مراقبت پزشکی کودک: معاینات دو سالگی

در چک‌آپ سلامت دو سالگی کودکتان انتظار چه چیزی را داشته باشید؟ پزشک اطفال کودک شما چه خواهد کرد و ویزیت پزشکی کودک در ۲۴ ماهگی چگونه است؟ در این مطلب با ویزیت، چک‌آپ و معاینات کودک در دو سالگی آشنا خواهید شد.

چک‌آپ دو سالگی

در دو سالگی هنگام مراجعه به پزشک اطفال می‌توانید انتظار بررسی موارد زیر را داشته باشید:

  • وزن و قد کودکتان را اندازه‌گیری کند تا مطمئن شود که او با سرعت سالمی رشد می‌کند.
  • ضربان قلب و تنفس کودکتان را چک کند.
  • چشم و گوش فرزندتان را معاینه کند.
  • دور سر کودک را اندازه‌گیری کند تا رشد مغز او را دنبال کند.
  • دریافت واکسن‌های فرزندتان در موعد مقرر و واکسن‌هایی را که در ویزیت‌های قبلی نزده است بررسی کند.
  • هر گونه موضوع مربوط به سلامت کودک مثل نحوه‌ٔ تشخیص علائم عفونت گوش، سرماخوردگی و آنفلوانزا را با شما مطرح کند.
  • به هر سؤالی که شما درباره‌ٔ آموزش استفاده از توالت، تأدیب و تربیت یا رقابت خواهر و برادرها داشته باشید، پاسخ دهد.
  • در مورد رشد، خلق‌وخوو و رفتار کودکتان به شما راهنمایی بدهد.
  • غربالگری کم‌خونی ناشی از فقر آهن را در صورت نیاز با تجویز آزمایش انجام دهد.
  • راه رفتن فرزندتان را تماشا کند تا طرز گام برداشتن و هماهنگی حرکتی او را ارزیابی کند.

سؤالات پزشک از شما

یک پزشک اطفال خوب موارد زیادی را بررسی می‌کند، در هر ویزیت وقت کافی می‌گذارد و چیزهایی از والدین می‌پرسد. برخی از مواردی که ممکن است پزشک کودک در دو سالگی فرزندتان از شما بپرسد شامل اینهاست:

خواب کودکتان چگونه است؟ بیشتر بچه‌ها در این سن شب‌ها حدود ۱۱ ساعت می‌خوابند و در طول روز حدود دو ساعت چرت می‌زنند. برخی بچه‌ها ممکن است چرت روز را کلاً کنار گذاشته باشند و ترجیح بدهند که به جایش در طول شب یک بازه‌ٔ طولانی بخوابند. اگر فرزندتان شب‌ها به خاطرکابوس بیدار می‌شود، به پزشک بگویید. کابوس و هراس شبانه در این سن شایع هستند اما پزشک ممکن است راه‌هایی برای آرام کردن او پیشنهاد کند.

غذا خوردن کودکتان چگونه است؟ تا به حال ممکن است توانسته باشید میزان چیزهای شیرینی را که کودکتان می‌خورد محدود کنید، اما از آنجا که اوقات بیشتری را کنار بچه‌های دیگر مثلاً در مهدکودک یا در قرارهای بازی می‌گذراند، احتمالاً بیشتر به امتحان کردن هله‌هوله‌ها علاقه‌مند شده است. اگر می‌بینید که دائماً در حال مبارزه با ذائقه‌ٔ شیرین‌پسند او هستید، با پزشک مشورت کنید. او ممکن است گزینه‌های سالمی را برای میان‌وعده‌ها پیشنهاد کند یا ممکن است بتواند نگرانی‌های شما راجع به رژیم غذایی فرزندتان را کاهش دهد.

آموزش استفاده از توالت چگونه پیش می‌رود؟ بیشتر بچه‌ها در این مرحله آموزش توالت را آغاز کرده‌اند، هرچند بسیاری از آنها هنوز بر آن تسلط پیدا نکرده‌اند. پزشک ممکن است توصیه‌هایی در مورد تسهیل انتقال از پوشک به شلوار داشته باشد.

آیا در نحوه‌ٔ راه رفتن فرزندتان چیز غیرمعمولی مشاهده کرده‌اید؟ بسیاری از بچه‌ها در این سن با زانوی ضربدری راه می‌روند، زیرا پاهای آنها هنوز در حال رشد است، اما این مشکل معمولاً در حدود هفت سالگی خودبه‌خود برطرف می‌شود.

آیا فرزندتان از نظر فیزیکی فعال است؟ در این سن یک کودک نوپا کنترل بیشتری روی دست‌ها و پاهایش دارد و به‌طورکلی هماهنگی حرکتی بیشتری دارد. او باید بتواند توپ را بدون هیچ تقلایی شوت کند، برج‌های لگویی بسازد، از مبلمان بالا برود، بپرد و از پله‌ها بالا و پایین برود. مطمئن شوید که او فرصت‌های زیادی برای حرکت و کندوکاو محیط اطرافش دارد.

چه کلمات جدیدی را یاد گرفته است؟ بیشتر بچه‌ها در این سن کلمهٔ «چرا» را کشف کرده‌اند. گاهی اوقات تنها چیزی که او می‌خواهد یک توضیح ساده است و گاهی اوقات با سؤال پرسیدن صرفاً سعی در ادامه‌ٔ گفت‌وگو با شما دارد. دایره‌ٔ واژگانی او در حال گسترش است و هر روز کلمات جدیدی را امتحان می‌کند. پزشک ممکن است با پرسیدن سؤالاتی از فرزندتان، توانایی‌های زبانی او را تست کند. بچه‌های دو ساله معمولاً دایره‌ٔ واژگانی متشکل از ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه دارند و شروع به کنار هم گذاشتن دو کلمه کرده‌اند.

آیا او دستورات دو مرحله‌ای را دنبال می‌کند؟ بچه‌های دو ساله معمولاً آن‌قدر بالغ هستند که بتوانند دستورالعمل‌های دو مرحله‌ای مانند «برو تو اتاقت و خرست رو بیار» یا «برو پیش بابا و بغلش کن» را بفهمند و دنبال کنند. اگر فرزندتان از دستورات شما پیروی نمی‌کند یا به نظر می‌رسد حرفتان را نمی‌شنود، به پزشک بگویید.

او چه بازی‌هایی را دوست دارد؟ فعالیت‌هایی که کودکتان دوست دارد، درکی از چگونگی رشد و تکامل او به پزشک می‌دهد. بسیاری از بچه‌ها در این سن حل کردن پازل‌های ساده، خط‌خطی کردن روی کاغذ، مرتب کردن اشیا بر اساس رنگ و پر و خالی کردن جعبه‌ها را دوست دارند.

آیا متوجه چیز غیرمعمولی در چشم‌ها یا شیوهٔ نگاه کردن کودک به چیزها شده‌اید؟ درباره‌ٔ معاینات چشم و چگونگی تشخیص مشکلات بالقوه بیشتر بدانید.

آیا به دندان‌پزشک مراجعه کرده است؟ کارشناسان طب اطفال توصیه می‌کنند که بچه‌ها را پس از سالگرد تولد یک سالگی آنها به دندا‌ن‌پزشکی ببرید. اگر فرزندتان هنوز به دندان‌پزشکی نرفته، اکنون وقت خوبی است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط