نقش لباس و پوشک خوب در کیفیت خواب نوزاد

نقش لباس و پوشک خوب در کیفیت خواب نوزاد

بیایید برای شروع خودتان را جای کودکتان بگذارید. در دوران پرفشار کودک بودن و شروع آشنایی با سروصدا، شلوغی و ترس این دنیای تازه در طول روز، شب‌ها هم باید همراه یک پوشک ناراحت بخوابید. در طول شب احتمالاً پوشک خیس و کثیف می‌شود. حالا به این وضعیت، گرمای بیش از حد لباس‌هایی را که روی هم تنتان کرده‌اند هم اضافه کنید. در آن لحظه چه چیزی برایتان از این وضعیت غم‌انگیزتر وجود دارد و شما چه چاره‌ای جز گریه کردن دارید؟ در ادامه با هم تأثیر به تن داشتن لباس مناسب و یک پوشک راحت و تمیز را در طول شب مرور خواهیم کرد.

جنس لباس نوزاد هنگام خواب چه باشد؟

یکی از راهکارهای کمک به داشتن خوابی راحت برای شیرخواران پوشاندن لباسی با جنس مناسب به آنهاست. چیزی که با پوست بدن کودکمان تماس دارد، چه لباس باشد و چه پوشک، لازم است که از مواد مناسب و استانداردی تهیه شده باشد. این خواست تمام والدین، به ویژه مادران حساس است. طبق گفتهٔ کارشناسان، لباس نوزادان را بهتر است از پارچه‌های نرم مثل پارچۀ تمام‌پنبه بخرید، هرچند پارچه‌های ترکیبی نرم از جنس پنبه همراه با الیاف دیگر هم برای بسیاری از بچه‌ها مناسب است و پارچه‌های ارگانیک از پارچه‌های تمام‌پنبه و ترکیبی هم نرم‌تر است.

شب‌ها چقدر لباس تن کودک کنید؟

گرم کردن بیش از حد کودک برای او آزاردهنده است، همان‌طور که برای خود ما دوست‌داشتنی نیست، مخصوصاً هنگام خواب شب. پس لازم نیست لباس‌های زیادی تن نوزادتان کنید تا سردش نشود. همچنین گرمای بیش از حد باعث عرق کردن و بیدار شدن کودک در طول شب خواهد شد. روش درست این است که به کودکتان فقط یک لایهٔ نازک لباس بیشتر از لباسی که تن خودتان در آن دماست و با آن احساس سرما نمی‌کنید بپوشانید و دمای مناسب اتاق کودکتان نیز به طور میانگین لازم است بین ۲۲ تا ۲۴ درجه باشد.

چه نوع لباسی برای خواب شب کودک انتخاب کنید؟

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در داشتن یک خواب خوب برای کودکان، نوع لباسی است که تن آنها می‌کنید. دکمه، زیپ، برچسب‌های داخل لباس، بندهای آویزان، تورها و تزیینات اضافهٔ دیگر باعث ایجاد ناراحتی در کودک، به ویژه هنگام خواب می‌شود. به جای پوشاندن این لباس‌ها به کودکتان می‌توانید چند دست لباس خواب مخصوص نوزادان تهیه کنید یا تی‌شرت‌های نخی سادهٔ کمی آزاد و یا سرهمی‌هایی را که به جوراب و شلوار ندارد و با یک شورت دکمه‌دار بسته می‌شود برای خوابش انتخاب کنید. این سرهمی‌ها همچنین کار عوض کردن پوشک را در شب راحت‌تر می‌کند.

روی تی‌شرت یا سرهمی بدون شلوار هم می‌توانید از یک پتوی لباسی نوزاداستفاده کنید. این کیسه‌های پشمی یا پنبه‌ای بدون آستین معمولاً روی یک تی‌شرت نازک، کودک را در شب گرم نگه می‌دارد. همچنین این کیسه‌ها جایگزین پتوهای سنتی می‌شود که برای خواب نوزادان به دلیل خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد ایمن نیست.

جنس و سایز پوشک چقدر اهمیت دارد؟

جنس لایهٔ رویی پوشک‌های یک‌بارمصرف بهتر است از کتان باشد. پوشک‌هایی که لایهٔ رویی آنها پلاستیک است، امکان تبادل هوا با بیرون را ندارد و ممکن است پای کودک خیلی زود دچار ادرار سوختگی ‌شود. پوشکی که قدرت جذب خوبی ندارد، ادرار و مدفوع را پس می‌دهد. بهتر است پوشک‌هایی بخرید که داخل و بیرونش لایهٔ جاذب رطوبت دارد. سایز پوشک را نیز در نظر بگیرید و سایزی بخرید که برای سن کودکتان مناسب و اندازه باشد. سایز پوشک معمولاً بر اساس وزن کودک شما مشخص می‌شود. برای تشخیص گشادی یا تنگی پوشک بهتر است انگشتان خود را دور کمر و ران‌های کودکتان بچرخانید تا ببینید پوشک گشاد یا خیلی تنگ نباشد.

پوشک مخصوص شب چیست؟

پوشک کثیف یا حتی کمی خیس هم می‌تواند یکی از دلایل بد خوابیدن کودک یا بیدار شدن مکررش در طول خواب شبانه باشد. پس شاید بد نباشد اگر در طول شب از یک پوشک خوب که قدرت جذب بسیار بالایی دارد استفاده کنید. یک مدل از این پوشک‌ها یک پوشک شورتی مخصوص شب است که یک نوار مخصوص برای پیشگیری از پس دادن رطوبت دارد. این پوشک‌ها حساسیتی برای پوست بدن کودک ایجاد نمی‌کند و می‌تواند تا ساعت‌ها از رسیدن رطوبت به پای کودک جلوگیری کند.

امیدواریم با مطالعهٔ این موارد مهم و امتحان کردن آنها، به مرور کودکتان شب‌ها خوابی شیرین و دور از گریه را تجربه کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط