متخصص زنان یا ماما: برای مراقبت‌های بارداری و زایمان تحت نظر چه کسی باشم؟

متخصص زنان یا ماما: برای مراقبت‌های بارداری و زایمان تحت نظر چه کسی باشم؟

بعد از تصمیم به بارداری، باید به دنبال یک ارائه‌دهندهٔ مراقبت‌های پزشکی برای دوران بارداری و روز زایمانتان باشید. انتخاب شما برای داشتن یک پزشک زنان و زایمان، یک پرستار مامایی یا ماما و حتی یک مامای همراه به مجموعه‌ای از عوامل مرتبط است. به عنوان مثال شما می‌خواهید مراقبتان چه نوع تجربیاتی داشته باشد، می‌خواهید در کجا زایمان کنید، بارداری شما یک بارداری طبیعی است یا در ردیف بارداری‌های پرخطر قرار دارد؟ و اینکه بیمهٔ شما چه خدماتی را پوشش می‌دهد. در این مطلب می‌توانید با برخی از موارد مهم در انتخاب یک مراقب برای بارداری آشنا شوید.

آیا شما یک عارضهٔ مزمن جدی دارید؟

اگر عارضه‌ای مثل فشار خون بالا، صرع، بیماری قلبی یا مشکل دیابت دارید یا در بارداری قبلی عارضه‌ای جدی مثل پره‌اکلامپسی داشته‌اید، بارداری شما احتمالاً پرخطر تلقی می‌شود. در این صورت، شما باید تحت نظر یک متخصص زنان و زایمان یا در صورت امکان متخصص طب مادر و جنین یعنی پزشکی که در بارداری‌های پرخطر تخصص دارد، باشید.

باید بدانید که اگر در آغاز بارداری تحت نظر یک ماما باشید و در ادامه دچار مشکلی مثل انقباضات زایمان زودرس یا پره‌اکلامپسی شوید یا متوجه شوید که دوقلو باردار هستید، مراقبت از شما به یک متخصص زنان و زایمان یا پریناتولوژیست یعنی همان متخصص طب مادر و جنین انتقال داده می‌شود. بسته به وضعیت‌ شما و روال کار پزشکان، اگر دوست داشته باشید ممکن است ماما و متخصص بتوانند مراقبت از شما را با همکاری یکدیگر انجام دهند.

آیا در حال حاضر تحت نظر پزشکی هستید که مورد اعتماد شماست و با او راحت هستید؟

اگر رابطهٔ خوبی با یک پرستار مامایی، یک ماما یا یک متخصص زنان و زایمان دارید که مراقبت‌های بارداری را ارائه و کار زایمانتان را انجام می‌دهد ممکن است بخواهید تا اتمام بارداری و زایمانتان تحت نظر او بمانید، اما اگر مطمئن نیستید که مراقب فعلی‌تان به نظرات و انتخاب شما برای زایمان احترام می‌گذارد یا خیر، اگر هر گونه تردیدی دربارهٔ او یا دربارهٔ زایمان در بیمارستان محل کار او دارید یا اگر کنجکاو گزینه‌های دیگر هستید، اکنون وقت آن است که به دنبال یک پزشک یا مامای دیگر باشید.

رویکرد شخصی‌تر و کمتر معمول، چقدر برای شما اهمیت دارد؟

اگر به دنبال شخصی هستید که رویکرد همه‌جانبه و جامع‌تری به مراقبت از شما داشته باشد و زایمان را یک فرایند طبیعی ببیند که تنها در صورت لزوم در آن مداخله کند و نه به صورت روتین و معمول، ممکن است یک ماما را ترجیح دهید.

زایمان‌هایی که توسط پرستاران مامایی یعنی پرستاری که در هر دو زمینهٔ پرستاری و مامایی آموزش دیده و کار کرده است انجام می‌شود، معمولاً شامل مداخلات کمتری مثل پایش الکترونیکی مداوم جنین، بی‌حسی اسپاینال، تزریق اپیدورال و یا برش اپیزیاتومی هستند و طبق آمار موجود، مادرانی که تحت نظر ماما قرار می‌گیرند سزارین کمتری دارند.

به‌طورکلی به نظر می‌رسد که یک ماما وقت بیشتری برای مراجعه‌کنندگانش دارد. یک ماما همچنین می‌تواند کمک کند تا دربارهٔ نوع زایمانتان تصمیم‌گیری کنید و از شما در تصمیمتان پشتیبانی می‌کند. برای مثال، اگر تصمیم شما زایمان بدون استفاده از دارو باشد،‌ ماما شما را در فرایند این نوع زایمان هدایت می‌کند اما اگر در بیمارستان زایمان کنید بی‌حسی اپیدورال هنوز یکی از گزینه‌های شما خواهد بود.

با این وجود، بسیاری از پزشکان هم هستند که این نوع مراقبت‌های شخصی‌سازی‌شده یعنی متناسب با ترجیحات شخص شما را ارائه می‌کنند و یا برخی از ماماها هم این کار را نمی‌کنند. بنابراین، هرچه می‌توانید در مرد روال معمول در محل و شهر زندگی خود اطلاعات کسب کنید. شما می‌توانید قبل از تصمیم‌گیری نهایی با ماماها و متخصصان بیشتری صحبت کنید.

چه محلی را برای زایمان ترجیح می‌دهید؟

اگر هیچ بیماری و عارضه‌های مرتبط با بارداری ندارید و دلتان می‌خواهد در یک زایشگاه زایمان کنید، باید پزشک مامایی پیدا کنید که در این مکان‌ها کار می‌کند. کارکنان زایشگاه‌ها معمولاً پرستاران مامایی هستند. عموماً زایشگاه‌ها مکان‌هایی هستند که در آنها از زایمان طبیعی بدون مداخلات روتین پشتیبانی می‌شود و شاید اجازه دهند هر کسی که دوست دارید از جمله خانواده، ‌دوستان و دیگر فرزندانتان کنار شما بمانند.

از سوی دیگر، اگر می‌خواهید گزینهٔ بی‌حسی اپیدورال را داشته باشید یا اگر خیلی نگرانید که مبادا در طول زایمان مشکلی پیش بیاید و نمی‌خواهید این ریسک را داشته باشید که در طول فرایند زایمان مجبور به تغییر روش زایمان از طبیعی به سزارین شوید، شاید بهتر است از همان ابتدا به بیمارستان بروید. برای زایمان در بیمارستان، می‌توانید یک متخصص زنان و زایمان، پزشک خانواده، یا مامای همراهی را به عنوان پزشک اصلی خود انتخاب کنید.

انتخاب بیشتر زنان برای انتخاب مراقب دوران بارداری چیست؟

متخصصان زنان و زایمان با اختلاف زیاد معمول‌ترین انتخاب زنان برای دوران بارداری و زایمان هستند، هرچند که استفاده از ماماها هم رو به افزایش است. برخی زنان مطبی را انتخاب می‌کنند که هم ماما و هم متخصص زنان و زایمان دارند. مهم‌ترین موضوع این است که شخصی را انتخاب کنید که با او کاملاً راحت هستید، با نیازهای فردی شما تناسب دارد، به خواسته‌های شما احترام می‌گذارد و در محلی کار می‌کند که مطابق میل و خواستهٔ شماست.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط