راه حل استفادۀ درست کودکان از تکنولوژی‌های جدید

راه حل استفادۀ درست کودکان از تکنولوژی‌های جدید

همۀ ما دوست داریم فرزندانمان سرگرمی‌های سالمی داشته باشند و چه کسی است که نگران غرق‌‌ شدن کودکش در تلفن‌ همراه و رایانه نباشد. از طرفی امروز که آموزش و تکنولوژی در هم تنیده‌ شده است، مشکل بتوان آموزش از طریق دنیای دیجیتالی را انکار کرد. اما از کجا می‌توان محتوای ایمن و درست را در اختیار کودکان قرار داد؟ بهتر است یک روش میانه برای استفادۀ کودک از امکانات دیجیتال انتخاب کرد تا هم به اندازۀ کافی از محیط پیرامونش اطلاعات داشته باشد و هم در استفاده از این امکانات زیاده‌روی نکند. در مطلب زیر سعی کردیم چند راه را برای انجام این روش میانه به شما معرفی کنیم.

برای خودتان قانون بگذارید

کودکان از شما می‌آموزند. شاید بارها دیده باشید که فرزندتان در بازی‌ها و کارهایش رفتار شما را تقلید می‌کند. سرعت یادگیری کودکان از والدینشان هم می‌تواند خوشحال‌کننده باشد و هم نگران‌کننده. سعی کنید در ساعتی که با فرزندتان هستید عادت‌های بد را کنار بگذارید. بهتر است در خانه یک قانون بگذارید که فقط در مواقع ضروری از وسایل دیجیتالی استفاده کنید و در عوض با خانواده به بازی‌ها و گفت‌وگو‌های دسته‌جمعی بپردازید.

برای استفاده از اینترنت، ابزار‌ مناسب داشته باشید

مرجان مادر یارین می‌گوید پسرم با استفاده از تلفن همراه و تبلت، برنامه‌های مورد علاقۀ خود را در کمتر از چند ثانیه پیدا می‌کند. می‌توان گفت کودکان ما، اطلاعات خود را در بسترهایی متفاوت با رسانه‌های زمان ما دریافت می‌کنند. بسترهایی شامل داده‌های متنوع که دسترسی به آنها آسان است. اما شاید به عنوان پدر یا مادر یک کوچولوی کنجکاو زیاد از شنیدن این جمله خوشحال نشوید و به فکر سختی‌های نظارت بر محتواهای در دسترس فرزند دلبندتان بیفتید.

پدر کیمیا معتقد است بعضی از نوشته‌ها و نظرات موجود در فضای مجازی مناسب کیمیا نیست و از این بابت نگران رویارویی او با این فضاست. شاید بخواهید برای سرگرمی و آموزش به کودکتان از ویدیوهای موجود در فضای مجازی استفاده کنید. البته متخصصان توصیه می‌کنند تا سه سالگی، بهتر است به‌ جای تماشای تلویزیون و کار با دستگاه‌های دیجیتالی از روش‌های دیگر برای سرگرم‌شدن کودکان استفاده کنید. برنامه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها، ویدیوها را تماشا، آرشیو و مدیریت کرد. اما شاید این برنامه‌ها به اندازۀ کافی برای یک کودک ایمن نباشد. با استفاده از اپلیکیشن‌های اشتراک‌گذاری ویدیو مخصوص کودکان، به نگرانی والدین تا حد زیادی پاسخ داده شده است.

زمان استفاده از اپلیکیشن را خودتان تنظیم کنید

شاید مشکل شما در تلویزیون تماشاکردن کودک این باشد که در ساعاتی که شما نمی‌خواهید، فرزندتان از آن استفاده کند. برخی برنامه‌های مخصوص کودک، به شما امکان تنظیم زمان استفاده را می‌دهد تا کودکتان در زمان مورد انتخاب شما بتواند از آن استفاده کند.

نگران نظرات مخرب نباشید

امکان ارسال نظرات زیر برخی پست‌ها ممکن است اطلاعات خوبی دربارۀ آن پست به شما بدهد. همچنین می‌تواند در تعامل مخاطبان با یکدیگر کمک کند. اما شاید هویت افراد تا حد زیادی در فضای مجازی ناشناخته باقی بماند و برخی از آنها اطلاعاتی را نشر دهند که برای کودکان مضر باشد. بهتر است از برنامه‌هایی استفاده کنید که امکان حذف و مدیریت نظرات را داشته باشد.

از تبلیغات نامناسب دور بمانید

حتی حین دیدن یک محتوای درست، در فضاهایی که مخصوص کودکان نیست ممکن است آگهی‌هایی پخش شود که مناسب آنها نباشد. در فضای مختص کودکان، با آگهی‌های نامناسب مواجه نخواهید شد.

کتاب بخوانید

شاید بتوانید به سرگرمی‌های کودکتان جهت بدهید. مثلاً بعضی از اوقاتی را که با او می‌گذرانید به خواندن کتاب‌هایی که می‌تواند برایش مفید باشد اختصاص دهید. قصه گفتن برای کودکان معمولاً هم برای والدین و هم کوچولوها جذاب است. به زودی خواهید دید ناخودآگاه به دنبال کتا‌ب‌های جدیدی برای لحظه‌های با هم بودنتان هستید.

کارهای دسته‌جمعی انجام دهید

بازی‌های دسته‌جمعی، اجرای نمایش، خواندن سرود و همۀ کارهایی که می‌توانید در تعامل با هم انجام دهید، از شما یک خانوادۀ شاد می‌سازد. می‌توانید از کودکتان بپرسید به چه بازی‌هایی علاقه دارد و آن را آن‌طور که برای او مفید باشد طراحی کنید.

از محتوا‌های به‌روز و جذاب استفاده کنید

شاید یکی از کارهای لذت‌بخشی که بتوانید کنار کوچولویتان انجام دهید، قصه گفتن برای آنهاست. این فرشته‌های کوچک محتاج عشق شما و تعامل با شما هستند. خواندن داستان برای آنها احساس صمیمیت بین شما و فرزندتان را بیشتر می‌کند. شاید بد نباشد در کنار تعریف حکایت‌هایی که کودکی خودتان را با آن گذراندید، سعی کنید برای دلبندتان از داستان‌های جدیدتر هم استفاده کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط