نقش پروبیوتیک‌ها در درمان عفونت‌های زنان

نقش پروبیوتیک‌ها در درمان عفونت‌های زنان

هرچند وجود مقدار کمی قارچ و میکروارگانیسم در واژن طبیعی است، اما این موضوع زمانی مشکل‌ساز خواهد شد که رشد آنها سریع می‌شود و سایر میکروارگانیسم‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث عفونت قارچی می‌شود که یک نوع شایع از عفونت واژن در زنان است. غیر از مراجعهٔ زودهنگام به پزشک، رعایت بهداشت و اطلاع‌رسانی مناسب که این روزها همه‌مان آنها را می‌شنویم، امروزه محققان در حال بررسی قدرت برخی از مواد غذایی در سلامت افراد هستند و یکی از این موارد، مصرف پروبیوتیک‌هاست. اما برای اینکه ببینیم چرا خوردن ماست پروبیوتیک این‌قدر مهم است بیایید اول ببینیم خود پروبیوتیک چیست و بعد به سراغ عفونت واژن و درمان و پیشگیری آن برویم.

پروبیوتیک چیست؟

رودهٔ ما دارای انواع مختلفی از باکتری‌هاست و بسیاری از این باکتری‌ها برای گوارش بهتر ما مفید هستند. گروهی از این باکتری‌ها که به باکتری‌های پروبیوتیک معروفند، در واقع میکرو ارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که مصرف کافی آنها باعث اثرات سلامت و بهبود در بدن انسان می‌شود. پروبیوتیک‌ها علاوه بر کمک به گوارش، مولکول‌های پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین‌ها و آنتی‌بیوتیک‌های مختلف را تولید می‌کنند که برای بدن مفیدند و منبع مهم باکتری‌های پروبیوتیک هم لبنیات است.

ماست پروبیوتیک چیست؟

ماست پروبیوتیک ماستی است که حاوی باکتری پروبیوتیک فعال باشد. بسیاری از محصولات موجود در بازارهای سراسر دنیا مدعی داشتن این باکتری در محصولات خودشان هستند.

ماست پروبیوتیک دارای باکتری مفید پروبیوتیک یا همان BB۱۲ است. مصرف روزانهٔ دو کاسه از ماست پروبیوتیک طی ۱۴ روز به هضم راحت و گوارش شما کمک قابل توجهی خواهد کرد. برای اثرگذاری بیشتر سعی کنید این ماست را به شکل مداوم مصرف کنید، چون اثرات مفید این باکتری همزمان با مصرف ادامه‌دار ماست پروبیوتیک است. به عبارت دیگر، ماست پروبیوتیک لازم است به صورت مداوم استفاده شود تا اثرگذاری ماندگاری داشته باشد.

چرا دچار عفونت قارچی می‌شویم؟

همان‌طور که می‌دانید داشتن مقدار مشخصی از قارچ‌های میکروسکوپی در واژن و همچنین در دستگاه گوارش غیرطبیعی نیست. قارچ تنها زمانی مشکل‌ساز است که با سرعت زیادی رشد کند و سایر میکروارگانیسم‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

سطح بالای استروژن در دوران بارداری باعث می‌شود که واژن، گلیکوژن بیشتری تولید کند و در نتیجه برای رشد سریع قارچ‌ها مستعد شود. برخی از محققان معتقدند که استروژن ممکن است تأثیر مستقیم روی خود قارچ‌ها داشته باشد و به رشد سریع و چسبیدن بهتر آنها به دیوارۀ واژن کمک کند. پس در بارداری ماست پروبیوتیک بیشتر بخوریم.

همچنین در زمان استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها، به خصوص استفادۀ مکرر یا طولانی‌مدت، احتمال بیشتری برای ابتلا به عفونت قارچی وجود خواهد داشت، زیرا این داروها علاوه بر کشتن باکتری‌های عامل بیماری، ممکن است باکتری‌های طبیعی محافظ در واژن را نیز تحت تأثیر قرار دهند که باعث رشد راحت‌تر و سریع‌تر قارچ‌ها می‌شود. بنابراین، هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها بیشتر ماست پروبیوتیک مصرف کنید.

چطور بفهمیم عفونت قارچی داریم؟

برخی از مهم‌ترین علائم عفونت قارچی در زنان عبارتند از:

عفونت قارچی چطور درمان می‌شود؟

در صورت مشاهدۀ علائم عفونت قارچی باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با معاینه و نمونه‌برداری از ترشحات واژن مثلاً با آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش آن، از وجود هر گونه عفونت قارچی مطمئن خواهد شد.

برای درمان عفونت قارچی، پزشک ممکن است استفاده از کرم واژینال ضدقارچ یا قرص شیاف واژینال را تجویز کند. کرم‌ها و شیاف‌های محتوی کلوتریمازول معمولاً برای درمان بسیاری از عفونت‌های قارچی مؤثر است. کرم یا قرص واژینال را بهتر است شب‌ها استفاده کنید که دراز کشیده‌اید و امکان نشت کرم به بیرون از واژن کمتر است یا وجود ندارد. مدت استفاده از کرم و شیاف توسط پزشک مشخص می‌شود، اما معمولاً هفت روز پشت سر هم باید از این دارو استفاده کنید.

چطور از عفونت قارچی پیشگیری کنیم؟

فضای گرم و مرطوب، محیط مناسبی برای رشد قارچ‌هاست. با خشک نگه داشتن واژن، از به وجود آمدن عفونت قارچی جلوگیری خواهید کرد. همچنین متعادل نگاه داشتن باکتری‌های مفید واژن نیز در پیشگیری از عفونت‌های قارچی مؤثر است. اگرچه پیشنهادهای زیر ارزش امتحان کردن را دارد:

  • از لباس ‌‌زیر نخی استفاده کنید.
  • لباس ‌زیرتان را که در اثر گرما یا فعالیت مرطوب شده است، به سرعت عوض کنید.
  • خوابیدن بدون لباس زیر در شب، به رسیدن هوا به اندام تناسلی کمک می‌کند و جلوی رطوبت را می‌گیرد.
  • برای نظافت واژن، به آرامی از آب ولرم استفاده کنید و هرگز از دوش واژینال استفاده نکنید.
  • برای خشک کردن ناحیۀ واژن، حتماً دستمال را از جلو به عقب اندام تناسلی خود بکشید.
  • روزی دو کاسه ماست پروبیوتیک بخورید.

مصرف ماست پروبیوتیک به دلیل وجود باکتری‌های مفید در آن از لحاظ تئوری می‌تواند به حفظ تعادل باکتریایی مناسب در روده و واژن کمک کند و بسیاری از خانم‌ها نیز مؤثر بودن آن را تأیید می‌کنند. همچنین، این مادۀ غذایی منبع خوبی از پروتئین و کلسیم به شمار می‌رود که باید همیشه در سبد غذایی ما جا داشته باشد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط