رشد زبانی و شناختی کودک ۲۴ ماهه

رشد زبانی و شناختی کودک در ۲۴ ماهگی چگونه است؟ در این مطلب با رشد زبانی و شناختی کودک ۲۴ ماهه آشنا شوید.

سؤال پرسیدن

کودک دو سالهٔ شما احتمالاً به سخن‌پردازی خوش‌زبان تبدیل شده است. او با سؤال پرسیدن تلاش می‌کند گفت‌وگوها را ادامه دهد و همچنین خیلی دوست دارد به سؤالات ساده پاسخ دهد.

خودآگاهی کودک و درک او از به خودش به عنوان فردی مجزا از دیگران در حال رشد است و هر فرصتی را برای گفتن اینکه چه چیزهایی را دوست دارد و چه چیزهایی را دوست ندارد، غنیمت می‌شمارد. او ممکن است هر روز یک یا چند کلمه به گنجینه‌ٔ واژگان خود اضافه کند.

یک کودک دو ساله‌ اغلب دایرهٔ واژگانی مشتکل از حدود ۵۰ کلمه دارد، اگرچه برخی از آنها واژه‌های بسیار بیشتری می‌دانند. کودک شما احتمالاً می‌تواند اسم بسیاری از چیزهایی را که معمولاً در اطرافش می‌بیند بگوید، از جمله وسایلی در خانه مثل تختخواب، در، صندلی یا حیوانات مثل سگ، گربه، پرنده، ماهی و افراد آشنا. همچنین او حالا ممکن است بتواند انواع خاصی از غذا و نوشیدنی را درخواست کند.

اما کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید چیست؟ به سرگرم کردن کودک خود با لالایی‌ها و شعرهای کودکانه و سایر اشکال بازی با کلمات ادامه دهید. او عاشق تکرار است، به خصوص اکنون که می‌تواند برخی از کلمات آنها را همراه شما تکرار کند.

به کتاب خواندن هر روزه با صدای بلند برای کودک خود نیز ادامه دهید. کتاب‌های تصویری زیادی تهیه کنید که شامل فعالیت‌هایی است که کودک نوپایتان انجام می‌دهد، مانند ماشین‌سواری، رفتن به جاهایی که حیوانات را ببینند؛ البته ترجیحاً نه در قفس یا بازار و بازی در پارک. حتماً سؤالاتی در مورد این کتاب‌ها و چگونگی ارتباط این فعالیت‌ها با زندگی خودش از او بپرسید. پاسخ‌های کودک فرصت‌های زیادی به او می‌دهد تا از واژگان رو به افزایشش استفاده کند و علایق و بیزاری‌ها و تجربیات شخصی‌اش را با شما به اشتراک بگذارد.

کندوکاو و بازی

در دو سالگی، بیشتر کودکان نوپا درک محدودی از فضای اطراف خود دارند. اگر کودک شما از کلماتی مانند «بالا» و «بیرون» استفاده می‌کند، این نشانهٔ خوبی است که او شروع به درک مفهوم فضا کرده است.

همچنین هنگام ترسیم و نقاشی، کودکتان احتمالاً می‌تواند شکل‌هایی مثل دایره و خطوط عمودی و افقی بکشد، هرچند ممکن است ناشیانه و ناموزون باشند. او هنوز هم از حواس پنج‌گانه‌اش برای کشف و شناخت اشیا استفاده می‌کند، اما ممکن است مشاهدات و مقایسه‌های پیشرفته‌تری نیز از او ببینید، مثلاً اینکه بگوید: «گربه مثل پتو نرمه». برخی از کودکان در این سن رنگ‌ها را نیز می‌شناسند و می‌توانند تا پنج یا ۱۰ بشمارند.

به عنوان مشغولیتی جالب و شروعی عالی برای گفت‌وگو، کتابی شامل کارهای بامزه‌ٔ کودک دو ساله‌تان درست کنید. تمام آنچه نیاز دارید یک آلبوم عکس کوچک و عکس‌هایی از او در حال انجام کارهای مختلف در خانه و بیرون است. با هم به کتاب نگاه کنید و در مورد عکس‌ها صحبت کنید. بگویید: «تو اینجا داری از سرسره‌ بالا می‌ری»، یا «اینجا داری روی چمن‌ها غلت می‌خوری.» سپس سؤالاتی از او بپرسید: «تو این عکس داری چیکار می‌کنی؟» او از پاسخ دادن به سؤالات شما و ایفای نقشی مهمی در کتابش خوشحال خواهد بود و علاوه بر این، شما یادگاری فوق‌العاده‌ای از این دورهان ویژه‌ٔ زندگی کودک نوپایتان خواهید داشت.

نقاط عطف رشد زبانی و شناختی

فهرستی از نقاط عطف مهارت‌های زبانی و شناختی وجود دارد که بیشتر کودکان تا دومین سالگرد تولدشان به آنها می‌رسند. بر اساس این فهرست، یک کودک تا دو سالگی باید بتواند:

  • به شیئی که شما اسم برده‌اید اشاره کند.
  • نام افراد و اشیای آشنا و اعضای بدن را تشخیص دهد.
  • از عبارات کوتاه و جملات دو تا چهار کلمه‌ای استفاده کند.
  • دستورالعمل‌های ساده را دنبال کند.
  • کلماتی را که می‌شنود تکرار کند.
  • اشیا را حتی وقتی آنها را زیر دو یا سه پتو پنهان کرده‌اید، پیدا کند.
  • اشیا را بر اساس شکل یا رنگشان مرتب کند.
  • بازی‌های تخیلی را انجام دهد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط