هشت سال و هشت ماه: انجام تکالیف مدرسه

هشت سال و هشت ماه: انجام تکالیف مدرسه

کودک شما حالا هشت سال و هشت ماهه است. در این مطلب با بخشی از زندگی یک کودک هشت سال و هشت ماهه مثل انجام دادن تکالیف مدرسه آشنا شوید.

کمک در انجام تکالیف مدرسه

چطور در تکالیف مدرسه به کودکتان کمک کنید و برای این که کودکتان تکالیف مدرسه را بهتر انجام دهد به چه نکاتی باید دقت کنید؟ برخی از پیشنهادها اینهاست:

یک مکان مخصوص در نظر بگیرید: اول از همه، مطمئن شوید که فرزند شما یک منطقه‌ٔ مخصوص برای درس خواندن و انجام تکالیفش دارد. این محل می‌تواند میزی در اتاق خوابش، گوشه‌ای از خانه یا حتی میز آشپزخانه باشد، به شرطی که مکانی ثابت باشد. یک مکان ثابت، عادت انجام تکالیف مدرسه را در کودکان تقویت می‌کند.

کار را به کلی بر عهده نگیرید: بگذارید فرزندتان خودش برای انجام تکالیفش تلاش کند و در صورت لزوم از شما کمک بخواهد. نباید مجبور باشید با خواندن دستورالعمل‌ها و توضیح آنها به فرزندتان، جلسات مشق شب برگزار کنید. حتی در مورد پروژه‌ها و گزارش‌های دشوارتر هم مداخله نکنید اما همواره نقش حمایتی داشته باشید، یعنی همراهی فرزندتان به کتابخانه، تهیه‌ٔ وسایل لازم، امتحان گرفتن از فرزندتان در هجی کلمات و مثلاً دیکته گفتن را انجام دهید. مهم‌تر از همه، به یاد داشته باشید مسئله این نیست که فرزندتان همه چیز را درست انجام دهد، بلکه مسئله مرور و درک مفاهیم کلیدی است. پس اگر در زمینه‌ای مشکل دارد، سعی کنید کمک کنید اما کار را به جای او انجام ندهید، چون معلمش باید بداند که او در کجا با مشکل روبه‌روست تا بتواند از راه درستش به او کمک کند.

نحوه‌ٔ انجام تکالیف را مشاهده کنید: آیا کودکتان هنگام انجام تکالیفش به رادیو گوش می‌دهد، تلویزیون تماشا می‌کند و به دوستانش پیام می‌دهد؟ بدانید که روشی ایده‌آل نیست، هرچند اگر تکلیفش را به‌موقع تمام می‌کند و نمرات خوبی دارد، شاید تصمیم بگیرید که آن را مشکل تلقی نکنید! آیا قوز می‌کند، مدام آه می‌کشد و کارش را خیلی طول می‌دهد؟ با حالتی عصبی موها یا مدادهایش را می‌جود؟ با تماشای کودکتان حین انجام تکالیف و همچنین بررسی گزارش پیشرفت درسی او، می‌توانید بفهمید که آیا فرزندتان به کمک یا محیط آرام‌تری احتیاج دارد یا نه.

بگذارید مقولهٔ انجام تکالیف مثبت و دور از تنش بماند: در مقابل وسوسه‌ٔ اصلاح کردن، انتقاد یا تنبیه فرزند خود مقاومت کنید. چیزهایی را که درست انجام می‌دهد تحسین کنید و وقتی مثلاً یک سری مسائل ریاضی را اشتباه حل کرد، نظر خود را به شیوه‌ای مثبت ارائه دهید.

نکتهٔ والدین: کاهش استفاده از سم و حشره‌کش‌ها

آیا به دنبال روش‌هایی برای استفاده نکردن از سموم و حشره‌کش‌ها در خانه هستید؟ گاهی برخی از بهترین راه‌ها ساده‌ترین راه‌ها هستند. به عنوان مثال، برای پرهیز از سمپاشی و استفاده از حشره‌کش‌ها و دعوت نکردن مورچه‌ها و سوسک‌ها به خانه، این نکات را بدانید:

  • از سطل‌های زبالهٔ دردار استفاده کنید.
  • ته‌ماندهٔ غذاها را بیرون یخچال نگذارید.
  • پوست میوه و دیگر خوراکی‌ها را از شب تا صبح روی میز آشپزخانه رها نکنید.
  • ظرف‌های کثیف را حتماً قبل از خوابیدن بشویید تا توی سینک نمانند.
  • زباله‌های تر و خشک را در سطل‌های زبالهٔ جداگانه بریزید.
  • زباله‌های تر را تا حد امکان بگذارید خشک شوند تا با رطوبت بسیار کمتری وارد سطل مخصوص زبالهٔ خیس آشپزخانه‌تان شوند.
  • تمام مواد غذایی، به خصوص انواع نان‌های خشک و بیسکویت‌ها در ظرف‌های دردار باشند و آنها در محل مناسبی بگذارید.
  • برای جلوگیری از ورود پشه‌ها توری‌های مقاوم تهیه کنید.

سعی کنیم هیچ جانداری را نکُشیم، بلکه راه ورود به خانه را برایشان ببندیم. یادمان باشد این نکات ظاهراً کوچک، به مرور در ذهن کودکان ما جای خواهد گرفت، در خاطرشان خواهد ماند و در آینده تبدیل به ارزش‌های مهمی در زندگی آنها خواهد شد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط