کودک از چه سنی می‌تواند آب بنوشد؟

کودک از چه سنی می‌تواند آب بنوشد؟

سن آب خوردن کودکان شیرخوار و مقدار مناسب آب دادن به آنها یکی از سؤالات رایج مادر و پدرهاست. برای برخی از والدین این نگرانی پیش می‌آید که کودکشان ممکن است تشنه باشد یا برایشان عجیب است که چرا نباید به کودکان زیر شش ماه آب داد یا به چه علت به کودکان بزرگ‌تر از شش ماه هم نباید در دادن آب افراط کرد. در این مطلب می‌توانید برای این سؤال‌هایتان جوابی علمی و درست پیدا کنید و با دیگر نکات در مورد وجود آب و مایعات در برخی مواد خوراکی برای کودکان شیرخوار نیز آشنا شوید.

سن و زمان خوردن آب برای کودک

کودکان شیرخوار به‌طورکلی لازم نیست تا حدود شش ماهگی آب بنوشند. آنها تا آن زمان، تمام آبی را که برای بدنشان نیاز دارد و حتی در هوای تابستان و گرم نیز از شیر مادر یا شیر خشک دریافت می‌کنند و دیگر نیازی به نوشیدن هیچ آبی ندارند، مگر اینکه کودک در شرایط گرمایی خاصی قرار بگیرد و پزشک نوشیدن آب را لازم بداند.

وقتی کودکتان شش ماهه شد و خوردن غذای کمکی را شروع کرد می‌توانید برای پیشگیری از یبوست به او آب بدهید و ایرادی ندارد که وقتی تشنه است نیز کمی آب به او بدهید. همچنین آبی که به کودک داده می‌شود باید کاملاً بهداشتی و پاکیزه باشد. با این حال، در این کار افراط نکنید وگرنه ممکن است باعث دل‌دردش شود یا کودک سیرتر از آن شود که بتواند خوب غذا بخورد.

پس از یک سالگی، وقتی کودکتان به راحتی هر غذای جامدی را می‌خورد و شیر کامل گاو می‌نوشد، می‌توانید اجازه دهید که هر قدر دلش خواست آب بنوشد.

دلایل ممنوعیت دادن آب به کودک زیر شش ماه

قبل از شش ماهگی، شیر مادر و شیر خشک به قدر کافی آب مورد نیاز بدن کودک شما تأمین می‌کند و کودک پیش از شروع خوردن غذای کمکی نیازی به نوشیدن آب ندارد. پس از شش ماهگی نیز لازم است در مقدار آب دادن به کودکتان دقت کنید و طبق نظر پزشکش به مقدار کافی به او آب بدهید. برخی دلایل دیگری که دادن آب به کودکان زیر شش ماه را غیرضروری می‌کند یا علل مهمی برای افراط نکردن در آب دادن به کودک است می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

وجود آب کافی در شیر مادر یا شیر خشک: کودکان کمتر از شش ماه حتی در هوای گرم باید فقط شیر مادر یا شیر خشک بنوشند که حاوی تمام آب مورد نیاز آنهاست، زیرا بخش عمدهٔ شیر مادر و شیر خشک یعنی چیزی در حدود ‌۸۵ درصد از آب تشکیل شده‌ است.

تداخل در جذب مواد مغذی: دادن آب زیاد به کودک زیر شش ماه می‌تواند در توانایی بدن او برای جذب مواد مغذی موجود در شیر مادر یا شیر خشک تداخل ایجاد کند.

بی‌میلی کودک به شیر مادر یا شیر خشک: آب خوردن زیاد همچنین می‌تواند باعث پر شدن شکم کودک شود که میل او به شیر خوردن را کاهش می‌دهد.

مسمومیت آب: آب دادن به کودکان کوچک زیر شش ماه می‌تواند باعث یک عارضۀ نادر ولی بسیار خطرناک به نام مسمومیت آب شود. در چنین مورد نادری، شیرخوارانی که مقدار زیادی آب می‌نوشند گاهی ممکن است دچار تشنج و حتی کما شوند. مسمومیت آب زمانی اتفاق می‌افتد که آب زیاد، غلظت سدیم بدن را رقیق می‌کند که باعث به هم خوردن تعادل الکترولیت‌ها و ورم بافت‌های بدن می‌شود.

رقیق نکردن بیش از حد شیر خشک با آب

سعی نکنید با اضافه کردن آب بیشتر، شیر خشک بیشتری به دست بیاورید، بلکه فقط با دقت دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی را دنبال کنید و از مقدار آب توصیه‌شده استفاده کنید. اضافه کردن آب زیاد به شیر خشک نه تنها ریسک مسمومیت آب را به دنبال دارد، بلکه به معنای آن است که کودکتان کمتر از نیازش مواد مغذی را دریافت می‌کند و فقط بیشتر آب می‌خورد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط