کودک از چه سنی می‌تواند گوشت بخورد؟

کودک از چه سنی می‌تواند گوشت بخورد؟

کودک شما از همان زمانی که خوردن دیگر مواد غذایی کمکی و جامد را شروع می‌کند، یعنی از حدود شش ماهگی می‌تواند گوشتی را که به شکل کاملاً رقیق پوره‌ شده است نیز بخورد. اگر هر گونه سؤالی در این زمینه دارید، می‌توانید برای اطلاعات بیشتر با پزشک کودکتان مشورت کنید. در این مطلب می‌توانید با سن و زمان مناسب خوردن گوشت برای کودکان و نکاتی برای اضافه کردن گوشت به برنامهٔ غذایی کودکتان آشنا شوید.

سن و زمان مناسب دادن گوشت به کودک

بسیاری از والدین برای معرفی غذاهای جامد با سرلاک یا پورهٔ سبزیجات و میوه‌ها شروع می‌کنند، اما کارشناسان می‌گویند هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید دادن غذاهای کمکی را با گوشت شروع کنید و فرقی هم نمی‌کند که ابتدا با گوشت قرمز شروع کنید یا گوشت مرغ یا دیگر پرندگان.

اگر کودکتان به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه شده است و شما اکنون می‌خواهید به او گوشت بدهید، بهتر است با یک پورهٔ خیلی رقیق شروع کنید. گوشت حاوی آهن و زینک است که به راحتی جذب می‌شود و کودکتان هم از شش ماهگی به آن نیاز دارد. رشد هر کودکی با دیگری متفاوت است اما طبق نظر کارشناسان و پزشکان، علائم آماده بودن کودک برای خوردن مواد غذایی جامد به این شکل است:

  • وزن کودک به دو برابر وزن زمان تولدش رسیده باشد و حداقل ۵ کیلو و ۹۰۰ گرم وزن دارد.
  • هنگام نشستن در صندلی کودک، سرش را به طور ثابت بالا نگه می‌دارد.
  • وقتی یک قاشق غذا در دهانش می‌گذارید آن را با زبانش بیرون نمی‌دهد.

نکاتی برای اضافه کردن گوشت به برنامهٔ غذایی کودک

اگر می‌خواهید گوشت را به برنامهٔ غذایی کودک که قبلاً فقط شامل میوه و سبزیجات بوده است اضافه کنید، می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • سعی کنید سبزیجات مورد علاقهٔ کودک را به پورهٔ گوشت که کمی گرم شده باشد اضافه کنید تا راحت‌تر بتواند با طعم جدید کنار بیاید.
  • بعد از آن می‌توانید با گوشت خوب پخته‌ و کاملاً ریزشده شروع کنید.
  • اگر کودکتان باز هم از خوردن گوشت امتناع کرد، بهتر است چند هفته صبر کنید و بعد دوباره امتحان کنید.
  • برای پیشگیری از حالت خفگی، تا زمانی که کودک در خوردن دیگر غذاهای انگشتی مهارت پیدا کرده است و چندین دندان دارد، به او تکه‌های گوشت ندهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط