خرید تخت نوزاد

خرید تخت نوزاد

کودکتان پس از تولدش می‌تواند گهواره، تخت یا هر دو را داشته باشد. این شمایید که باید ببینید اگر این وسیله را فقط برای دوران نوزادی‌اش می‌خواهید، تهیه کردن و خرید تخت‌های گهواره‌ای نوزاد یا یک گهوارهٔ کوچک ساده کافی است، اما اگر قصد دارید کودکتان حداقل تمام کودکی‌اش را از این تختخواب استفاده کند، بهتر است به سراغ تخت‌های بزرگ‌تر و قابل تبدیل یا تبدیل‌پذیر بگردید. در این مطلب می‌توانید با ویژگی‌های یک تختخواب خوب برای کودکتان آشنا شوید.

اندازه و سایز تخت نوزاد

اولین نکته‌ای که در خرید یک تختخواب برای کودکتان لازم است به آن توجه کنید اندازهٔ تخت است. قبل از خرید تخت بهتر است ببینید که آن را فقط برای دوران نوزادی، چند ماه اول تولد لازم دارید یا تختی می‌خواهید که در تمام دوران کودکی و شاید نوجوانی‌ فرزندتان بشود از آن استفاده کرد. از لحاظ اقتصادی‌ خیلی بهتر است اگر تخت بزرگ‌تری برای کودک تهیه کنید تا در دورهٔ نوجوانی کودک نیز قابل استفاده بماند. همچنین کودک شما باید روی تختش جای کافی برای بازی و ورجه‌ورجه کردن داشته باشد. برخی تخت‌ها نیز خودشان تشکی به اندازهٔ مناسب دارند که بهتر است به نکاتی مهم برای خریدن یک تشک خوب نوزاد نیز دقت کنید.

جنس تخت نوزاد

بهتر است از خرید تخت‌هایی از جنس MDF برای کودکان بپرهیزید و اگر می‌توانید از تخت‌های تمام‌چوب طبیعی استفاده کنید. در تخت‌هایی از جنس MDF یا دیگر اجناس مصنوعی از موادی مثل چسب رزین استفاده می شود که برای سلامت کودکان مضر است و می‌تواند باعث ایجاد حساسیت و آلرژی در بچه‌ها شود. البته تمام تخت‌هایی با جنس MDF به این شکل نیستند و لازم است که شما این مورد را از فروشنده بپرسید.

حفاظ و نردهٔ تخت نوزاد

تخت کودک، به ویژه تخت یا گهوارهٔ نوزاد بهتر است حفاظ پوشانده شده با تشک داشته باشد و این ضربه‌گیر به وسیله تسمه‌ای خوب بسته شده باشد. تسمه‌های اضافی را باید کوتاه کرد تا نوزاد آن‌ها را به دهان نگیرد. حفاظ‌ها نباید طوری باشند که نوزاد از آنها به عنوان نردبان استفاده کند و از تخت بالا رود. همچنین با بالا رفتن سن نوزاد و توانایی او برای بلند شدن و راه رفتن یا حرکت کردن و دیگر فعالیت‌هایش قبل از راه افتادن، بهتر است لبه‌های بالایی تخت چیزی مثل ضربه‌گیر مخصوص داشته باشد تا کودک با زدن سر خود یا دهان و دندانش یا گاز گرفتن آن به خودش آسیب نرساند.

ارتفاع تخت نوزاد

تخت کودک بهتر است کوتاه باشد، تا هم خیال شما آسوده باشد و هم کودکتان نترسد که از تختش در ماه‌های بعدی بالا و پایین برود و فعالیت و بازی کند. همچنین اگر تخت نوزادتان نرده ندارد، بهتر است در ماه‌های اول تعدادی بالش محکم که قابلیت فرو رفتن زیاد در آن وجود ندارد یا یک تشک هم پایین تختش بگذارید تا در صورت غلط زدن آسیب نبیند.

امکان اتصال تخت نوزاد به تخت والدین

برخی از انواع گهواره یا تخت‌ نوزادان قابلیت وصل شدن به تختخواب والدین را دارند. استفاده از تخت نوزاد کنار مادر، دسترسی والدین به کودک را در ماه‌های اول تولد راحت‌تر می‌کند اما گذاشتن نوزاد بین خودتان در تخت از حاظ امنیتی خطرساز است و توصیه نمی‌شود، زیرا امکان خفگی نوزاد یا سندرم مرگ ناگهانی در این حالت وجود دارد.

تجهیزات تخت نوزاد

بعضی از مدل‌های تخت نوزادان نیز به وسایل پخش موزیک یا چیزهایی شبیه به این مجهز هستند و برخی مدل‌ها نیز چراغ‌خواب و لامپ دارند.بعضی از تخت یا گهواره‌ها نیز دارای ویبراتور یا تاب‌دهندهٔ اتوماتیک هستند که اگرچه این موارد مزایای متفاوتی را در اختیار والدین قرار می‌دهد اما برای بعضی از کودکان عامل تحریکی محسوب می‌شود و باعث بی‌خوابی یا ایجاد عادات خواب نامناسب در آنها می‌شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط