ارزیابی تکاملی چیست؟

ارزیابی تکاملی چیست؟

ارزیابی تکاملی یک ارزیابی از رشد و نمو کلی کودکتان از لحاظ فیزیکی، زبانی، فکری، اجتماعی و عاطفی است که توسط یک متخصص ارزیابی تکاملی یا تیمی از متخصصان که می‌تواند شامل یک متخصص اطفال، شنوایی‌شناس، روان‌شناس کودک و روا‌ن‌پزشک کودک باشد، انجام می‌شود.

ارزیابی کودک باید متناسب با سن کودک و مشکل یا تأخیری که پزشک یا والدین به آن مشکوکند طرح‌ریزی شود. شما معمولاً باید آماده باشید که به سؤالات جزئی بسیاری در مورد رشد فرزندتان، حرکات بدنی، رفتار، بازی و تعاملات او با اعضای خانواده و بقیهٔ مردم پاسخ دهید. کودکتان تحت یک سری تست‌ها و بررسی‌ها قرار خواهد گرفت که برخی از آنها شامل معاینات فیزیکی، غربالگری شنوایی و بینایی، مشاهده‌ٔ بازی او و تست‌های استانداردی است که مثلاً برای تعیین نقاط ضعف و قوت فرزندتان تکالیفی به او می‌دهند.

اگر شخصی آگاه توصیه کرده است که فرزند شما تحت ارزیابی تکاملی قرار گیرد، ممکن است مضطرب شوید، بترسید یا حتی احساس گناه کنید. هیچ پدر و مادری دوست ندارد بشنود که فرزندش ممکن است مشکلی داشته باشد. طبیعی است که نگران باشید، اما به یاد داشته باشید که این ارزیابی صرفاً سنجش رشد کودکتان است. این نه به معنای تشخیص یک مشکل است و نه نشانه‌ٔ وجود مشکلی جدی. در بسیاری از موارد، ارزیابی نشان می‌دهد که کودک کاملاً نرمال است و نیازی به درمان بیشتر ندارد. اگر دید مثبت و ذهن بازی نسبت به روند ارزیابی داشته باشید، این بررسی برای شما و فرزندتان مفید هم خواهد بود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید