نقش شگفت‌انگیز کلسیم D در سلامت ما

نقش شگفت‌انگیز کلسیم D در سلامت ما

مصرف ویتامین‌ها و مواد غذایی مناسب بدون شک بخش بزرگی از گوشزدها و تلاش کارشناسان و دانشمندان برای سالم ماندن ماست که البته زیاد جدی گرفته نمی‌شود و اغلب تنها زمانی به فکر حل مشکل می‌افتیم که با یک بیماری روبه‌رو می‌شویم. شاید باید سعی کنیم به جای رفتن مسیر تکراری در مورد سلامت، خودمان مسیری برای یک زندگی سالم‌تر پیدا کنیم و این باور درست را به کودکانمان هم یاد بدهیم.

بیشتر زنان مبتلا به سرطان پستان دچار کمبود ویتامین D بوده‌اند و آمار مرگ‌ومیر ناشی از سرطان پستان در مبتلایانی که ویتامین D بالایی داشته‌اند کمتر است.

نقش کلسیم و ویتامین D در سلامت چیست؟

کلسیم D یکی از موارد مهم در جلوگیری از بسیاری مشکلات سلامت است و چون به ویژه بیشتر خانم‌های ایرانی کمبود ویتامین D دارند، لازم است برای مصرف روزانه و منظم کلسیم D یک تصمیم جدی بگیریم تا بالاخره سبک تغذیهٔ خود را کمی به سمت بهبود تغییر داهده باشیم.

دریافت ویتامین D برای داشتن یک سیستم ایمنی قوی ضروری است، به بیان دیگر این ویتامین عملکرد ایمنی اکتسابی را بهبود می‌بخشد و از پیشرفت بیماری‌های خودایمنی جلوگیری می‌کند. همچنین تعداد زیادی از مطالعات نشان داده‌اند که کمبود ویتامین D با افزایش خطر بیماری قلبی، فشار خون بالا، افسردگی، آرتریت روماتویید، دیابت، بیماری MS، چاقی، عفونت‌های ویروسی، سرطان پستان و کولون در ارتباط است.

سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در بین زنان ایرانی است و از هر چهار مورد سرطان تشخیص داده‌شده در زنان، یک مورد آن سرطان پستان است. ویتامین D نقش مهمی در پیشگیری از عفونت‌های زنان، هموستاز کلسیم و متابولیسم استخوان دارد و به بهبود عملکرد قلب و عروق، عضله و سیستم عصبی نیز کمک می‌کند. امروزه مکمل کلسیم D و تأکید پزشکان برای مصرف روزانهٔ کلسیم از طریق لبنیات به عنوان بخشی از فرایند ادامهٔ درمان برخی سرطان‌ها مثل سرطان پستان به کار می‌رود و به‌طورکلی مطالعات نشان داده است:

  • اکثر زنان مبتلا به سرطان پستان دچار کمبود ویتامین D بوده‌اند.
  • احتمال بروز سرطان پستان در زنان که پس از یائسگی ویتامین D کافی دریافت نکرده‌اند بالاتر است.
  • احتمال گسترش تومور در زنان مبتلا به سرطان پستان که ویتامین D آنها پایین باشد بیشتر است.
  • نرخ مرگ‌ومیر ناشی از سرطان پستان در مبتلایانی که ویتامین D بالا دارند، کمتر است.

آیا خوردن قرص کلسیم بی‌ضرر است؟

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به حملهٔ قلبی در افرادی که از قرص‌های کلسیم استفاده می‌کنند، بیشتر از معمول است. قرص‌های کلسیم را معمولاً سالمندان برای تقویت استخوان‌هایشان و پیشگیری از شکستگی آنها مصرف می‌کنند. اما در گزارشی جدید آمده است که افراد باید با احتیاط از قرص کلسیم استفاده کنند، چون باعث بروز حملات قلبی در افراد می‌شود.

کارشناسان و متخصصان معتقدند بهتر است به جای استفاده از قرص‌های کلسیم از یک رژیم غذایی که کلسیم آن زیاد است استفاده شود و در این میان ماست غنی‌شده با کلسیم و ویتامین D یکی از انتخاب‌های مهم سفرهٔ غذایی ما خواهد بود.

ماست غنی‌شده با کلسیم و ویتامین D چیست؟

مکمل‌ها و ویتامین‌ها می‌تواند حاوی کمی کلسیم باشد و مکمل کلسیم D هم در داروخانه در دسترس است، ولی این موارد بعد از یک رژیم غذایی سالم قرار می‌گیرند و نقش اول در تأمین کلسیم مورد نیاز بدن را همچنان لبنیات و به ویژه شیر و ماست بر عهده دارد.

در میان محصولات لبنی، ماست‌هایی که با کلسیم و ویتامین D غنی شده است و از آنجا که برای جذب بهتر کلسیم به ویتامین D نیاز است، این ماست یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها هستند. این ماست‌ها را می‌توانید در دو وعدهٔ ۴۵۰ گرمی یا به شکلی ساده اندازهٔ دو کاسهٔ ماست‌خوری معمولی در روز مصرف کنید تا یکی از راهکارهای موجود و سادهٔ خانگی را برای پیشگیری از بیماری‌های مختلف در نظر گرفته باشید و به آن عمل کنید.

روزانه چقدر کلسیم و ویتامین D نیاز داریم؟

زنان، به ویژه در سن باروری روزانه به حدود ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارند. این ۱۰۰۰ گرم را بهتر است در دو اندازهٔ ۵۰۰ یا ۴۵۰ میلی‌گرمی دریافت کنیم، چون بدن ما هر بار قادر به دریافت ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم است. همچنین توصیهٔ استاندارد پزشکی خوردن دو تا سه وعده از یک محصول لبنی است. سبزیجات پربرگ تیره رنگ و همچنین محصولات تهیه‌شده از توفو نیز حاوی کلسیم زیادی هستند.

بنابراین شما اول باید به رژیم غذایی‌تان توجه کنید و بعد اگر پزشکتان فکر می‌کند که کلسیم مورد نیازتان را دریافت نمی‌کنید، ممکن است برایتان یک مکمل کلسیم با دز مشخص تجویز کند. راستش ما همواره خیلی چیزها را می‌دانیم و می‌خوانیم، ولی فقط می‌دانیم و در زندگی به کار نمی‌بریم. شاید بهتر باشد این بار خیلی راحت و سرسری از این واقعیت نگذریم. پس اگر با وجود اهمیت کلسیم و ویتامین D هنوز هم در مصرف آن شک دارید، وقتش است دیگر این باور غلط را کناری بگذاریم و به ذهنمان یاد بدهیم که چیزهای در دسترس هرگز کم‌اهمیت نیستند، بلکه تلاش افرادی است که به ما و سلامت ما جایگاه باارزش و مشخص‌تری داده‌اند.

اگر با وجود اهمیت کلسیم و ویتامین D هنوز هم در مصرف آن شک دارید، شاید وقتش است این باور غلط را کناری بگذاریم و به ذهنمان یاد بدهیم که چیزهای در دسترس هرگز کم‌اهمیت نیستند، بلکه تلاش افرادی است که به ما و سلامت ما جایگاه باارزش و مشخص‌تری داده‌اند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط