کودک شش ساله: به شش سالگی خوش آمدید

کودک شش ساله: به شش سالگی خوش آمدید

کودک شما حالا شش سالش کامل شده است و مادرشو این روز و زمان مهم را به خودش و شما تبریک می‌گوید. در این مطلب با بخشی از زندگی یک کودک شش ساله که احتمالاً به کلاس اول می‌رود آشنا خواهید شد.

کتاب شعر

کتاب‌های ردهٔ سنی شش سال و شعرهای کتاب کودک مخصوص شش ساله‌ها، دنیای هر روز پیچیده‌تر کودکتان را منعکس می‌کند. برخی نکات جالب دربارهٔ ارتباط کتاب‌های شعر با بچه‌های شش ساله به شکل زیر است:

  • شش ساله‌ها به خاطر بازی با کلمات و تکرار کلمات، عاشق شعر هستند.
  • اشعار این کتاب‌ها دنیای هر روز پیچیده‌تر یک بچه را منعکس می‌کند.
  • آنها همچنین از کلمات بی‌معنی و نام‌آواها، یعنی کلماتی که شبیه همان چیزی هستند که توصیف می‌کنند مانند «هیس» یا «وزوز» خوششان می‌آید.
  • بچه‌ها در این سن در تلاش برای درک بیشتر آنچه «آدم‌بزرگ‌ها» انجام می‌دهند هستند و اکتشافات آنها در این زمینه باعث می‌شود هم اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند و هم بیشتر گیج شوند.
  • شش ساله‌ها تخیل زنده‌ و واضحی دارند. شخصیت‌های برخی شعرهای کودکانه مثل انواع موجودات و موقعیت‌های خیالی و ساکنان سرزمین‌های تخیلی نیز مناسب هستند چون بچه‌ها در این سن هم به چیزهای آشنا علاقه دارند و هم مشتاقانه به دنبال چیزهای جدید می‌گردند.
  • بچه‌های شش ساله هنوز دوست دارند که برایشان کتاب خوانده شود، حتی وقتی کم‌کم در خواندن همه‌ٔ کتاب‌ها مهارت پیدا می‌کنند.

مطالب خواندن و نوشتن کودکان را ببینید.

نکتهٔ والدین: تعادل بین بچهٔ بزرگ و کوچک

سعی کنید بین تلقی فرزندتان به عنوان یک «بچه‌ٔ بزرگ» که حالا هست و «کوچولو» که باز هم از بسیاری جهات هست، تعادل برقرار کنید. برای انتخاب کردن بین گزینه‌های مختلف، لباس پوشیدن و مواردی از این دست مسئولیت بیشتری به او واگذار کنید.

در همین حال، باید بدانید که او هنوز به بلوغ کافی نرسیده است تا در زمینه‌هایی مانند خودفرمانی و خودکنترلی مسلط باشد. او هنوز در حال یادگیری راه و چاه است و اشتباهاتی نیز خواهد داشت.

در مورد خواهر و برادرها بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط