چرا زنان باردار تکرر ادرار دارند

چرا زنان باردار تکرر ادرار دارند

شما ممکن است حتی قبل از اینکه بفهمید باردار شده‌اید متوجه شوید که نیاز بیشتری به دستشویی رفتن دارید. این یکی از شایع‌ترین نشانه‌های اولیهٔ بارداری است که از حدود هفتهٔ ششم بارداری شروع می‌شود. اما دلیل تکرر ادرار و راهکار کاهش ادرار در بارداری چیست؟ همچنین شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن بارداری مادرشو، از چگونگی هفته‌های بارداری، عوارض شایع و راهکارهای رفع آنها در طول هر هفته از دوران بارداری آشنا شوید.

دلیل ادرار زیاد در بارداری چیست؟

طی فاصلهٔ کوتاهی از شروع دوران بارداری، تغییرات هورمونی باعث می‌شوند که جریان خون به کلیه‌ها سریع‌تر شود و این موجب پر شدن سریع‌تر مثانه می‌شود. در دوران بارداری حجم خون در بدن شما به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. این به معنای آن است که کلیه‌ها باید مایع بیشتری را پردازش کنند و از آنجا که رحمتان منبسط می‌شود تا فضای کافی در اختیار جنین در حال رشد قرار دهد، می‌تواند روی مثانه فشار آورد و باعث شود پرتر از آن چیزی که واقعاً هست شود.

چه زمانی از مشکل تکرر ادرار بارداری خلاص می‌شوم؟

برخی کتاب‌های بارداری می‌نویسند که از سه‌ ماههٔ دوم بارداری که رحم از لگن مادر بالا می‌آید به تدریج از این دردسر کاسته می‌شود اما پژوهش‌ها این عقیده را تأیید نمی‌کنند. واقعیت این است که شما نیز می‌توانید مثل خیلی از مادران باردار دیگر این خلاص شدن از تکرر ادرار را اصلاً تجربه نکنید.

در پژوهشی که در آن زنان باردار دفعات دفع ادرار و مقدار ادرار را اندازه‌گیری کردند، پژوهشگران دریافتند که هم فراوانی و هم حجم ادرار در طول بارداری رو به افزایش می‌رود و در سه ماههٔ دوم هم هیچ کاهشی در آن ایجاد نمی‌شود.

برای کم شدن تکرر ادرار بارداری چه کار کنم؟

ممکن است متوجه شوید که به ویژه در طول شب باید بیشتر برای دستشویی رفتن بیدار شوید. این تا حدی ناشی از آن است که دراز کشیده‌اید و مقداری از مایعی که در طول روز در پاهای شما بوده دوباره وارد جریان خون و در نهایت مثانهٔ شما می‌شود.

اگر می‌خواهید از دستشویی‌ رفتن‌های شبانه کم کنید، محدود کردن مصرف مایعات در زمان نزدیک به وقت خواب ایرادی ندارد اما مطمئن شوید که در طول روز مقدار زیادی مایعات می‌نوشید. اگر ادرارتان زرد یا کدر است یپس مایعات کافی نمی‌نوشید. بدن شما برای انتقال مواد مغذی به شما و جنین، پر کردن مجدد مایع آمنیوتیک، دفع سموم و تخلیهٔ بدن از باکتری‌هایی که می‌تواند به عفونت ادراری منجر شود، به آب نیاز دارد. پس به خاطر کم کردن از دفعات دستشویی به نخوردن آب رو نیاورید.

و در آخر اینکه نیاز به دفع ادرار را هم نادیده نگیرید. نگه داشتن ادرار به باکتری‌ها فرصت بیشتری برای تکثیر و ایجاد مشکل می‌دهد، بنابراین وقتی دستشویی دارید حتماً همان موقع به دستشویی بروید.

در مورد عوارض شایع در بارداری و عوارض شایع بعد از زایمان بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط