رابطهٔ جنسی برای بارداری سریع‌تر

رابطهٔ جنسی برای بارداری سریع‌تر

اقدام به بارداری دورانی شیرین و دوست‌داشتنی برای زوج‌هاست. برنامه‌ریزی برای رسیدن به یک هدف بزرگ در زندگی می‌تواند به زمانی برای نزدیک شدن شما و همسرتان به یکدیگر باشد. همچنین شما می‌توانید با نصب اپلیکیشن بارداری مادرشو، هر ماه از زمان تخمک‌گذاری خود باخبر شوید تا بتوانید راحت‌تر برای باردار شدنتان تصمیم بگیرید و برای داشتن رابطهٔ جنسی مناسب برنامه‌ریزی کنید.

بهترین زمان رابطۀ جنسی برای باردار شدن چه زمانی است؟

اگر در طول دو روز قبل از تخمک‌گذاری‌تان و همان روز تخمک‌گذاری رابطۀ جنسی داشته باشید، بیشترین احتمال را برای بارداری دارید. تخمک‌گذاری به معنای آزاد شدن یک تخمک از تخمدان‌هاست و معمولاً در میانۀ چرخۀ قاعدگی رخ می‌دهد. با این کار، احتمال بیشتری وجود دارد که وقتی یک تخمک آزاد می‌شود، ‌منبع سالمی از اسپرم در لوله‌های رحمی شما وجود داشته باشد. راه‌هایی برای آگاهی از زمان تخمک‌گذاری‌ شما وجود دارد که می‌توانید آنها را بشناسید.

چقدر طول می‌کشد تا باردار شوم؟

هیچ‌کس نمی‌تواند دقیقاً بگوید که چقدر طول می‌کشد تا باردار شوید. اما می‌توانیم به شما بگوییم که به طور معمول باردار شدن برای زوج‌ها چقدر زمان می‌برد. بیشتر زنان طی سه ماه از زمانی که شروع به تلاش برای بچه‌دار شدن می‌کنند، ‌باردار می‌شوند. اگر شما سنتان بالاتر از ۳۵ سال است، عادت‌های ناسازگار با باروری مثل سیگار کشیدن دارید یا عارضه‌ای دارید که به باوری آسیب می‌رساند، ممکن است این زمان برای شما بیشتر طول بکشد. به‌طورکلی، زوج‌هایی که برای بارداری تلاش می‌کنند ممکن است به ترتیب زمانی زیر باردار شوند:

  • ۳۰ درصد از زنان طی اولین چرخهٔ تخمک‌گذاری باردار می‌شوند یعنی در حدود یک ماه
  • ۶۰ درصد از زنان طی سه چرخهٔ تخمک‌گذاری باردار می‌شوند یعنی در حدود سه ماه
  • ۸۰ درصد از زنان طی شش چرخهٔ تخمک‌گذاری باردار می‌شوند یعنی در حدود شش ماه
  • ۸۵ درصد از زنان طی ۱۲ چرخهٔ تخمک‌گذاری باردار می‌شوند؛ چیزی در حدود یک سال
  • ۹۱ درصد از زنان طی ۳۶ چرخهٔ تخمک‌گذاری باردار می‌شوند یعنی حدود سه سال
  • ۹۳ تا ۹۵ درصد از زنان طی ۴۸ چرخهٔ تخمک‌گذاری باردار می‌شوند یعنی در حدود چهار سال

اگر کمتر از ۳۵ سال دارید و یک سال است برای بارداری تلاش می‌کنید و موفق نشده‌اید، لازم است که به یک متخصص بارداری مراجعه کنید. هرچند اگر به تلاشتان ادامه دهید، ‌ممکن است باردار شوید اما اگر یک مشکل باروری پنهان داشته باشید، بهتر است که زودتر بفهمید تا زمان را از دست ندهید. اگر شما ۳۵ ساله یا بالاتر هستید، باید بعد از شش ماه از شروع تلاشتان برای بارداری نزد متخصص بروید.

آیا رابطۀ جنسی در صبح شانس باردار شدن را بیشتر می‌کند؟

درحالی‌که برخی مطالعات ادعا می‌کنند که تعداد اسپرم‌های یک مرد در صبح بالاتر است، تفاوت‌ها آن‌قدر جزئی هستند که فکر نمی‌کنیم از لحاظ باردار شدن اهمیت زیادی داشته باشد. فرض کنیم تعداد اسپرم‌های همسرتان از ۸۷ میلیون در شب به ۸۸ میلیون در صبح برسد، شاید این زیاد به نظر برسد اما در واقعیت چندان تفاوتی ایجاد نمی‌کند و در هر صورت تنها یک اسپرم شناگر کوچک برای انجام لقاح کافی است.

اگر واقعاً می‌خواهید احتمال باردار شدنتان را افزایش دهید، بهتر است روی نزدیک کردن زمان رابطۀ جنسی به بازۀ تخمک‌گذاری تمرکز کنید. برای خانم‌هایی که چرخۀ قاعدگی ۲۸ روزه دارند، دورۀ باروری از روز ۱۰ تا ۱۶چرخهٔ آنهاست و دو بار رابطۀ جنسی در طول این زمان باید برای لقاح زوج‌های بارور کافی باشد.

با وجود تلاش برای بارداری چگونه لذت را به رابطهٔ جنسی‌مان بازگردانیم؟

پاسخ دادن به این سؤال دشوار است، زیرا در ذهن بیشتر زوج‌هایی که با مشکلات باروری درگیرند، رابطهٔ جنسی با تلاش برای بارداری یکی می‌شود. هر تخمک‌گذاری مساوی با این فکر است که عجله کنیم و زمان را از دست ندهیم و به این ترتیب جایی برای لذت بردن از رابطهٔ جنسی و آرامش و بهداشت روانی یک رابطه باقی نمی‌ماند.

اگر وضعیت شما چیزی شبیه این است، سعی کنید چند ماه تلاش فعال برای باردار شدن را کنار بگذارید. اگر سنتان به گونه‌ای است که احساس می‌کنید در نبرد با عقربه‌های ساعت هستید، انجام این کار می‌تواند سخت باشد. اما مهم است که خارج از بازهٔ باروری‌تان هم برای رابطهٔ جنسی خودانگیخته و خودجوش وقت بگذارید تا از وجود یکدیگر بدون احساس فشار برای باردار شدن لذت ببرید. در مورد برخی زوج‌ها، کنار گذاشتن فکر بارداری برای مدتی یا رفتن به یک مسافرت به یادشان می‌آورد که چگونه با هم صمیمی باشند و دوباره از رابطهٔ جنسی لذت ببرند. برخی هم متوجه می‌شوند که اگر از یک اتاق دیگر برای رابطهٔ جنسی با هدف بارداری استفاده کنند، اتاق خوابشان جایگاه رابطهٔ جنسی عاطفی باقی می‌ماند.

به‌طورکلی، آهسته پیش بروید و نسبت به یکدیگر صبور باشید. دربارهٔ احساساتتان در ارتباط با مشکلات باوری با یکدیگر صادقانه صحبت کنید. همچنین سعی کنید رابطۀ جنسی را به یک وظیفه تبدیل نکنید تا تمام لذت آن را از بین نرود. برای افزایش احتمال لقاح هم لازم نیست به دفعات بیشتری رابطۀ جنسی داشته باشید، زیرا اسپرم‌های سالم می‌توانند برای سه تا هفت روز در دستگاه تناسلی زن زنده بمانند، پس دو بار رابطۀ جنسی در طول دورۀ باروری کاملاً کافی است.

این را هم فراموش نکنیم که ارتباط صادقانه برای حفظ نزدیکی عاطفی ضروری است و به یاد داشته باشید که همهٔ روابط انعطاف‌پذیر هستند و حتی زوج‌هایی که مشکلات باروری ندارند هم در بازه‌هایی شور و اشتیاقشان کاهش می‌یابد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط