چه کار کنید تا کودکتان وعدهٔ غذایی شام خود را کامل بخورد؟

چه کار کنید تا کودکتان وعدهٔ غذایی شام خود را کامل بخورد؟

برخی از والدین می‌پرسند که چگونه می‌توانند فرزندشان را وادارند که مدت زمان کافی برای خوردن شام پشت میز بنشیند؟ ابتدا باید بدانید که بازه‌ٔ توجه یک کودک بسیار خردسال دو ساله حدود ۱۵ دقیقه است و بازه‌ٔ توجه یک کودک سه تا چهار سال کمی طولانی‌تر است. وعده‌ٔ غذایی که بیشتر از این طول بکشد ممکن است کودک شما را کسل و بی‌قرار و از سر میز غذا دور کند.

بنابراین شما یک زمان مشخص و کوتاه برای غذا دادن به او دارید. به محض تمام شدن این زمان، هر قدر هم که گرسنه باشد ممکن است واداشتن او به تمرکز دوباره روی غذایش دشوار باشد. همچنین از آنجا که کودکان در این سن حواسشان به راحتی پرت می‌شود، خاموش کردن تلویزیون و جمع کردن مثلاً بازی‌های ویدیویی در زمان وعده‌های غذایی می‌تواند مفید باشد. شاید اگر فرزندتان در طول خوردن غذا بتواند یک کارتون یا یک برنامه تماشا کند راحت‌تر پشت میز بماند، اما در آن صورت آن‌قدر حواسش به آن پرت می‌شود که نمی‌تواند به سیگنال‌های بدنش توجه کند و در نتیجه تشخیص اینکه آیا سیر شده یا هنوز گرسنه است برای او سخت‌تر خواهد بود.

اگر کودک شما معمولاً وقت شام می‌گوید گرسنه نیست، مطمئن شوید در فاصله‌ٔ کوتاهی از شام ​​میان‌وعده نمی‌خورد. پیشنهاد می‌شود برای بچه‌های کوچک حداقل دو ساعت فاصله بین میان‌وعده و وعدهٔ غذایی تعیین کنید. اگر فرزندتان ساعت چهار میان‌وعده بخورد و شما ساعت پنج او را پشت میز شام بنشانید، احتمال زیادی وجود دارد که فقط غذای با غذا بازی کند و خیلی اندک از آن بخورد. پس سعی کنید میان‌وعده‌ٔ او را به ساعت سه منتقل یا شام را در ساعت شش سرو کنید. اما هیچ‌وقت کودکتان را مجبور به خوردن غذا نکنید.

در مورد مشکلات تغذیه در کودکان بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید