پاسخ به سه سؤال رایج دربارۀ افزایش شانس باروری هنگام رابطۀ جنسی

پاسخ به سه سؤال رایج دربارۀ افزایش شانس باروری هنگام رابطۀ جنسی

بعضی از خانم‌ها دربارۀ نزدیکی برای باروری باورهایی دارند که ممکن است باعث شود بیش‌ از حد به خود و همسرشان سخت بگیرند. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید این باورها تا چه اندازه درست هستند. در مطلب زیر به سه سؤال رایج دربارۀ نزدیکی برای باروری پاسخ داده شده است. شما به‌ ‌کدام‌ یک از موارد زیر باور داشته‌اید؟

آیا ارگاسم در باروری تأثیر دارد؟

برخی افراد معتقدند که به ارگاسم رسیدن یک خانم پس از رابطۀ جنسی شانس باردار شدنش را بالا می‌برد، اما هیچ شواهد علمی برای اثبات این باور وجود ندارد. انقباضات رحم هنگام ارگاسم به حرکت اسپرم به سمت لوله‌های رحم کمک می‌کند، اما معمولاً این انقباضات بدون درد، حتی زمانی که فرد رابطۀ جنسی برقرار نکرده باشد، به خصوص نزدیک به زمان تخمک‌گذاری نیز خودبه‌خود اتفاق می‌افتد. پس بهتر است ذهن خود را درگیر این مسئله نکنید. در عوض می‌توانید برای افزایش شانس بارداری، تمام تلاش خود را به کار گیرید تا در روز‌های باروری و نزدیک به تخمک‌گذاری، به طور پیوسته و مداوم نزدیکی داشته باشید.

آیا دراز کشیدن بعد از رابطۀ جنسی، شانس بارداری را افزایش می‌دهد؟

بسیاری از خانم‌ها پس از نزدیکی برای بارداری مدتی دراز می‌کشند. بعضی از آنها پاهای خود را بالا می‌گیرند و حتی حرکاتی مانند دوچرخه انجام می‌دهند تا حرکت اسپرم را به سمت رحم و لوله‌های رحم آسان‌تر کنند. اما از نظر علمی، برای افزایش شانس بارداری،‌ نیازی به هیچ‌کدام از این حرکات نیست و به دو دلیل به شما توصیه می‌شود نگران این موضوع نباشید:

  • مخاط موجود در واژن و دهانۀ رحم چسبنده است و می‌تواند اسپرم را احاطه کند. اسپرم در این مایع شروع به شنا کردن به سمت دهانۀ رحم می‌کند.
  • در هر بار انزال، میلیون‌ها اسپرم وارد واژن و دهانۀ رحم شما می‌شود، پس مشکلی نیست اگر مقداری مایع از واژن شما خارج شود.

اگرچه بلند شدن از تخت پس از اقدام برای بارداری، تأثیری در باردار شدن شما ندارد، اما بد نیست اگر می‌توانید کمی بعد از نزدیکی در تخت بمانید. بهتر است حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به پشت بخوابید و کمی صبر کنید تا آرامش بیابید و احساس بهتری داشته باشید.

اگر بخشی از مایع منی از واژن خارج شود، احتمال باردار شدن کاهش می‌یابد؟

خارج شدن مقداری از مایع منی همسرتان از واژن شما طبیعی است و زمانی رخ می‌دهد که انزال به‌ اندازۀ کافی باشد. این اتفاق نشان می‌دهد مایع منی به اندازۀ کافی در واژن موجود است. به دو دلیل بهتر است در این‌ باره آسوده‌خاطر باشید:

  • کمتر از ۵ درصد از مایع منی از اسپرم و مابقی آن از سایر مایعات ساخته شده است. پس احتمال اینکه خروج مقداری از مایع منی از واژن، مانع بارداری شود کم است.
  • اگر انزال در زمان دخول رخ دهد، مقدار کافی از اسپرم می‌تواند وارد مخاط دهانۀ رحم شود. پس نشت مقداری مایع منی از واژن در این حالت مشکلی به وجود نمی‌آورد.

اگر باز هم نگران این موضوع هستید، بهتر است پس از رابطهٔ جنسی‌تان، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به پشت بخوابید و باسن خود را کمی بالا بیاورید. این عمل باعث می‌شود خروج مایع منی را از واژن خود احساس نکنید و نگرانی‌تان کمتر شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط