چقدر بعد از ترک سیگار می‌توانم برای بارداری اقدام کنم؟

چقدر بعد از ترک سیگار می‌توانم برای بارداری اقدام کنم؟

مطمئن باشید قرار نیست الان دوباره حرف‌های تکراری در مورد سیگار کشیدنتان بخوانید و مدام با این جملۀ سیاه روبه‌رو شوید که سیگار برای شما مضر و سرطان‌زاست، بلکه می خواهیم با هم راهی برای کم کردن یا ترک سیگار به شما پیشنهاد کنیم. همان‌طور که می‌دانید، تمام پزشکان توصیه می‌کنند که خانم‌ها قبل از لقاح و در طول بارداری، نه تنها سیگار را ترک کرده باشند، بلکه استفاده از محصولات ترک نیکوتین مثل چسب یا آدامس را هم تمام و متوقف کرده باشند که این کار نیازمند داشتن یک برنامه‌ریزی منطقی و قابل قبول است.

زمان ترک سیگار برای بارداری

اگر از یک ماه قبل از تلاش برای بارداری سیگار را ترک کنید، احتمالاً از لحاظ سلامت مشکلی برای کودکتان به وجود نمی‌آید. حالت ایده‌آل این است که در طول بارداری هیچ نیکوتینی در بدنتان وجود نداشته باشد، زیرا نیکوتین عروق خونی، از جمله آنهایی را که به جفت یا جنین متصل هستند تنگ می‌کند. سیگار کشیدن و دود دست دوم در وهلۀ اول می‌تواند احتمال باردار شدن را کاهش دهد و بعد از بارداری نیز ریسک سقط جنین، نقایص هنگام تولد و دیگر عارضه‌های بارداری را افزایش دهد.

یک برنامۀ ترک سیگار برای باردار شدن

از آنجا که نیکوتین اعتیادآور است، این درخواست که کسی به طور ناگهانی آن را ترک کند چندان واقع‌بینانه نیست، هرچند به کسانی که این کار را کرده‌اند فوق‌العاده احترام می‌گذاریم! به جای آن، یک برنامة‌ بلندمدت کاهش تدریجی را برای ترک کردن پیشنهاد می‌کنیم. این برنامه را می توانید به شکل زیر امتحان کنید:

هفتة‌ اول: یک تقویم روی در یخچالتان بزنید. در هر روز این هفته، بنویسید که چند سیگار می‌کشید. سعی نکنید آن را کم کنید، فقط باید روی تقویم بنویسد که چند سیگار کشیده‌اید.

هفتة‌ دوم: به هفت روز قبل نگاه کنید و بیشترین تعداد سیگاری را که کشیده‌اید پیدا کنید. فرض کنیم مثلاً ۱۵ نخ سیگار بوده است. برای هر روز از این هفته ۱۵ نخ سیگار بردارید و در یک ماگ یا ظرف بگذارید. این تعداد سیگاری است که هر روز می‌توانید بکشید و نمی‌توانید تعداد باقی‌مانده را در همان روز یا در روز بعد بکشید، بلکه باید آن را دور بیندازید. اگر بتوانید تمام روزهای هفته، فقط همان ۱۵ نخ سیگار را بکشید و بیشترش نکنید که عالی است! اگر نتوانستید تسلیم نشوید، فقط در همین سطح بمانید و تلاش کنید تا بالاخره موفق شوید. اگر با این تعداد خیلی مشکل دارید، هفتة‌ بعد را با چند سیگار بیشتر شروع کنید. برنامه این است که تعداد سیگاری را پیدا کنید که به راحتی بتوانید در همان سطح بمانید و بعد از آنجا شروع به کاهش سیگارها کنید.

هفتة سوم: یک سیگار را کم کنید. در مثال ما، مجموع سیگارهای هر روز ۱۴ تا خواهد بود و ببینید آیا می‌توانید یک هفته در سطح ۱۴ نخ بمانید. این کاهش را هفته به هفته ادامه دهید.

از این مثال، شما می‌توانید بفهمید که برای خارج کردن سیگار از بدنتان به چند هفته زمان نیاز دارید. این روش کاهش تدریجی است و عوارض ترک را ایجاد نمی‌کند. وقتی یک ماه از ترک کامل سیگار گذشته باشد می‌توانید تلاش برای بارداری را شروع کنید.

البته، روش‌های بسیار زیاد دیگری هم برای ترک سیگار وجود دارد. مجبور نیستید این کار را به تنهایی انجام دهید. برنامه‌های ترک سیگاری وجود دارد که می‌تواند در طول این فرایند تشویق و پشتیبانی لازم را از شما به عمل بیاورند. همچنین شما می‌توانید با پزشکتان برای پیدا کردن یک برنامۀ علمی و مشخص ترک سیگار صحبت کنید. او می‌تواند به شما کمک کند منابعی را که برای ترک نیاز دارید بیابید.

در نهایت، برای شما در ترک سیگار و تصمیم برای به دنیا آوردن یک کودک سالم، آرزوی موفقیت می‌کنیم!

در مورد ترک سیگار قبل از بارداری و اثرر سیگار روی تعداد اسپرم‌ها بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط