قبل از خرید تخت نوزاد باید به چه نکاتی توجه کرد؟

قبل از خرید تخت نوزاد باید به چه نکاتی توجه کرد؟

خرید تخت کودک یکی از خریدهای مهم برای شیرخوار شماست، زیرا علاوه بر امنیت خوب، در روزها و ماه‌های اول شما تمام وقت‌ خود را به مراقبت از نوزاد می‌گذرانید و بیشتر پدر و مادر‌ها نیز دوست دارند نوزادشان را نزدیک خودشان بخوابانند. اما از آنجا که در زمان خواب بهتر است نوزادتان ساعاتی را تنها در تخت خودش سپری کند، انتخاب یک تختخواب امن و مناسب برای فرزندتان از اهمیت ویژه‌ای‌ برخوردار است. اگر می‌خواهید برای نوزاد خود خوابی امن و آسوده تضمین کنید می‌توانید از تجربیات پدر و مادرهای دیگر در این زمینه استفاده کنید.

قابلیت نزدیک بودن به والدین

پدر و مادر سام قبل از تولد او برایش تخت تهیه کردند اما وقتی سام به دنیا آمد کولیک یا همان قولنج داشت و در تخت خودش بی‌قراری می‌کرد. آنها نمی‌توانستند نوزاد را در تختش دور از خودشان بخوابانند و از طرفی پزشک کودک معتقد بود که خواباندن نوزاد خیلی کوچک در تخت والدین کار مناسبی نیست و برای کودک خطرساز است. به همین دلیل برای فرزندشان یک گهواره خریدند. گهواره از یک طرف باز می‌شد و به تخت والدین در کنار مادر می‌چسبید. همچنین این گهواره کوچک بود و می‌توانستند آن را در خانه و اتاق جا‌به‌جا کنند. به این شکل علاوه بر اینکه کودک نزدیک خودشان بود، تغذیۀ شبانهٔ او هم آسان‌تر بود. فقط آنها یادآور شدند که بهتر است گهواره بدون چرخ باشد یا اگر چرخ دارد، چرخ‌هایش قابلیت کامل قفل شدن داشته باشد تا مشکلی برای کودک پیش نیاید.

کشودار بودن و نرده‌های تخت

خسرو پدر آرمان است. او با همسرش تصمیم گرفتند از ابتدا تخت تهیه نکنند، به این دلیل که نگران می‌شدند نوزادشان تنها در اتاقی دیگر و دور از خودشان بخوابد و برای سیسمونی فقط گهواره خریدند. تشک داخل گهواره را مادر آرمان دوخته است که خیلی حجیم، پف‌دار و مواج نبود. پف‌دار نبودن تشک از احتمال خفگی نوزاد هنگام غلت خوردن جلوگیری می‌کند و همچنین الیاف داخل آن پنبه بود.

سپس وقتی احساس کردند که دیگر گهواره برای آرمان کوچک است تصمیم گرفتند برایش یک تخت نوجوان تهیه کنند که هم از لحاظ اقتصادی برایشان به‌صرفه بود هم می‌توانستند تا نوجوانی کودکشان از آن استفاده کنند. تخت آرمان نرده‌های ثابت داشت که شاید بهتر بود این نرده‌ها قابلیت جدا شدن برای سال‌های آینده را داشت. زیر تخت کشو نداشت و آنها بعد از استفاده متوجه این موضوع شدند که داشتن کشو یک مزیت خوب برای نگهداری وسایل کودک است. آنها مجبور شدند سبد‌هایی برای قرار دادن زیر تخت تهیه کنند و وسایل آرمان را داخل آنها گذاشتند.

امکان وصل شدن به تخت والدین

ژیلا مادر دو فرزند است و تجربۀ دو بار خرید تخت را دارد. او فقط مدت کمی از گهواره برای خواب دخترش استفاده کرد و خیلی استفاده نشد. به همین دلیل هنوز نو وسالم مانده بود، بنابراین زمانی که پسرش به دنیا آمد نیز او را درهمان گهواره می‌خواباند. او برای کودک اولش یک تخت خرید ولی وقتی زمان خرید تخت برای کودک دومش رسید، به دلیل محدودیت داشتن فضا و اینکه از خواباندن او در تخت خودشان احساس نگرانی و ناراحتی داشت و نمی‌خواست او را در اتاق دیگری تنها بگذارد، یک تصمیم دیگر گرفت.

او یک تخت کنار مادر که به آن تخت مهمان هم گفته می‌شد تهیه کرد که کاملاً به تخت مادر می‌چسبید و هم‌سطح آن بود. کناره‌های محکمی داشت و از غلت زدن مادر روی نوزاد نیز جلوگیری می‌کرد. مزیت تخت مهمان این بود که در وقتی کودک بیدار بود باز می‌شد و زیر تخت ما قرار می‌گرفت و همین باعث می‌شد تا فضای اتاق باز شود. این تخت هم یک جای امن برای کودک بود و هم این امکان را می‌داد که بتواند تا کمی بزرگ‌تر شدن کودک و تهیهٔ یک اتاق برای او راحت باشد.

اندازه و محافظ‌های متحرک تخت

پدر و مادر رهام برای تهیهٔ تخت کودکشان با در نظر گرفتن چند اولویت خودشان آن را طراحی کردند و سفارش دادند تا نجار آن را برایشان بسازد. اولویت اول آنها ایمنی تخت بود، یعنی تخت نه آن‌قدر بزرگ بود که رهام در آن به شکلی خطرناک غلت بزند یا بچرخد و نه آن‌قدر کوچک که نتواند در آن حرکت کند. اندازهٔ تخت به حدی بود که کاملاً رهام در آن احساس راحتی می‌کرد و همچنین فضای کافی برای حرکت دادن دست و پاهایش داشت. اولویت دوم آنها ارتفاع و نرده‌های تخت بود، تخت ارتفاع زیادی از سطح زمین نداشت و دارای نرده‌های بلند متحرک بود که برداشتن و گذاشتن رهام را در آن راحت می‌کرد.

وقتی رهام در تخت بود، نرده‌ها را بالا می‌بردند و کنارهٔ آن را قفل می‌کردند. آنها می‌گویند موقع خرید تخت یا زمان تحویل گرفتنش آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید که کناره‌های تخت به آسانی تنظیم می‌شود. زیر تخت و همچنین کمد کنار آن نیز دو طبقه کشو و یک کمد کوچک برای لباس‌های رهام داشت. کمد از تخت جدا می‌شد تا تخت بزرگ‌تر شود و کودک بتواند زمان بیشتری از آن استفاده کند.

مزیت‌های تخت پارک

مهین شاغل است و پسرش را در طول روز به منزل پدر و مادرش می‌برد تا از او مراقبت کنند. همچنین چون او و همسرش اهل مسافرت بودند، برای نیما یک تخت پارک تهیه کردند که می‌توانستند آن را همراه خود به سفر یا به خانهٔ پدربزرگ ببرند تا نیما از ابتدا با آرامش در تخت خودش بخوابد.

این تخت خیلی محکم بود، به راحتی جمع می‌شد و کوچک و قابل حمل بود. مزیت خوب این تخت باز و بسته شدنش بود و آنها می‌توانستند برای جای بازی کردن نیما به صورت روزانه از آن استفاده کنند. این تخت یک سبد حمل داشت که از آن به مدت کوتاهی برای حمل کودکشان استفاده کردند.

آنها همچنین برای اتاق خواب نیما یک تخت خردسال قابل تبدیل تهیه کردند. از تخت‌هایی که قابلیت تبدیل به تختی بزرگ‌تر را ندارند فقط مدت کوتاهی می‌توان استفاده کرد ولی تخت قابل تبدیل باز می‌شود و کودکتان می‌تواند بعدها هم از آن استفاده کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط