پنج دلیل دروغ گفتن کودک

پنج دلیل دروغ گفتن کودک

برخی از ما خیلی راحت دروغ می‌گوییم و برخی‌ها هرچند نمی‌خواهند ولی باز هم نمی‌توانند دروغ نگویند، ولی بعضی‌هامان واقعاً از دروغ گفتن لذت می‌بریم. بررسی این موضوع و ریشه‌یابی آن روندی گسترده و پیچیده است که در مورد افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است، اما کودکان چرا دروغ می‌گویند؟ قبل از بررسی این موضوع بهتر است بدانیم که تا وقتی کودک به سن سه یا چهار سالگی نرسد نمی‌تواند فرق بین واقعیت و خیال را متوجه شود. پس یادمان باشد که یک کودک یک یا دو ساله مفهوم واقعیت و دروغ را نمی‌داند، یعنی در واقع قادر به دروغ گفتن نیست. همچنین دروغگویی بچه‌ها همیشه هم یک مشکل هولناک نیست و گاهی می‌تواند ناشی از تخیل فعال یا حتی فراموش کردن بعضی چیزها در بچه‌ها باشد که هر کدامشان نیز راه و روشی برای برطرف کردن و حل مشکل دارد. پس بهتر است با صبوری، آگاهی و شناخت درست به دنبال حل مشکل باشید. علل دروغ گفتن کودکان به شکلی بسیار کلی می‌تواند به ترتیب زیر باشد.

۱. بی‌توجهی والدین

گاهی دروغ گفتن بچه‌ها یک واکنش به شرایط موجود آنهاست. وقتی پدر یا مادری به صورت منطقی به نیازهای کودکش پاسخی ندهد، ممکن است کودک برای دریافت محبتی که به آن نیاز دارد شروع به دروغ گفتن کند. همچنین وقتی از سوی والدین و اطرافیان به کودک توجه نشود، امکان دارد او برای جلب توجه دیگران شروع به گفتن دروغ کند تا با این کار اوضاع را تا حدی تغییر دهد و مشکل را حل کند.

۲. خلاص شدن از حس حقارت

مورد تحقیر قرار گرفتن کودک توسط والدین یا اطرافیانش می‌تواند منجر به دروغگو شدن او ‌شود. به عبارت دیگر، آنها دروغ می‌گویند تا بتوانند با آن از شر احساس حقارت تحمیل‌شده خلاص شوند.

۳. تقلید از اطرافیان

داشتن والدین یا اطرافیانی که دروغ می‌گویند و در نتیجه، تقلید کودک از آنها نیز عامل مهمی در دروغگویی بچه‌هاست. به عنوان مثال، برخی والدین به راحتی دروغ می‌گویند تا بحثی را که پیش آمده است زودتر به سرانجام برسانند. در این میان، کودکان ناظران بسیار دقیق و هوشیاری هستند که به راحتی از این اتفاقات الگوبرداری خواهند کرد.

همچنین والدین گاهی به شوخی دروغ‌هایی می‌گویند و غافل هستند که می‌توانند شروع‌کنندهٔ دروغ‌های جدی‌تر و بسیار خطرساز در آیندهٔ کودکانشان باشند.

۴. تنبیه و سرکوب کردن

کودکانی که به دلیل یک اشتباه یا عمل نادرست به شدت توسط والدین، مراقبان و اطرافیانشان سرکوب یا تنبیه می‌شوند ممکن است برای جلوگیری از تنبیه شدن‌ها که اتفاقات تلخ و دردناکی است دروغ بگویند.

۵. احساس ترس کودک

گاهی والدین و اطرافیان از کودکان انتظارات بیش از حد توان آنها دارند و شرایط مضطرب‌کننده و ناراحتی را در زندگی ایجاد می‌کنند. به همین دلیل، امکان دارد کودک به علت ترس از انتقادها، قضاوت شدن‌های مداوم یا هر گونه ناراحتی و تنشی رو به دروغگویی بیاورد تا مشکل را حل کند.

در مورد رفتار کودک بیشتر بدانید:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط