از چه زمانی می‌توانم ضربان قلب جنین را بشنوم؟

از چه زمانی می‌توانم ضربان قلب جنین را بشنوم؟

قلب جنین از چه زمانی می‌تپد؟ هفتهٔ ششم بارداری شروع به تپیدن خواهد کرد و بررسی کردن ضربان قلب جنین بخشی معمول از تمام معاینات و سونوگرافی‌های بارداری است که شاید دلتان بخواهد چند نکتهٔ دیگر هم در این زمینه بدانید.

قلب جنین از هفتهٔ چندم می‌تپد؟

قلب جنین از هفتهٔ ششم بارداری شروع به تپیدن می‌کند. اگر معاینهٔ سونوگرافی داشته باشید می‌توانید در هفتهٔ هشتم بارداری برای اولین بار ضربان قلب کودکتان را بشنوید و ببینید. در غیر این صورت، احتمالاً اولین بار در یکی از ویزیت‌ها و معاینات دوران بارداری و با یک دستگاه به اسم داپلر، ضربان قلب جنین را خواهید شنید. پزشک ممکن است از ۱۰ هفتگی ضربان قلب جنین را با این دستگاه پیدا کند اما این اتفاق معمولاً در ۱۲ هفتگی جنین می‌افتد. اینکه از چه زمانی بتوان ضربان قلب جنین را پیدا کرد به وضعیت جنین در رحم، وزن شما و دقیق بودن موعد زایمانتان ارتباط دارد. 

صدای ضربان قلب جنین چگونه است؟

بسیاری از مادران می‌گویند تپش قلب فرزندشان در رحم شبیه صدای دویدن و تاخت رفتن اسب‌هاست. شنیدن آن برای اولین بار می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد. ضربان قلب یک جنین سالم در رحم بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ ضربه در دقیقه است. ضربان قلبی که خیلی سریع‌تر یا کندتر از این باشد گاهی ممکن است نشان‌دهندهٔ وجود یک مشکل قلبی در کودک باشد که البته آن را پزشک تعیین می‌کند و این اعداد و ارقام بیشتر یک آمار کلی است.

لازم به ذکر است که هدف ما ترساندن مادران باردار عزیز نیست، بلکه این راهنمایی‌ها برای این است که در صورت وجود مشکل در کودک و تشخیص آن در دوران بارداری، پس از تولد کودک بسیار راحت‌تر می‌توان آن را برطرف کرد، پس باید به معاینات دوران بارداری اهمیت خاصی داده شود.

داپلر چیست؟

داپلر جنین یک مانیتور دستی و دارای اشعهٔ فراصوت است که پزشک شما می‌تواند برای یافتن ضربان قلب جنین از آن استفاده کند. او به این دستگاه ژل مخصوص سونوگرافی می‌زند و آن را روی شکم شما می‌چرخاند تا نقطه‌ای را پیدا کند که در آنجا ضربان قلب قابل شنیدن باشد. سپس داپلر امواج صوتی ارسال می‌کند و امواجی را که از قلب جنین برمی‌گردند دریافت می‌کند و پس از آن صدای ضربان قلب جنین را به اندازه‌ای تقویت می‌کند که شما بتوانید آن را بشنوید.

آیا می‌توان دستگاه داپلر خانگی خرید؟

شاید شما بتوانید خودتان یک داپلر بخرید و در خانه از آن برای ردیابی ضربان قلب جنین استفاده کنید اما این کار هم آن‌قدر که به نظر می‌رسد ساده نیست و هم اثرات بلندمدت قرارگیری مکرر جنین در معرض اشعه‌های فراصوت منشعب از این دستگاه‌ها هنوز شناخته‌شده نیست. درضمن، برخی کارشناسان فکر می‌کنند خرید داپلر خانگی کار غلط و نادرستی است، زیرا پیدا کردن ضربان قلب جنین ممکن است نیاز به آموزش و تمرین قابل توجهی داشته باشد. بنابراین و در هر صورت فکر خوبی نیست.

همچنین ادارهٔ غذا و داروی FDA، هشدار می‌دهد که یک داپلر دستی باید تنها زمانی استفاده شود که نیاز پزشکی وجود دارد و تنها توسط متخصص یا زیر نظر او به کار برده شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط