پنج سال و سه ماه: یک کوچولوی چپ دست

کودک شما حالا پنج سال و سه ماهش کامل شده و وارد ماه چهارم از پنج سالگی‌اش شده است. در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی یک کودک پنج سال و سه ماهه آشنا شوید.

کوچولوی چپ دست شما

در پنج سالگی، بیشتر بچه‌ها به طور مداوم از یک دست غالب استفاده می‌کنند. فرزندتان را در حین کارهای روزمره نگاه کنید، ببینید قاشق را با کدام دست نگه می‌دارد؟ با کدام دست توپ را پرتاب می‌کند یا دکمه‌ٔ پیراهنش را می‌بندد؟ از هر ۱۰ کودک، ۹ بچه دست راست خود را ترجیح می‌دهند، اما چپ دست بودن کاملاً طبیعی است، فقط به اندازه‌ٔ راست دست بودن معمول نیست.

دوره‌ای که مردم فکر می‌کردند چپ دستی چیزی پایین‌تر از راست دستی است و سعی در تغییر آن داشتند گذشته است. برخی از دانشمندان چپ دست‌ها را خلاق‌تر و دارای مهارت کلامی بیشتری می‌دانند، هرچند تحقیقات راست دست‌ها را هم در برخی چیزها بهتر می‌دانند.

چیزی که ما به طور قطع می‌دانیم این است که چپ دست بودن در دنیای تحت سلطه‌ٔ راست دست‌ها گاهی اسباب زحمت یا کلافه‌کننده است. به این فکر کنید که بیشتر ما ماوس کامپیوتر را کجا قرار می‌دهیم یا دفترهای سیمی چگونه طراحی شده‌اند. می‌بینید، خیلی چپ دست‌پسند نیستند.

اگر بچه‌ٔ شما چپ دست است، او را در جایی از میز غذاخوری قرار دهید که آرنجش با بعل‌دستی راست دستش برخورد نکند و قیچی و سایر ابزارها و تجهیزات طراحی‌شده برای چپ‌ دست‌ها را برایش بخرید.

در مورد آداب غذا خوردن کودکان بدانید.

نکتهٔ والدین: تقویت روابط کودک با دیگران

پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی که نقش فعالی در زندگی کودکان دارند، مزایای زیادی برای آنها خواهند داشت، اما اگر والدین خود و همسرتان دور از شما زندگی می‌کنند برای مستحکم نگه داشتن رابطه چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

دیدار، تماس تلفنی یا تصویری منظم کمک زیادی می‌کند. یک سیستم ارتباطی آنلاین پیدا کنید که به شما این امکان را بدهد که هنگام صحبت همه یکدیگر را ببینند. برخی از خانواده‌ها برای مطلع نگه داشتن همه از زندگی یکدیگر یک گروه آنلاین خانوادگی دارند. کاردستی‌های هنری، عکس‌ها، کارنامه‌ها و فیلم‌های کودک خود را برای اطرافیان نزدیک مهم زندیگ خود و کودکتان پست یا ایمیل کنید.

صحبت کردن با کودک در مورد والدینتان راه دیگری برای تقویت روابط است. بنشینید و با هم به عکس‌های خانوادگی نگاه کنید. برای فرزند خود یک آلبوم عکس کوچک از همهٔ اقوام نزدیک و دور تهیه کنید تا باعث شود چهرهٔ آنها برایش آشنا بماند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط