کودک از چه سنی می‌تواند ماهی بخورد؟

کودک از چه سنی می‌تواند ماهی بخورد؟

پزشکان و کارشناسان تغذیهٔ کودک در مورد زمان و سن مناسب برای شروع اضافه کردن ماهی‌‌ها به برنامهٔ غذایی کودکان شیرخوار کمی اختلاف نظر دارند. در این مطلب می‌توانید با زمان بهتر خوردن ماهی برای کودکان و نکات مهمی در مورد چگونگی خوردن ماهی کودکان شیرخوار آشنا شوید.

لزوم مشورت با پزشک برای شروع ماهی خوردن کودک

بعد از اینکه کودکتان خوردن مواد غذایی کمکی را در شش ماهگی شروع کرد، ماهی می‌تواند بخشی سالم از برنامۀ غذایی او باشد، اما در ابتدا لازم است با پزشک کودک صحبت کنید. به این دلیل که برخی کارشناسان معتقدند ماهی یکی از آلرژی‌زاترین غذاهاست و بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که ابتدا با غذاهایی که به شکل سنتی اولین غذاهای کودک هستند مثل حریره‌ها و گوشت پوره‌شده، میوه‌ها یا سبزیجات شروع کنید و بعد کم‌کم و رفته‌رفته به فرزندتان ماهی بدهید.

برخی کارشناسان تغذیه و آلرژی نیز معتقدند برای بیشتر کودکان از جمله آنهایی که اگزمای خفیف یا سابقۀ خانودگی آلرژی‌های غذایی یا آسم دارند، اگر ابتدا چند غذای کمتر آلرژی‌زا مثل سرلاک، سبزیجات و میوه‌ها را بخورند و واکنش آلرژیکی نداشته باشند می‌توانند خوردن غذاهایی مانند ماهی را هم شروع کنند. بنابراین لزوم مشورت با پزشک کودکتان در مورد خوردن ماهی ضروری است.

به طور خاص نیز برای برخی کودکان بیشتر از بقیه لازم است تا زمانی که پزشکشان اجازه نداده، خوردن غذاهای آلرژی‌زا مثل ماهی را شروع نکنند. اگر کودکتان هر کدام از شرایط زیر را دارد، بیشتر لازم است که حتماً با پزشکش در مورد زمان مناسب خوردن ماهی صحبت کنید:

  • قبلاً مبتلا به یک آلرژی غذایی بوده است.
  • در گذشته، به غذایی واکنش آلرژیک فوری نشان داده است.
  • اگزمای مزمن دارد.
  • بعد از انجام مراقبت‌های لازم برای درمان پوست، هنوز هم اگزمای ملایم تا شدید دارد.

همچنین کارشناسان توصیه می‌کنند که هنگام معرفی یک غذای آلرژی‌زا، آن را در خانه به کودک بدهید و نه در مهدکودک یا جای دیگری و مثل هر غذای جدیدی، سه تا پنج روز صبر کنید و بعد غذای جدید بعدی را به او معرفی کنید. با این کار شما می‌توانید مراقب کودک باشید و در صورت نشان دادن واکنش آلرژیک بفهمید آلرژی دقیقاً به چه چیزی بوده است.

علائم تشخیص آلرژی به مواد غذایی در کودک

اگر کودکتان بعد از خوردن ماهی یا هر مادهٔ غذایی، هر کدام از این علائم زیر را از خفیف تا شدید نشان داد یا بعد از خوردن یک غذای جدید دچار آنها شد، فوراً با اورژانس تماس بگیرید:

  • ورم صورت از جمله در زبان و لب‌ها
  • حساسیت پوستی
  • خس‌خس سینه
  • مشکل در تنفس
  • دردهای شکمی
  • استفراغ و اسهال

توجه به دیگر موارد خطرساز هنگام دادن ماهی به کودک

غیر از آلرژی کودک دربارهٔ خوردن ماهی،‌ چند مورد دیگر نیز وجود دارد که لازم است والدین به دقت مراقب آنها باشند. برخی از این موارد شامل نکات زیر است:

وجود جیوه: ماهی‌ غنی از پروتئین، ویتامین D، اسیدهای چرب امگا۳ و دیگر مواد مغذی است اما برخی از انواع ماهی حاوی مقادیر بالایی از متیل جیوه یعنی ماده‌ای است که تصور می‌شود در دُزهای بالا برای رشد مغز و سیستم عصبی کودک مضر هستند. بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند که از دادن کوسه‌ماهی و اره‌ماهی به کودکان خودداری کنید و برای پایین نگه داشتن سطح جیوه، مقدار ماهی‌ای را که به کودک می‌دهید به کمتر از ۳۴۰ گرم در هفته محدود کنید. انواع ماهی‌های مناسب که جیوهٔ کمی دارد شامل ماهی سالمون و قزل‌آلاست.

باکتری‌ها و ویروس‌ها: مطمئن شوید که ماهی کاملاً پخته شده است تا باکتری‌ها و ویروس‌هایی که در ماهی خام یا نیمه‌پخته رشد می‌کنند کشته شوند و وارد بدن کودکتان نشوند.

احتمال خفگی: برای جلوگیری از خفگی یا گیر کردن غذا در گلوی بچه‌ها، استخوان‌ها و تیغ‌های ماهی‌ها را به خوبی جدا کنید و گوشت ماهی را کاملاً له یا پوره کنید و سپس به کودکتان بدهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط