غذاهای مضر و نامناسب برای کودکان شیرخوار

غذاهای مضر و نامناسب برای کودکان شیرخوار

کودکان به کالری زیادی نیاز ندارند اما به مواد مغذی زیادی نیاز دارند. برخی از غذاهایی که معمولاً به کودکان داده می‌شود ارزش غذایی ندارد یعنی کالری و شکر یا نمک بالا و مواد مغذی کمی دارد. از آنجا که کودکان شیرخوار خیلی کوچک هستند، خیلی زود با کالری‌های مواد غذایی بی‌ارزش سیر می‌شوند که دیگر جایی برای غذاهای سالم و غنی از مواد مغذی باقی نمی‌ماند و کارشناسان می‌گویند‌ این کمبود تغذیه‌ای حتی می‌تواند مانع از رشد و نمو کودک شود. به همین دلیل، لازم است والدین بدانند غذاهایی مفید برای کودکان شیرخوار کدام است و از چه غذاهایی باید پرهیز کنند. در این مطلب می‌توانید با برخی از مواد غذایی بی‌ارزش و برخی غذاها که خطر خفگی ایجاد می‌کند آشنا شوید.

سیب‌زمینی سرخ‌شده

پژوهشی نشان داد که حدود ۱۴ درصد از کودکان ۹ ماهه حداقل یک بار در هفته سیب‌زمینی سرخ‌شده می‌خورند. این درصد برای کودکان یک ساله به ۴۰ درصد می‌رسد و به دنبال آن سیب‌زمینی سرخ‌شده به یکی از سبزیجات محبوب و پرمصرف در میان کودکان نوپا تبدیل شده است که شروع یک «عادت غذایی ناسالم» است.

پس بهتر است همۀ انواع فست‌فودهای مصرفی کودک را به حداقل برسانید، زیرا این نوع غذا مملو از قند، شکر، نمک و کالری است و مواد مغذی سالم آن بسیار کم است. اگر عجله دارید یا مجبورید بیرون غذا بخورید، به دنبال گزینه‌های غذایی مناسب‌تر برای کودکان باشید.

غذاهای پردازش‌شده

هرچه یک غذا نسبت به چیزی که در ابتدا بوده است بیشتر تغییر داده شده باشد و هرچه فهرست مواد استفاده‌شده در آن طولانی‌تر باشد،‌ آن غذا بیشتر پردازش‌شده است و هرچه یک غذا بیشتر پردازش‌شده باشد، ارزش غذایی آن معمولاً کمتر می‌شود و میزان قند، نمک و چربی موجود در آن بالاتر می‌رود. بنابراین غذاهای آمادۀ بزرگسالان قطعاً برای کودکان خوب نیست، زیرا آنها اغلب حاوی مقدار خیلی زیادی سدیم است.

شما می‌توانید به جای پاستای آماده، مقداری ماکارونی بجوشانید و روی آنها کمی گوجۀ پخته بریزید. به جای سوسیس، کالباس و دیگر گوشت‌های سرد پردازش‌شده،‌ پخته‌شده یا دودی نیز که اغلب حاوی مقدار زیادی سدیم است و خطر مسمومیت غذایی ایجاد می‌کند،‌ کمی مرغ یا جوجۀ کبابی یا همبرگر خانگی را تکه‌تکه کنید و به کودکتان بدهید.

دسرهای ژله‌ای

بیشتر انواع ژله تقریباً به طور کامل متشکل از شکر، رنگ‌های مصنوعی و مقدار کمی ژلاتین است. ژلۀ خانگی که از آب‌‌میوه و شکر تهیه می‌شود،‌ افزودنی‌های مصنوعی را ندارد اما در نهایت باز هم حاوی شکر است.

درست است که ژلاتین به سادگی بلعیده می‌شود، اما دسرهای دیگری هم وجود دارد که راحت خورده می‌شود و برای کودکان سالم و مناسب‌تر است. به عنوان مثال، سیب پخته و له‌شده با مقداری دارچین، به شکلی طبیعی شیرین است، ویتامین و فیبر خوبی دارد و بافت آن هم نرم و خوشمزه است.

دیگر غذاهای خطرساز با احتمال خفگی

غذاهای سفت، چسبنده، لغزنده،‌ گِرد و غذاهایی که تکه‌های بزرگ دارد برای بچه‌های کوچک خطرناک است، زیرا کودکان شیرخوار به سادگی می‌توانند با یک تکه هویج خام دچار حالت خفگی شوند. همچنین دانه‌های ذرت یا نخودفرنگی درسته و له‌نشده می‌تواند در گوش یا بینی آنها گیر بیفتد. پس به کودکتان غذاهای خطرناک زیر را ندهید:

  • تکه‌های هات‌داگ و سوسیس
  • تکه‌های بزرگ گوشت
  • تکه‌های درشت انواع پنیر
  • دانه یا حبهٔ درسته و له‌نشدهٔ انگور، گیلاس و آلبالو
  • پاپ‌کورن
  • سبزیجات خام در اندازۀ بزرگ
  • تخمه و آجیل درسته و له‌نشده
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط