آیا طبیعی است که بچهٔ من با چشم‌های باز می‌خوابد؟

آیا طبیعی است که بچهٔ من با چشم‌های باز می‌خوابد؟

بله، درست است عجیب به نظر می‌رسد، اما طبیعی است.

خوابیدن با چشم باز که به زبان پزشکی به آن لاگوفتالموس شبانه می‌گویند، بی‌ضرر است و در کودکان نسبتاً شایع است و نشان‌دهندهٔ این نیست که کودکتان مشکلی دارد. هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند چرا برخی کودکان با چشم‌های باز می‌خوابند و هیچ‌کس هم بودجهٔ پژوهشی برای مطالعهٔ آن را نمی‌دهد. اما محققان معتقدند که ممکن است با گذراندن زمان بیشتر در خواب رم ارتباطی داشته باشد.

خوابیدن با چشم‌های باز در طول چرخهٔ خواب رم اتفاق می‌افتد که چرخهٔ فعال‌تری از خواب است. کودکان بیشتر از بزرگسالان خواب رم دارند و حدود ۵۰ درصد از تمام خواب آنها در این چرخهٔ خواب می‌گذرد.

اگر خواب چشم‌باز کودکتان شما را آزار می دهد، می‌توانید با ملایمت پلک‌های او را ببندید. اگر کودکتان ساعت‌های متوالی با چشم‌های باز می‌خوابد یا اگر چشم‌هایش به نظر خشک یا تحریک‌شده می‌آیند، بد نیست اگر با پزشکش مشورت کنید. در موارد بسیار نادر، ناهنجاری شکلی پلک‌ها می‌توانند مانع از بسته شدن طبیعی آنها شوند، اما غیر از آن از کودک چشم‌باز خود نترسید.

ضمناً، شواهدی وجود دارد که لاگوفتالموس شبانه موروثی است. اگر دیدید که کودکتان با نگاه سرد و بی‌حالتی خوابیده است، از همسرتان بپرسید که آیا او تا به حال شما را حین خواب در این حالت دیده است یا خودتان هیچ‌وقت همسرتان را با چشم‌های باز در خواب ندیده‌اید؟

چیزی که اهمیت دارد این است که در موارد بسیار نادر، خوابیدن با چشم‌های باز می‌تواند نشانهٔ مشکلات سلامت در افراد بزرگسال باشد، مشکلاتی مثل آسیب به عصب‌های صورت، مشکلات تیروئید و حتی انواع خاصی از تومورها، پس حتماً متوجه شده‌اید که اگر نگران هستید لازم است با یک پزشک در این مورد برای خودتان صحبت کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید