چه زمانی برای انجام بی‌حسی اپیدورال زود یا دیر است؟

چه زمانی برای انجام بی‌حسی اپیدورال زود یا دیر است؟

بی‌حسی اپیدورال یک نوع بی‌حسی برای زمان زایمان یا برخی از جراحی‌های دیگر است. در این بی‌حسی با ایجاد بی‌حسی ناحیه‌ای در پایین کمر، درد این ناحیه را در طول زایمان طبیعی یا جراحی سزارین از بین می‌برد، درحالی‌که شما در این مدت کاملاً هشیار هستید. اما زمان تزریق و دریافت این بی‌حسی چه وقتی است؟

چه زمانی برای انجام بی‌حسی اپیدورال زود است؟

بیشتر پزشکان می‌خواهند قبل از انجام بی‌حسی اپیدورال، فرایند فعال زایمان کاملاً شروع شده باشد. این به معنای آن است که تا وقتی دهانهٔ رحم با انقباضات طبیعی حدود ۴ یا ۵ سانتی‌متر باز شده باشد منتظر می‌مانند، چون نگرانی این است که اپیدورال ممکن است انقباضات را کندتر کند.

اگر شما در تحمل درد ابتدای فرایند زایمان مشکل دارید و می‌خواهید تصمیم دربارهٔ بی‌حسی اپیدروال را فعلاً به تأخیر بیندازید، می‌توانید یک مسکن یا خواب‌آور را از طریق تزریق داخل وریدی دریافت کنید تا از شدت درد بکاهد. این نوع مسکن می‌تواند شما را خواب‌آلوده کند، بنابراین باید در تخت بمانید.

چه زمانی برای انجام بی‌حسی اپیدورال دیر است؟

هیچ وقت برای انجام بی‌حسی اپیدروال دیر نیست، مگر اینکه سر نوزاد از دهانهٔ رحم ظاهر شده باشد. فقط ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد تا کاتتر را جای‌گذاری کنند و کاهش درد شروع شود و ۲۰ دقیقهٔ ‌دیگر هم طول می‌کشد تا دارو کاملاً اثر کند.

یک گزینهٔ دیگر برای کاهش درد در اواخر فرایند زایمان تزریق نخاعی اسپاینال به جای ایپدورال است. شما معمولاً می‌توانید بلوک نخاعی را ظرف ۵ دقیقه دریافت کنید و ظرف ۵ دقیقهٔ‌ بعد، این تزریق تأثیر خود را می‌گذارد و درد را تا چند ساعت به طور کامل از بین می‌برد.

یا می‌توانید با انتخاب ترکیب بی‌حسی اسپاینال و اپیدورال به طور کامل خود را آسوده کنید. در این روش، با تزریق اسپاینال، درد در کمتر از ۱۰ دقیقه بی‌حس می‌شود و تزریق اپیدورال هم وجود دارد تا اگر زایمان بیشتر از چند ساعت دیگر طول کشید یا اگر نیازمند عمل سزارین شدید بی‌حسی ادامه داشته باشد. با این حال همهٔ متخصصان بیهوشی با انجام این کار موافق نیستند.

اگر تیم زایمان فکر کند که به زودی فرزندتان را به دنیا خواهید آورد، ممکن است شما را از درخواست بی‌حسی منع کنند. آنها ممکن است فکر کنند که کاهش حساسیت ناشی از بی‌حسی بتواند زور زدن نوزاد به بیرون را برای شما دشوار کند و احتمال نیاز شما به وکیوم یا فورسپس را افزایش دهد. اما اگر خود درد، زور زدن را برای شما دشوار کرده باشد، در آن صورت دریافت بی‌حسی خوب می‌تواند به زایمان سریع‌تر کمک کند.

همچنین، اگر شما در طول انقباضات نتوانید تا حد معقولی بی‌حرکت بمانید، متخصص بیهوشی ممکن است به این نتیجه برسد که وارد کردن سوزن ریسک دارد اما بیشتر زنان می‌توانند ساکن بمانند و در صورت لزوم تیم زایمان می‌تواند به متخصص هشدار بدهد که یک انقباض در حال وقوع است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط