دلایل نگرفتن سینهٔ مادر

دلایل نگرفتن سینهٔ مادر

به‌طورکلی می‌توان علل امتناع کودکان شیرخوار از گرفتن سینهٔ مادر را در هر ماه و سنی بین سه دستهٔ اصلی طبقه‌بندی کرد و با آگاهی و شناخت درست به رفع آنها پرداخت. در این مطلب این سه دلیل که مربوط به شیرخوار، مربوط به مادر و مربوط به تولید شیر مادر است مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهایی برای برخی رفع از آنها تا جای ممکن توصیه شده است.

مشکلات نوزاد و راه درمان

مواردی که به نوزاد یا کودک شیرخوار مربوط می‌شود عبارتند از:

۱. عفونت‌های تنفسی یا یک سرماخوردگى ساده مى‌تواند موقع مکیدن و بلعیدن باعث گرفتگی بینی و درد شود. چکاندن قطرهٔ کلرورسدیم در بینی و دادن مسکن‌های ساده مثل قطرهٔ استامینوفن کودک پس از تأیید پزشک می‌تواند باعث تسکین شود. همچنین مرطوب کننده‌های هوا مثل دستگاه بخور سرد ممکن است به رفع گرفتگی بینی کمک کنند.

۲. دندان درآوردن کودک یکی از دلایل شیر نخوردن اوست. گاهی جویدن چیزی قبل از شیر خوردن یا ماساژ ملایم لثه با انگشت تمیز علاوه بر دادن مسکن‌های ساده باعث کاهش درد شیرخوار خواهد شد.

۳. برگشت شیر از معده به مری، خواب‌آلودگی و بی‌قراری ناشی از مصرف برخی داروها هنگام بیماری کودک، برفک یا تبخال دهان شیرخوار هم از علل دیگر شیر نخوردن است که در صورت هر کدام از این موارد لازم است برای تشخیص و درمان مناسب به پزشک کودکتان مراجعه کنید.

۴. در هوای گرم احتمال دارد شیرخوار از شیر خوردن امتناع کند ولی در محل خنک یا در شب دوباره شیر بخورد. بهتر است حرارت بدن شیرخوار را کنترل کنید و در درجه حرارت مناسبی به او شیر بدهید.

۵. گاهی ممکن است شیرخوار در موقع شیر خوردن ترس داشته باشد مثل وقتی که مادر بعد از گاز گرفتن پستانش توسط کودک جیغ کشیده است. در این صورت باید سعی کنید با تماس پوست با پوست و حرف زدن و نوازش نوزاد، این ترس او را برطرف کنید.

۶. تمایل شیرخوار به از شیر گرفتن که البته قبل از ۹ ماهگی شایع نیست هم ممکن است یکی از دلایل باشد. اگر شیرخوار ناگهان از پستان مادر امتناع کند و به گرفتن پستان تمایل نشان ندهد. در این صورت بهتر است روش‌های ممکن برای تشویق او به دوباره شیر خوردن را به کار بگیرید ولی گاهی هم ممکن است نتیجه نگیرید و منجر به قطع کامل شیر خوردن کودک شود.

مشکلات مادر

مشکلاتی که در مادر ممکن است باعث امتناع شیرخوار از گرفتن پستان شود عبارتند از:

۱. بیماری مادر که ممکن است تولید شیر او را کم کرده یا واکنش جهش شیر را مهار کرده باشد یا داروها مزهٔ شیرش را تغییر داده باشند.

۲. در صورت عفونت یک پستان مادر، ممکن است شیرخوار از تغذیهٔ همان سینه به علت مزهٔ شور شیر یا چرک امتناع کند یا به علت مصرف دارو توسط مادر، هر دو پستان را نگیرد.

۳. قرص‌های ضدبارداری خوارکی مثل قرص ترکیبی؛ و به ندرت قرص پروژسترونی، هم که احتمال حاملگی مجدد دارد که در این صورت تولید شیر مادر را کاهش و مزهٔ شیر را تغییر می‌دهند. تخمک‌گذاری یا عادت ماهانه نیز گاهی به علت تغییر مزهٔ شیر می‌تواند باعث امتناع شیرخوار از شیر خوردن شود.

۴. استفاده مادر از عطر، صابون، ادکلن یا کرم متفاوت یا شنا کردن در استخر با آب کلردار یا آب دریا، یا حتى تغییر در ظاهر مادر مثل تغییر طرح مو یا عینک زدن ممکن است روی شیرخوار تأثیر بگذارد و باعث شود پستان مادرش را نگیرد؛ درست است، کودکان خیلی حساس هستند!

۵. برخی از شیرخواران به برخی از غذاهای مورد مصرف مادران که باعث تغییر مزهٔ شیر می‌شود نیز حساس هستند و بعضی دیگر با افزایش سیگار کشیدن مادر، ورزش طولانی قبل از شیر دادن یا مصرف زیاد نوشیدنی‌های دارای کافئین مثل نوشابه‌ها، چاى و قهوه از گرفتن پستان امتناع خواهند کرد.

مشکلات ناشی از مقدار شیر مادر و راه درمان

برخی علل امتناع شیرخوار از گرفتن پستان نیز ممکن است به تولید شیر مربوط باشد:

۱. اگر تولید شیر کم باشد یا موقتاً کاهش یابد، شیرخوار ممکن است از گرفتن پستان امتناع کند. در این حالت با استفاده از راهکارهای موجود برای افزایش تولید شیر که در مقالهٔ ما آمده است یا مراجعه به مرکز بهداشتى درمانى و رعایت توصیه‌هاى کارمندان بهداشتى می‌توان با صبر و دور از نگرانی برای افزایش تولید شیر تلاش کرد.

۲. در صورت آهسته بودن جهش شیر، شیرخوار شروع به مکیدن شیر می‌کند ولی به علت دریافت کم شیر ممکن است از گرفتن پستان امتناع کند. در این موارد می توانید شیرتان را کمى بدوشید تا جهش بیشتری پیدا کند و بعد پستان را به دهان شیرخوار بگذارید یا واکنش جهش شیر را قبل از تغذیهٔ شیرخوار با روش‌هایی مثل خوردن آب یا یک نوشیدنی سادهٔ خانگی، شنیدن موسیقی، نشستن روی یک صندلی گهواره‌ای و دراز کشیدن همراه با آرامش بهبود ببخشید.

۳. در صورت سریع بودن جهش شیر نیز شیرخوار ممکن است به علت ناتوانایی در برابر آن، پیش‌دستی کند و از گرفتن پستان امتناع کند. در این مورد هم می‌توان کمی شیر را دوشید و بعد شیرخوار را به پستان گذاشت.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط