شش نکته برای عوض کردن پوشک نوزاد

شش نکته برای عوض کردن پوشک نوزاد

شاید عوض کردن پوشک کاری ساده در دوران پرپیچ‌وخم بچه‌داری به نظر بیاید. با این حال، این کار یکی از چالش‌برانگیزترین اتفاقات در مراقبت از بچه‌هاست. به خصوص اینکه بچه‌ها روزبه‌روز بزرگ‌تر می‌شوند و برای کشف دنیای اطرافشان پرتلاش‌تر و پرجنب‌و‌جوش‌تر می‌شوند. در این مطلب توصیه‌هایی داریم که تعویض پوشک را برایتان ساده‌تر می‌کند.

۱. همه چیز را از قبل آماده کنید

قبل از باز کردن پوشک بچه همهٔ وسایل مورد نیاز را آماده کنید و در محل تعویض پوشک بگذارید. حواستان باشد که کوچولویتان صبر نمی‌کند تا شما بعد از باز کردن پوشکش به دنبال یکی از وسایل مورد نیازتان بروید. البته نباید وسایل آماده‌شده مثل دستمال مرطوب، پودر بچه و کرم‌های مخصوص پوست کودک را در دسترس او قرار دهید.

۲. سرگرمش کنید

همهٔ شما خوب می‌دانید که اکثر بچه‌ها هنگام عوض کردن پوشک آرام و قرار ندارند. پس سعی کنید در زمان تعویض پوشک توجه او را از این کار پرت کنید؛ مثلاً برایش آواز بخوانید. با صورتتان برایش شکلک دربیاورید یا یک جغجغه به او بدهید. می‌توانید با گوشی یک موسیقی کودکانه هم بگذارید. همهٔ این کارها باعث می‌شود کودک یادش برود که باید منتظر بماند و پوشک کردن برای شما هم راحت‌تر می‌شود. این کارها سبب می‌شود عوض کردن پوشک برای کوچولو تبدیل به یک بازی شود و او در برابر این کار مقاومتی نشان ندهد.

۳. بهداشت را رعایت کنید

یکی از نکات مهم در زمان تعویض پوشک رعایت بهداشت است. قبل از هر چیز اول دستتان را بشویید و بعد از باز کردن پوشک آلوده از یک دستمال مرطوب یا حولهٔ تمیز و نم‌دار برای پاک کردن نوزاد استفاده کنید. بهتر است بدن نوزاد دختر را از جلو به عقب دستمال بکشید. یا اگر می‌خواهید او را بشویید مطمئن شوید که بین پا و باسن او را خوب بشویید. سپس نوزاد را با یک حولهٔ نرم خشک کنید و بعد کرم یا پماد او را بزنید. یادتان نرود که در انتها هم دوباره دست‌هایتان را بشویید.

۴. ایمنی کودک را حفظ کنید

اگر روی یک میز کودک را عوض می‌کنید، حواستان باشد که ممکن است به دلیل غلت زدن‌‌های کودک میز تکان بخورد. خوب است با بند میز را به جایی ببندید. حتی اگر کوچولوی شما غلت هم نمی‌زند، ممکن است چیزی را بکشد و خطری برای خودش ایجاد کند. پس مراقب باشید که او را در سطح مناسبی قرار دهید.

۵. محل تعویض پوشک را عوض کنید

بعد از مدتی ممکن است بفهمید که کودک شما موقع عوض کردن پوشک بی‌‌قراری می‌کند و پاهایش را به میز می‌زند. این ممکن است به این دلیل باشد که میز تعویض پوشک برای کودک اندازه نیست یا اینکه او دیگر علاقه‌ای به جایی که او را عوض می‌کنید ندارد. برای این ‌کار خوب است که جای کودک را عوض کنید؛ مثلاً روی تخت، روی زمین تمیز یا جای دیگری که خودتان مناسب می‌دانید.

۶. خودتان را آمادهٔ هر چیزی بکنید

موقع عوض کردن پوشک حتماً یک پارچهٔ تمیز دم دستتان باشد. چون ممکن است نوزاد شما همان موقع که پوشک ندارد ادرار کند. این اتفاق در مورد نوزادان پسر چندان عجیب نیست. پس حتماً زمانی که کودک بدون پوشک است روی او یک ملحفهٔ تمیز بیندازید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط