میزان درست مصرف کالری در بارداری چقدر است؟

میزان درست مصرف کالری در بارداری چقدر است؟

وزن‌گیری بارداری چیست؟ در بارداری چقدر باید وزن اضافه کنم؟ در دوران بارداری روزانه چقدر باید آب بنوشم؟ شاخص تودهٔ بدنی یا BMI من چقدر است؟ اضافه وزن ایده‌آل بارداری چقدر است؟ چرا باید در بارداری وزن اضافه کرد؟ اینها سؤالاتی است که برای بیشتر مادران باردار پیش می‌آید. اهمیت تغذیه در بارداری موضوع مهمی است که می‌توانید برای اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر برای دریافت میزان وزن مناسبی که طی بارداری باید اضافه کنید، اپلیکیشن بارداری مادرشو را نصب کنید. برای دریافت کالری مورد نیاز در طول بارداری در این مطلب به چند راه برای اضافه کردن میزان کالری مناسب یک خانم باردار اشاره شده است.

روش اول

شما در طول بارداری به کالری بیشتری برای سوزاندن نیاز دارید اما نباید به جای دو نفر غذا بخورید. شما به ۳۰۰ کالری اضافی نیاز دارید و این نیاز اضافه از سه ماههٔ دوم شروع می‌شود. این یکی از اهدافی است که در رسیدن به آن زیاد مشکلی نخواهید داشت، چون اضافه کردن ۳۰۰ واحد کالری به رژیم غذایی کار بسیار ساده‌ای خواهد بود. سختی کار این است که این کالری را با مواد غذایی سالم و نه شیرینی‌ خامه‌ای و شکلات، غذاهای مضر یا مواد غذایی سرشار از سدیم دریافت کنید. همچنبن اگر بارداری خود را با اضافه وزن یا کمبود وزن شروع کرده‌اید، یا خیلی مهم‌تر از اینها اگر شما دوقلو یا چندقلو باردار هستید، لازم است پزشک شما میزان افزایش کالری دقیق را برایتان تعیین کند.

روش دوم

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که کالری مصرفی ایده‌آل برای خانم‌هایی که وزن مناسب و تناسب اندام دارند در دوران بارداری به این ترتیب تعیین می‌شود:

سه ماههٔ اول: مصرف مواد غذایی خود را ۱۰ درصد افزایش دهید. در طول سه ماههٔ اول، شما باید روزانه ۱۰۰ کالری اضافی را از طریق مواد غذایی سالم دریافت کنید که معادل یک لیوان اضافه شیر بدون چربی است.

سه ماههٔ دوم: باید روزانه ۲۵۰ کالری اضافی یا معادل عصرانه‌ای متشکل از ۱۰ گردو به علاوهٔ یک سیب بخورید.

سه ماههٔ سوم: در طول سه ماه سوم باید روزانه ۳۰۰ کالری بیشتر از معمول یا معادل سه قطعه میوه بخورید.

اینها مقادیری هستند که شما سعی می‌کنید به آن دست پیدا کنید اما قابل فهم است که مقادیر روزانه ممکن است کمی تغییر کنند و اوقات زیادی هست که به دلیل تهوع بارداری یا خستگی شدید ممکن است حتی به رقمی نزدیک این مقدار هم نرسید اما تا زمانی که همین حدود کالری را دریافت می‌کنید مشکلی نیست. هدف ما این است که برای اطمینان از سلامت شما و فراهم کردن بهترین محیط رشد برای جنین، اطمینان حاصل کنیم که شما وزن سالمی در طول بارداری اضافه می‌کنید. البته، هدف نهایی این است که اطمینان حاصل شود شما وزن کافی برای ایجاد زیربنای مورد نیاز برای جنین، جفت، رحم و سینه‌ها را اضافه می‌کنید اما نه آن‌قدر که وقتی پنج ماهه باردار هستید کسانی که شما را می‌بینند فکر کنند در راه رفتن به بیمارستان برای زایمان هستید.

روش سوم

شاید تعجب‌ کنید اگر بدانید نیاز به کالری در طول سه ماههٔ اول اصلاً تغییری نمی‌کند و بعد از آن هم روزانه و به طور متوسط لازم است ۳۰۰ کالری اضافه شود. هدفتان باید این باشد که این کالری‌های اضافی را از غذاهایی تأمین کنید که حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند مثل انواع میوه‌ها و سبزیجات، پروتئین، نان و غلات، لبنیات و ماست، نه غذاهایی که مثل شیرینی و کیک تنها کالری دارند.

از آنجا که با توجه به وزن شما قبل از باردرای، نیاز شما به کالری و افزایش وزن مناسب متفاوت است، پزشک در این مورد به شما توضیحات لازم را خواهد دارد. نکتهٔ مهم این است که اکنون زمان مناسب برای محدود کردن کالری مصرفی برای کاهش وزن نیست.

روش چهارم

نیاز شما به کالری به افزایش وزنی بستگی دارد که باید در بارداری داشته باشید. بیشتر زنان در طول شش ماه آخر بارداری، روزانه به ۳۰۰ کالری بیشتر از قبل از بارداری نیاز دارند. به خاطر داشته باشید که تمام کالری‌ها با هم یکسان نیستند. جنین به مواد غذایی سالم و حاوی مواد مغذی نیاز دارد و نه «کالری پوچ» که در چیزهایی مثل نوشابه‌ها، آب‌نبات و دسرها وجود دارد.

اگرچه باید مراقب باشید بیشتر از چیزی که برای یک بارداری سالم نیاز دارید نخورید اما باید مطمئن شوید که رژیم غذایی دوران بارداری را هم محدود نکرده‌اید. اگر کالری‌های مورد نیاز را نخورید، کودکتان ممکن است مقدار صحیح پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی را دریافت نکند. همچنین رژیم‌های کم‌کالری می‌توانند ذخایر چربی بدن مادران باردار را مصرف کنند و این ممکن است باعث شود بدنتان موادی بسازد که کتون نامیده می‌شوند. کتون‌ها می‌توانند در خون و ادرار مادر دیده شوند و نشانهٔ محرومیت غذایی هستند و تولید مداوم کتون‌ها می‌تواند به تولد کودکی با ناتوانی‌های ذهنی منجر شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط