با وجود افسردگی پس از زایمان چطور به نوزادم شیر بدهم؟

با وجود افسردگی پس از زایمان چطور به نوزادم شیر بدهم؟

تجربه کردن اندوه مادرانه یا گرفتگی خلق بعد از زایمان طبیعی است. اما اگر بعد از چند هفته هنوز حالت روحی پراسترس مربوط به افسردگی را دارید، شما افسردگی پس از زایمان دارید و این می‌تواند مانع از ایجاد پیوند عاطفی بین شما و کودکتان شود و شیردهی را دشوارتر کند. در شروع دوران شیردهی، تقریباً تمام مادران یک مرحلهٔ یادگیری دارند و در ابتدا کمی کلافگی را تجربه می‌کنند اما افسردگی پس از زایمان، حتی زمانی که در مسیر درست شیردهی هستید می‌تواند این کلافگی‌ را چند برابر کند. در این مطلب چند پیشنهاد آمده است که شاید بتوانید با امتحان آنها کمک بزرگی برای راحت‌تر کردن شیردهی به نوزادتان کنید.

یادتان بماند تنها نیستید

مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که شما تنها نیستید. افسردگی یک عارضهٔ قابل درمان است و کمک‌های زیادی هم در دسترس شماست. با پشتیبانی و خدمات درست، شیر دادن به کودکتان می‌تواند برای هر دوی شما به زمان و نیروی سرشاری از شادی و آرامش تبدیل شود.

با یک پزشک حرف بزنید

اگر به سختی روز را شب می‌کنید و خواب و خوراک خوبی ندارید، موضوع را با همسرتان، پزشکتان یا یک شخص آگاه در میان بگذارید و کمک بخواهید. پزشک می‌تواند وضعیت شما را برای افسردگی بررسی کند و در صورت لزوم به یک مشاور ارجاع دهد. پزشکان می‌توانند داروهای ضدفسردگی را که برای مصرف در حین شیردهی ایمن است برایتان تجویز کند.

با احساساتتان راحت باشید

با همسرتان در مورد حال روحی‌تان صحبت کنید، با دوستان و دیگر تازه‌مادران نیز معاشرت کنید. اگر هر زمان احساس نیاز می‌کنید بهتر است به خودتان اجازهٔ گریه کردن یا درد دل با دیگران نزدیکتان را بدهید. فکر نکنید باید این وضعیت گذرا را فقط برای خودتان نگه دارید، مطمئن باشید که اطرافیانتان از کمک کردن به شما خوشحال خواهند شد.

استراحت کنید

خیلی مهم است که استراحت کنید. از همسرتان بخواهید که شب‌ها برای مراقبت از کودکتان کمی به شما کمک کند. وقتی کودکتان می‌خوابد شما هم بخوابید یا از یک دوست یا پرستار بچه بخواهید از کودک مراقبت کند تا شما بتوانید کمی بیشتر بخوابید.

خوب غذا بخورید و روزانه راه بروید

در طول این مدت تغذیهٔ درستی داشته باشید. هم خوب غذا بخورید و هم سعی کنید کمی فعالیت بدنی داشته باشید. اگر اشتهایتان کم است می‌توانید به جای سه وعدهٔ پرحجم، چند وعدهٔ کوچک بخورید. فعالیت فیزیکی، حتی فقط چند دقیقه پیاده‌روی هم می‌تواند روحیهٔ شما را بهبود دهد.

بیشتر خوش بگذرانید

با خانواده و دوستانتان وقت بگذرانید، هر روز دوش بگیرید و لباس‌هایتان را عوض کنید، پیشنهاد کمک دیگران را بپذیرید و از خانه خارج شوید، حتی اگر فقط برای یک پیاده‌روی کوتاه با کودکتان باشد یا به اصرار یکی از دوستانتان برای یک وقت‌گذرانی کوتاه در بیرون خانه باشد.

در مورد افسردگی پس از زایمان پدران و درمان افسردگی پس از زایمان نیز بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط