انحراف انگشتان پا به داخل یا درون‌گردی انگشتان پا در کودک

انحراف انگشتان پا به داخل یا درون‌گردی انگشتان پا در کودک

انحراف انگشتان پای کودک به داخل معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کف پا، ساق پا یا ران‌ها به سمت داخل چرخش پیدا کرده و باعث شده است که انگشتان پا نیز رو به داخل انحنا یابد. با اینکه درون‌گردی انگشتان پا در میان کودکان بسیار شایع است اما اگر انگشتان پای کودک شما به داخل چرخیده‌اند و نگرانید، بد نیست که آن را به پزشک کودکتان نشان دهید. در این مطلب می‌توانید با دلایل درون‌گردی انگشتان پای کودک، نقش درونگردی پنجۀ پای کودک در رشد کودک، درمان انحراف انگشتان پا به داخل در کودک و زمان مراجعه به پزشک برای این وضعیت در کودکان آشنا شوید.

دلایل و عوامل مؤثر در درون‌گردی انگشتان پای کودک

پنجۀ خمیده به داخل یا درونگرد، اغلب زمانی به وجود می‌آید که کف پا یا پای جنین می‌چرخد تا کودک در فضای تنگ رحم مادر جا شود. اما این ناهمترازی گاهی نیز می‌تواند ژنتیکی باشد. برخی از دلایل انواع انحراف پا در کودکان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

متاتارتوس ادکتوس: به کف پای کودکتان وقتی به پشت دراز کشیده نگاهی بیندازید. اگر قسمت جلوی آن، از میانۀ کف پا به سمت انگشتان، به داخل فرو رفته و لبۀ بیرونی پا به شکل هلالی انحنا پیدا کرده است، احتمالاً انحراف درونگرد انگشتان پای او ناشی از خمیده بودن قسمت پایین‌تر از مچ پاهایش است. پزشکان این وضعیت را متاتارتوس ادکتوس می‌نامند که می‌تواند خفیف و انعطاف‌پذیر یا شدید و خشک باشد‌. این وضعیت معمولاً تا قبل از شش ماهگی کودک خودبه‌خود بهتر می‌شود. اگر نگران این موضوع هستید، بهتر است نظر پزشک کودکتان را بپرسید.

تورشن تیبیا یا چرخش ساق به داخل: اگر پای کودکتان درون‌گرد نیست اما ساق پایش به داخل انحراف دارد،‌ این وضعیت را تورشن تیبیا یا چرخش ساق به داخل می‌نامند. انحراف ساق پا معمولاً پس از تولد برطرف می‌شود، زیرا هرچه ساق پا بلندتر می‌شود، به سمت بیرون می‌چرخد و شکل درست را پیدا می‌کند. والدین اغلب در حدود همان زمانی که کودک شروع به راه رفتن می‌کند، متوجه انحنای ساق پای او به داخل می‌شوند و معمولاً قبل از اینکه کودک به مدرسه برود، انحنا خود به خود برطرف می‌شود. در این مورد نیز بهتر است هر گونه نگرانی خود را با پزشک کودکتان در میان بگذارید.

چرخش ران: سومین علت شایع خمیده بودن پنجهٔ به داخل، انحراف استخوان ران است که چرخش ران نامیده می‌شود. این عارضه اغلب تا زمانی که کودک پیش‌دبستانی ‌شود، آشکار نمی‌شود و معمولاً در فاصلۀ شش تا هشت سالگی بهتر می‌شود که بهتر است نظر پزشک کودکتان را نیز جویا شوید.

ارتباط درونگردی پنجۀ پای کودک با رشد کودک

هنگامی که کودکتان در حال یادگیری راه رفتن است و حتی زمانی که بزرگ‌تر شده و در حال دویدن است، شاید به خاطر اینکه انگشتان یک پایش به پاشنۀ پای مخالفش برخورد کند، زمین بخورد اما درونگردی پنجۀ پا به‌خودی‌خود باعث هیچ گونه دردی نمی‌شود. این وضعیت بر توانایی ورزش کردن فرزندتان نیز تأثیری نمی‌گذارد و نمی‌تواند در آینده باعث آرتروز یا مشکلات کمر کودک شود.

درمان انحراف انگشتان پا به داخل در کودک

پزشکان در گذشته گچ گرفتن، آتل، کفش‌های مخصوص و حتی جراحی را برای درمان پیشنهاد می‌کردند اما این انحراف در بیشتر موارد خودبه‌خود و بدون هیچ گونه درمانی اصلاح می‌شود. در واقع، کارشناسان اکنون معتقدند که استفاده از اقدامات درمانی می‌تواند در توانایی کودک برای بازی کردن اختلال ایجاد کند و در برخی موارد حتی باعث مشکلات فیزیکی دیگری شود.

اما گاهی و در موارد نادر، گچ گرفتن یا جراحی ممکن است برای اصلاح انحراف شدید پنجه لازم باشد، پس اگر هر گونه نگرانی در مورد انحراف پنجۀ پای کودکتان دارید، لازم است با پزشکتان صحبت کنید تا نتیجهٔ قطعی را از او بگیرید. او می‌تواند به شما بگوید که آیا این انحراف خودبه‌خود اصلاح می‌شود یا نیاز به اقدامات دیگری است. اگر پزشک معتقد باشد که وضعیت نیاز به بررسی یک متخصص دارد یا اینکه ممکن است کودکتان عارضۀ شدیدتری داشته باشد، به احتمال زیاد شما را به یک متخصص ارتوپدی ارجاع می‌دهد.

زمان مراجعه به پزشک

اگر کودکتان انحرافی در انگشتان یا هر جای پایش دارد، در صورت مشاهدهٔ هر کدام از موارد زیر لازم است او را نزد پزشک ببرید:

  • اگر فکر می‌کنید طرز راه رفتن کودکتان بدتر شده است.
  • اگر متوجه شده‌اید که قسمت بالای مچ یا پایین‌تر از مچ پای کودک متقارن نیست.
  • اگر کودک پس از شروع راه رفتن، درد، ورم یا هر گونه لنگیدنی دارد.
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط