراد تلقی می‌شد؛ البته اگر الان نباشد!

همچنین نظریه‌ای وجود دارد که می‌گوید افراد بیشتری راست دست هستند چون در رحم، سه چهارم جنین‌ها در هفته‌های آخر بارداری دست راستشان رو به بیرون است و در نتیجه امکان حرکت آزادانه‌تری را دارد. نظریه‌ٔ دیگری می‌گوید دلیل راست دستی بیشتر افراد این است که نوزادان بیشتر احتمال دارد که سر خود را به سمت راست بچرخانند تا چپ؛ گرچه دلایل این یکی روشن نیست! نظریهٔ دیگری هم هست که می‌گوید این تنها یک رفتار اکتسابی است، یعنی شما با دست راست خود چیزهایی را به فرزندتان می‌دهید و او هم از همان رفتار پیروی می‌کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

سوالات مرتبط