لوپوس و بارداری

لوپوس و بارداری

لوپوس یک بیماری خودایمنی است. اگر مبتلا به لوپوس هستید، ممکن است در تشخیص فعال شدن علائم آن با علائم بارداری دچار تردید شود، چون برخی از علائم آنها به هم شبیه است. این مطلب در تشخیص این دو مورد از هم به شما کمک خواهد کرد.

علائم فعال شدن لوپوس چه تفاوتی با علائم بارداری دارد؟

واقعیت این است که تشخیص آنها از هم می‌تواند مشکل باشد. علائم شایع بارداری، مثل خستگی و تنگی‌نفس می‌توانند به علائم لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک شبیه باشند بنابراین داشتن آنها الزاماً به معنای شعله‌ور شدن لوپوس نیست. پزشک شما بهترین شخص برای تشخیص وجود یک مشکل است. اما بهتر است بدانید اگر لوپوس شما خفیف تا متوسط بوده و از شش ماه قبل از بارداری تحت کنترل بوده است، احتمال خوبی وجود دارد که علائم شما نگران‌کننده نباشد.

کدام علائم لوپوس شبیه علائم بارداری است؟

علائم شایع و معمول بارداری که ممکن است شبیه علائم لوپوس باشد عبارتند از:

خستگی: باردار بودن می‌تواند به شما احساس خستگی شدیدی بدهد. خستگی معمولاً در سه ماههٔ اول بارداری که هورمون‌ها افزایش می‌یابند و همچنین در اواخر بارداری که وزنی اضافی را حمل می‌کنید می‌تواند شدیدتر باشد. لوپوس نیز می‌تواند به شما احساس خستگی شدید بدهد. گاهی اوقات خستگی ناشی از عارضه‌های دیگری مثل کم‌خونی یا بیماری کلیه است و گاهی اوقات هم به نظر می‌رسد که دلیلی ندارد. به شکلی قابل پیش‌بینی، بارداری برای زنان مبتلا به لوپوس خستگی‌آورتر است.

درد: درد قسمت تحتانی پشت و دیگر دردها و ناراحتی‌ها ناشی از کشیدگی عضلات و تغییرات هورمونی بارداری هستند. هر دردی که دارید ارزش گزارش شدن به پزشک را دارد، زیرا آرتریت لوپوس نیز می‌تواند مفاصل شما را دردناک کند.

اِدِم یا ورم: دست‌ها، پاها یا مچ پای ورم‌کرده می‌تواند ورم معمول بارداری باشد که ناشی از احتباس آب یا همان ادم است، اما همیشه فکر خوبی است که آنها را با پزشک مطرح کنید. آرتریت لوپوس نیز می‌تواند مفاصل را متورم، خشک و دردناک کند و ران‌های ورم‌کرده گاهی می‌تواند در افراد مبتلا به لوپوس نشانهٔ بیماری کلیه باشد.

مشکلات تنفسی: تنگی‌نفس خفیف در طول بارداری شایع است، به ویژه در اواخر بارداری، زیرا جنین بزرگ‌تر شده است و به دیافراگم فشار می‌آورد. اما لوپوس گاهی اوقات می‌تواند روی ریه‌ها تأثیر بگذارد و کشیدن نفس‌های عمیق را دشوار کند. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که غشاهایی که ریه‌ها را می‌پوشانند ملتهب می‌شوند. در نتیجه مایعات می‌توانند در ریه تجمع کنند و به درون قفسهٔ سینه نشت کنند که پلورال افیوژن نامیده می‌شود و برخلاف نفس تنگی معمول بارداری می‌تواند بسیار دردناک باشد.

تغییرات پوستی: هورمون‌های بارداری می‌توانند تغییراتی در پوست به وجود بیاورد، مثلاً پوستتان را برافروخته و گل‌انداخته کند یا ممکن است به آفتاب حساس‌تر و باعث شود که تکه‌هایی قهوه‌ای‌رنگ روی صورت ظاهر شود که ملاسما نام دارد. لوپوس می‌تواند باعث شود روی صورت یا در قسمت گونه‌ها و بینی، یک راش قرمز به شکل راش پروانه‌ای ظاهر شود و قرار گرفتن جلوی نور خورشید هم می‌تواند منجر به تغییر رنگ مشابهی شود.

کدام علائم لوپوس با علائم بارداری متفاوت است؟

برخی علائم لوپوس احتمال کمتری دارند که با علائم شایع بارداری اشتباه گرفته شوند. اگر شما هر کدام از این علائم را دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

  • راش پروانه‌ای یا راش مالار روی گونه‌ها و تیغهٔ بینی
  • زخم‌های دردناکی در دهان و بینی
  • ورم گره‌های لنفاوی
  • تب بدون ارتباط با عفونت

حتی اگر مطمئن نیستید که لوپوس‌ شما شعله‌ور شده، بهتر است که هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید. اگر لوپوس شعله‌ور شده باشد، پزشکتان می‌تواند کمک کند که فوراً آن را کنترل کنید. این کار برای شما و کودک هر دو حیاتی است. قبل از وقت ویزیت پزشک بهتر است علائم خود را بنویسید و زمان وقوع آنها و شدتشان را ثبت کنید. در جلسهٔ ویزیت، پزشک توصیفات شما از علائم را با دقت بررسی خواهد کرد و در این مورد سؤالاتی خواهد پرسید، او یک معاینهٔ فیزیکی انجام می‌دهد و آزمایشاتی را تجویز می‌کند تا مشخص شود که آیا لوپوس شعله‌ور شده است یا مشکلی وجود ندارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط

در حال بارگزاری..