شش سال و یک ماه: اولین کتابخانه

این هفته آخرین هفته از شش سال و یک ماهگی کودک شماست و او از هفتهٔ دیگر شش سال و دو ماهه خواهد شد. در این مطلب با بخشی از زندگی یک کودک شش سال و یک ماهه آشنا خواهید شد.

اولین کتابخانه

اولین کتابخانهٔ کودک شما باید شامل چه کتاب‌هایی باشد؟ چند رهنمود کلی در مورد کتاب‌های کودکتان در این سن شامل موارد زیر است:

  • اولین قدم و مهم‌تر از همه، به دنبال کتاب‌هایی باشید که کودکتان می‌تواند به راحتی بخواند. قاعده‌ٔ کلی اسن است که بچه‌ها باید قادر به خواندن یک صفحه از آن کتاب با حداکثر پنج خطا باشند.
  • کتاب‌های ساده‌ای که کلمات و عبارات را تکرار می‌کنند یا تعداد زیادی کلمات هم‌قافیه و داستان‌های قابل پیش‌بینی دارند، همگی به فرزندتان اعتماد به نفس می‌دهند.
  • علایق فرزند خود را در نظر بگیرید. قصه‌هایی انتخاب کنید که به تجربیات زندگی او، مانند رفتن به مطب دندان‌پزشک یا تشکیل دادن یک تیم فوتبال مربوط باشد. اگر فرزندتان نویسنده یا تصویرگر خاصی را دوست دارد، به دنبال عناوین بیشتری از آن شخص باشید.
  • به تنوع اهمیت بدهید. کتاب‌های شعر و غیرداستانی را فراموش نکنید.
  • کتاب‌های صرفاً تصویری را هم بگنجانید. وقتی فرزندتان به تصاویر نگاه می‌کند و داستان آنها را به زبان خودش تعریف می‌کند، مهارت‌های داستان‌پردازی را یاد می‌گیرد. او همچنین یاد می‌گیرد که تصاویر سرنخی‌هایی درباره‌ٔ اینکه داستان چیست فراهم می‌کنند و این مهارتی است که به او کمک می‌کند کلمات ناآشنا را در کتاب‌های متنی کشف کند.
  • چند کتاب را که فراتر از سطح توانایی خواندن فرزندتان هستند نیز انتخاب کنید. این کتاب‌ها برای این است که شما آنها را با هم و به صدای بلند بخوانید. درک شنیداری او، یعنی درک آنچه می‌شنود، هنوز از درک مطلبش، یعنی درک آنچه می‌خواند، جلوتر است. خواندن کتاب برای بچه‌ها دایره‌ٔ واژگانی آنها را گسترش می‌دهد.

نکتهٔ والدین: پری دندانی

درحالی‌که بعضی از بچه‌ها از همان چهار یا پنج سالگی شروع به از دست دادن دندان‌های شیری می‌کنند، شش سالگی میانگین سنی برای افتادن اولین دندان است. راهی برای گرامیداشت این واقعه‌ٔ بزرگ پیدا کنید. مثلاً کودک شما می‌تواند دندانش را زیر بالش بگذارد و امیدوار باشد که پری دندانی آن را با یک هدیه عوض کند!

برخی از خانواده‌ها دندان را در یک دستمال می‌پیچند و برخی دیگر از یک جعبه‌ٔ فانتزی استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه کودک شما در سال‌های آینده تعداد زیادی دندان از دست می‌دهد، روشی را انتخاب کنید که مشکلی با تکرار آن ندارید. برای مثال، دادن یک هدیه‌ٔ بزرگ برای هر دندانی که می‌افتد می‌تواند در مجموع زیاد شود.

جدول زمانی افتادن و درآمدن دندان‌های کودک را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط