خواب نوزاد با ما چه تفاوتی دارد؟

خواب نوزاد با ما چه تفاوتی دارد؟

شاید تصور کنید نوزادان هم مثل ما بزرگ‌ترها باید ساعتی از شب بخوابند و صبح بیدار شوند. اما این کوچولوهای دوست‌داشتنی به‌هیچ‌وجه شبیه ما نیستند و گاهی همه قانون‌هایی را که ما در مورد خواب می‌دانیم می‌شکنند.

ممکن است گرسنگی، دل‌درد یا مرطوب بودن بیش از حد پوشک کوچولوها نظم خوابشان را به هم بزند. اما تعیین زمان‌بندی مناسب برای شیر خوردن بچه‌ها، رعایت یک رژیم غذایی مناسب برای مادرها برای داشتن شیری مناسب با طبع بچه‌ها و از همه مهم‌تر تهیهٔ پوشک خوب و استاندارد از نمایندگی‌های معتبر باعث می‌شوند کوچولوها خواب آرام‌تری داشته باشند.

همهٔ اینها دلایلی است که احتمالاً در اولین‌ هفته‌های به دنیا آمدن بچه‌ها مادرها را با دغدغه‌هایی در مورد خواب کوچولوها مواجه می‌کند. هماهنگ نبودن برنامهٔ خواب نوزاد با شیوهٔ خوابیدن بزرگسالان ممکن است باعث شود بارها در طول شب به اجبار از خواب بیدار شوید و در طول روز مدام چرت بزنید. شاید برایتان جالب باشد که بیشتر با شیوه و برنامهٔ خوابیدن نوزاد آشنا شوید تا بتوانید برنامهٔ‌ خوابتان را با کوچولو تنظیم کنید.

۱ - وروجک‌های شب‌بیدار

بعضی از نوزادان به بیدار ماندن در طول شب علاقه‌مند هستند. این وروجک‌های شب‌زنده‌دار در طول روز می‌خوابند تا انرژی خود را برای بیدار ماندن در طول شب ذخیره کنند. مدیریت چنین شرایطی ممکن است دشوار باشد، اما سعی کنید زمان‌هایی که کودک می‌خوابد شما هم چرتی بزنید.

به یاد داشته باشید که این وضعیت موقتی است و به محض کامل شدن مغز و سیستم عصبی مرکزی نوزاد در عرض یک ماه یا کمی بیشتر، چرخهٔ خواب او حالت عادی پیدا می‌کند. برای رفع سریع‌تر این مسئله می‌توانید اتاق را در طول شب ساکت و تاریک نگه دارید ولی در طول روز کاری کنید که روشن باشد و در این زمان با نوزاد حرف بزنید.

۲ – برنامهٔ نامنظم خواب

در هفته‌های اول بعد از تولد، نوزادان هر بار تنها دو تا چهار ساعت می‌خوابند، اما خواب روزانهٔ آنها در نخستین هفته بین ۱۴ تا ۱۸ ساعت و تا وقتی به سن یک ماهگی برسند این زمان به ۱۲ تا ۱۶ ساعت در روز کاهش پیدا می‌کند. یکی از دغدغه‌های مادران کم‌خوابی یا خوابیدن زیاد نوزاد است. برخی از بیدار شدن مداوم نوزاد بعد از تنها یک ساعت ناراحت هستند و نگرانی برخی دیگر این است که کودک زمان زیادی را در خواب به سر می‌برد، اما باید بدانید نامنظم بودن برنامهٔ خواب و زیاد خوابیدن نوزاد هر دو طبیعی هستند.

۳ - خواب آرام در محیط ناآرام

یادتان باشد که نوزادان مثل ما برای خوابیدن نیاز به محیطی آرام و تاریک ندارند، پس نیازی نیست وقتی نوزاد خواب است درگوشی حرف بزنید. این مسئله طبیعی است زیرا نوزاد در ۹ ماه بارداری به محیط پرسروصدای رحم و شنیدن صدای قلب مادر عادت کرده است. خیلی از نوزادان حتی با صداهای تکرارشونده مثل صدای پنکه راحت‌تر می‌خوابند. این آرامش ممکن است سبب نگرانی برخی والدین دربارهٔ شنوایی نوزادشان شود، اما از آنجا که آزمایش غربالگری شنوایی بعد از تولد انجام می‌گیرد، جای نگرانی وجود ندارد و این مسئله هنگام خواب نوزاد طبیعی است. بهتر است از این دوران لذت ببرید، زیرا خیلی زود نوزاد برنامهٔ خواب منظمی پیدا می‌کند و صدای محیط او را بیدار خواهد کرد.

فراموش نکنید همین که کوچولوی شما سیر باشد و رطوبت از پوست او دور بماند خوابی آرام را تجربه خواهد کرد.

۴ - برای خواب روش خاص خودشان را دارند

خوب است بدانید که نوزادان عادات خواب منحصر‌به‌فرد خودشان را دارند. مادرانی که بیشتر از یک بچه دارند به سرعت تفاوت‌های موجود در عادت خواب فرزندان خود را تشخیص می‌دهند. شخصیت نوزاد نیز در این مسئله نقش دارد. بعضی از نوزادان تا لحظهٔ آخر با خواب می‌جنگند و برخی دیگر به راحتی به خواب می‌روند. البته به یاد داشته باشید که با ایجاد تدریجی یک برنامهٔ منظم خواب می‌توانید به نوزاد یاد بدهید چطور خواب بهتری داشته باشد.

۵. فضای خواب ساده را ترجیح می‌دهند

تا چند سال قبل وقتی صحبت از تختخواب مناسب بچه می‌شد یک تشک نرم، چند پتوی گرم و یکی دو بالش به ذهن افراد می‌رسید، اما امروزه اوضاع تغییر کرده است. مشخص شده نوزادان در یک محیط ساده ایمنی بیشتری دارند. بهترین حالت خواب نوزاد خوابیدن به پشت روی یک تشک مسطح است که رویش را به خوبی با روتختی پوشانده باشند. هر چیزی را که باعث گرمای بیش از حد یا اختلال در تنفس نوزاد شود، از پتو و بالش گرفته تا اسباب‌بازی، باید از محل خواب نوزاد دور کرد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط