خواب در زمان درست برای کودک دو تا سه ساله

آیا کودک شما در طول روز چرت تجدید نیروی چهارساعته دارد اما باز هم شب‌ها از خواب بیدار می‌شود؟ اگر این‌طور است، باید برنامه‌اش را طوری تغییر دهد که بیشتر خواب خود را در زمان مناسب، یعنی در طول شب داشته باشد. کارشناسان اتفاق نظر دارند که در این حالت شما باید ساعت داخلی او را مجدداً تنظیم کنید. برای این کار در طول چرت روز، او را برای بازی کردن از خواب بیدار کنید، مطمئن شوید که تا غروب نمی‌خوابد، همچنین اتاقش را در طول شب تاریک و در طول روز روشن نگه دارید. در این مطلب با پنج نظر برای خواب کودک در زمان درست از سوی کارشناسان خواب کودک آشنا شوید.

نظر اول

یک مراسم روتین پیش از خواب ایجاد کنید. بچه‌ها عاشق ثبات و یکنواختی هستند و داشتن روتین به کودکتان یاد می‌دهد که در زمان مناسب خواب‌آلوده شود. ساعت خوابی تعیین کنید که مناسب حال خانواده و فرزندتان باشد و به آن پایبند بمانید. بررسی‌ها نشان داده است که یک روتین سه‌مرحله‌ای متشکل از حمام یا شستن دست و پاها، ماساژ آرامش‌بخش با لوسیون و خواندن یک قصه به بچه‌ها کمک می‌کند به خواب بروند و مدت طولانی‌تری در خواب بمانند.

نظر دوم

مراسم روتین بی‌صدا و آرامی ایجاد کنید تا فرزندتان پیام رسیدن زمان خواب را دریافت کند. به موسیقی ملایم گوش دهید، برایش داستانی بخوانید، یا او را حمام دهید. این مراسم را هر شب ثابت نگه دارید و بگذارید یک اسباب‌بازی یا پتوی محبوب خود را به رختخواب ببرد. صبور باشید و به این روتین وقت بدهید تا اثر خود را بگذارد. ناراحت شدن از فرزندتان ممکن است خواباندن او را دشوارتر کند.

نظر سوم

اطمینان حاصل کنید که کودکتان برنامه‌ٔ زمانی منظمی برای چرت‌های روزانه و وعده‌های غذایی دارد. اگر در اواخر روز چرت می‌زند یا مدت چرت‌‌ روزانه‌اش خیلی طولانی است، شاید برای به خواب رفتن هنگام شب دچار مشکل شود. با جابه‌جایی تدریجی زمان وعده‌های غذایی و چرت‌ها به زمانی جلوتر، یا با کوتاه کردن چرت‌ها به او کمک کنید تا برنامه‌ٔ خواب خود را تطبیق دهد.

شما می‌توانید آنها را هر روز حدود ۱۵ دقیقه جلو بیاورید تا به زمان ایده‌آل خود برسید. اگر کودکتان سحرخیز است، به تدریج ساعت چرت روز و وعده‌های غذایی خود را کمی عقب‌تر ببرید، سپس زمان بیداری و خواب شب او را نیز تطبیق دهید.

وقتی برنامه‌ای برای فرزندتان ایجاد کردید، به آن پایبند باشید. هرچند وسوسه‌انگیز است که بگذارید کودکتان هر وقت خسته است و دیگر نمی‌تواند بیدار بماند به رختخواب برود، اما بهتر است اجازه ندهید برنامه‌ٔ خواب خودش را به این شکل تنظیم کند. این برنامه بی‌ثبات خواهد شد، که نه به نفع اوست و نه به نفع شما.

نظر چهارم

نگذارید فرزندتان بعد از ساعت ۳ بعدازظهر چرت بزند یا استراحت کند، زیرا باعث مختل شدن چرخه‌ٔ فعالیتی او می‌شود و نیازش به خواب شب را کاهش می‌دهد. اگر او هم صبح و هم بعدازظهر چرت می‌زند، می‌توانید چرت صبحش را کوتاه یا حذف کنید.

نظر پنجم

زمان ثابتی برای چرت‌های روزانه‌ٔ فرزندتان انتخاب کنید و به آن پایبند باشید. مناسک روتین پیش از خواب منظمی را دنبال کنید. هر دوی این تکنیک‌ها به کودک کمک می‌کنند تا برنامه‌ٔ خواب خود را درست تنظیم کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید