جرم‌گیری و بلیچینگ دندان در دوران بارداری

جرم‌گیری و بلیچینگ دندان در دوران بارداری

قبل از تصمیمتان برای باردار شدن لازم است که به یک دندان‌پزشک مراجعه کنید تا از نبود مشکل مطمئن شوید و اگر دندان خرابی دارید، آن را ترمیم و بعد برای بارداری اقدام کنید. در طول بارداری نیز باید دندان‌هایتان را روزانه دو بار در صبح و شب با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و روزی یک بار نخ دندان بکشید. اما در مورد جرم‌گیری و بلیچینگ دندان‌ها در دوران بارداری می‌توانید با خواندن مطلب زیر بیشتر بدانید.

آیا جرم‌گیری دندان‌ها در بارداری بی‌خطر است؟

در واقع، اهمیت ویژه‌ای دارد که یک دندان‌پزشک قبل از بارداری و در طول بارداری یک معاینه از دندان‌هایتان انجام دهد و هر گونه درمان ضروری را انجام دهید. به تأخیر انداختن هر گونه درمان و مراقبت ضروری از مشکلات دهان و دندان در طول بارداری می‌تواند به ایجاد مشکلاتی برای شما و کودکتان منجر شود.

اما در پاسخ به این سؤال در مورد جرم‌گیری باید گفت بله، مراقبت و بهداشت دهان و دندان در طول بارداری برای شما و جنین اهمیت دارد و جرم‌گیری دندان بخشی از بهداشت دهان و دندان است. این کار شامل برداشتن پلاک‌های دندانی از روی دندان‌ها برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها، التهاب لثه و بیماری لثه است.

زنان باردار مستعد التهاب لثه نیز هستند. اگر التهاب لثه درمان نشود ممکن است به یک بیماری جدی‌تر لثوی و حتی از دست دادن دندان منجر شود. همچنین باکتری‌های ناشی از یک عفونت دندانی بد می‌توانند در جریان خون شما منتشر شوند و حفظ سلامت دهانی خوب و مناسب ریسک مشکلات سلامت برای شما و جنین را کاهش می‌دهد.

هنگام گرفتن وقت ویزیت، باردار بودن خود و موعد مقرر زایمان را به آنها بگویید. این اطلاعات به دندان‌پزشک کمک می‌کند تا مراقبت مناسب را از شما به عمل بیاورد. اما اگر تیم دندان‌پزشکی اهمیتی به وضعیت بارداری شما نداد، خودتان می‌توانید بخواهید شما را در وضعیت نیمه‌لمیده قرار دهند تا جایی که راحت باشید و اجازه دهند در زمان لازم وضعیت بدن خود را تغییر دهید. همچنین یک بالش کوچک را زیر باسن راست شما بگذارند یا در صورت نیاز بدنتان را اندکی به سمت چپ کج کنند تا از سرگیجه و تهوع ناشی از کم‌فشاری خون جلوگیری شود.

در آخر نیز، اگر از آخرین ویزیت دندان‌پزشکی شما بیشتر از شش ماه گذشته است یا اگر هر گونه مشکل یا نگرانی‌ای در رابطه با سلامت دهان و دندان خود دارید، بهتر است هرچه زودتر یک وقت ویزیت از دندان‌پزشک بگیرید.

آیا بلیچینگ دندان‌ در بارداری خطر دارد؟

هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها در طول بارداری ریسکی برای شما یا جنین ایجاد می‌کند یا خیر و چون داده‌های کافی وجود ندارد که این کار را به طور قطع بی‌خطر اعلام کند، پزشکان توصیه می‌کنند که برای سفید کردن دندان توسط دندان‌پزشک یا استفاده از محصولات بدون نسخهٔ بلیچینگ یا سفیدکننده، تا بعد از اتمام بارداری و حتی دوران شیردهی صبر کنید.

یکی از دلایل این است که کاربامید پروکساید موجود در این محصولات به آب واکنش نشان می‌دهد تا به هیدروژن پرواکساید یا همان آب اکسیژنه تبدیل شود. این فرایند اکسیداسیون می‌تواند برای بافت‌ها و سلول‌ها مضر باشد، به ویژه در طول بارداری که لثه‌ها حساس‌تر از معمول هستند. ما نمی‌دانیم که این ریسکی برای شما یا جنین ایجاد می‌کند یا خیر، بنابراین بهتر است که برای استفاده از این محصولات صبر کنید.

اما استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده در طول بارداری ایرادی ندارد. این محصولا ت حاوی مقدار بسیار کمتری از مادهٔ سفیدکننده هستند و تصور نمی‌شود که در طول بارداری یا شیردهی خطری ایجاد کنند. شما همچنین می‌توانید با نخوردن قهوه، چای و نوشیدنی‌های مضر یا حتی نوشیدنی‌های تیره‌ای مثل آب انگور از لکه‌ شدن دندان‌هایتان پیشگیری کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط