آزمایش‌های ضروری زنان

آزمایش‌های ضروری زنان

غیر از تغذیه و ورزش، یکی از مواردی که لازم است و پزشکان هم به تمام خانم‌ها توصیه می‌کنند انجام مشخص و تحت نظر متخصص برای چند آزمایش مهم پزشکی زنانه است که در اینجا برای شما عنوان شده است. ساده از این موضوع نگذرید و فکر نکنید چیزی را که بارها و بارها همه جا خوانده‌اید و شنیده‌اید ارزش انجام دادن و عملی شدن ندارد. سلامت ما به عنوان یک زن نقش مهمی در سلامت جامعه دارد، پس به سلامت خودمان اهمیت بدهیم.

آزمایش خون

آزمایش‌های دوره‌ای برای ارزیابی میزان چربی، قند خون و ویتامین D باید هر ساله انجام شود. کمبود ویتامین D در بدن به ویژه خام‌ها باعث بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان پستان خواهد شد. همچنین شیوع بیماری دیابت در دنیا و ایران یکی دیگر از دلایل انجام یک آزمایش سادهٔ خون است، زیرا بسیاری از افراد می‌توانند در مرحلهٔ پیش دیابت باشند و هنوز خودشان اطلاعی نداشته باشند.

معاینهٔ پستان

معاینهٔ پستان یکی از آزمایشات مهم در تشخیص زودهنگام سرطان پستان است. سینه‌های تمام خانم‌ها از سن ۲۰ سالگی لازم است هر سال توسط یک متخصص یا جراح سرطان پستان بررسی شود. غیر از این مورد سالانه، خودآزمایی پستان هم یکی از آزمایش‌های سادهٔ خانگی است که طی آن شما با لمس انگشتان خود روس سینه سعی می‌کنید توده‌‌های احتمالی یا هر برآمدگی غیرعادی را در پستان خود تشخیص دهید و سپس برای تشخیص قطعی و پیشگیری از پیشرفت مشکل به یک جراح سرطان پستان مراجعه کنید.

سونوگرافی رحم و ضمائم آن

سونوگرافی رحم و سونوگرافی ترنس واژینال نقش مهمی برای تشخیص سرطان‌های رحم و تخمدان دارد. همچنین تشخیص زودرس سرطان‌های دستگاه تناسلی خانم‌ها، به ویژه سرطان دهانهٔ رحم با معاینهٔ بالینی توسط پزشک زنان و انجام آزمایش سرطان دهانهٔ رحم که تست پاپ اسمیر نام دارد، قابل بررسی و تشخیص است.

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر علاوه بر تشخیص نوع عفونت، نوع سلول‌ها و تغییرات آنها را هم در دهانهٔ رحم مشخص می‌کند. تمام خانم‌ها بعد از شروع داشتن رابطهٔ جنسی باید برای انجام پاپ اسمیر به یک پزشک زنان مراجعه کنند. پاپ اسمیر معمولاً هر سال یک بار انجام می‌شود ولی بعد از سه نوبت یعنی بعد از سه سال تکرار ممکن است با نظر پزشک فواصل انجام آن بیشتر شود.

معاینهٔ لگن و معاینات زنان

معاینه واژن که پزشکان از آن به عنوان معاینهٔ لگن نام می‌برند توسط یک پزشک زنان انجام می‌شود. در معاینهٔ لگنی پزشک می‌تواند به اندازهٔ رحم، وجود توده در واژن، وضعیت دهانهٔ رحم و تا حدودی اندازهٔ تخمدان‌ها تدست یابد و اگر در این معاینه به مشکلی مشکوک شود یا فقط برای اطمینان کامل از همه چیز، روش‌های تشخیصی دیگری را درخواست خواهد کرد.

سنجش تراکم استخوان

تودهٔ استخوانی خانم‌ها ممکن است بعد از سن ۳۵ سالگی به تدریج کاهش پیدا می‌کند و در یائسگی سرعت کاهش تودهٔ استخوانی افزایش می‌یابد و همین ممکن است باعث ایجاد پوکی استخوان شود. بنابراین، رعایت رژیم غذایی برای خانم‌ها، ورزش مرتب و تنظیم وزن و دریافت کافی کلسیم ضروری است. افرادی که تحرک کمی دارند یا از داروهای کورتیکواستروئید استفاده می‌کنند بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند.

اندازه‌گیری فشار خون

فشار خون بالا می‌تواند بدون هیچ‌ علامت قبلی باعث سکتهٔ قلبی یا مغزی شود و با افزایش سن نیز خطر ابتلا به فشار خون بالا ممکن است بیشتر شود. پس این آزمایش ساده را نیز جدی بگیرید و طبق نظر پزشکتان آن را تکرار کنید.

آزمایش خون در مدفوع

تومورهای روده معمولاً در سن بالا شکل می‌گیرند و متأسفانه بدون علامت هستند و لازم است به‌موقع تشخیص داده شوند. وجود خون در مدفوع علامت هشدار است و بعد از آن باید با کولونوسکپی داخل روده به طور مستقیم دیده شود، به خصوص خانم‌ها یا آقایانی که در خانواده، فردی با سابقهٔ تومور کولون یا رودهٔ بزرگ دارند حتماً باید پزشکشان را در جریان این بیماری بگذارند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط