آیا تمام بیسکویت‌ها برای کودک من بد است؟

آیا تمام بیسکویت‌ها برای کودک من بد است؟

بیسکویت‌های آماده‌ای که در فروشگاه‌ها می‌بینیم ارزش غذایی مفید ندارند. اما بیسکویت‌های خانگی یک گزینۀ مناسب‌تر و میان‌وعدۀ بهتر برای تغذیۀ سالم خانواده در برخی روزها و شرایط شلوغ‌تر است که غذا سر وقت حاضر نیست یا شما برای انجام کاری بیرون از خانه هستید و نمی‌خواهید فست‌فود بخورید یا به کودکتان غذاهای آماده بدهید. از طرف دیگر، سخت گرفتن در مورد هر چیزی مضرات و خوبی‌هایی دارد ولی این میان برد بیشتر با کسی است که میزان ضرر و سود هر چیزی را منطقی‌تر بررسی کند تا بتواند به همان نسبت هم راحت‌تر زندگی کند.

بیسکویت‌ و شیرینی خانگی

یکی از انواع بیسکویت‌ها و شیرینی‌های تازه و سالم‌تر، بیسکویت‌هایی است که خود شما با دستور پخت‌های ساده می‌توانید در خانه برای خود و کودکتان آماده کنید. با این کار، شما نه تنها می‌توانید بیسکویت را در خانه با استفاده از مواد سالم و تازه تهیه کنید، بلکه حتی محتوای قند زیاد آن را نیز می‌توانید کم یا حذف کنید. همچنین بیسکویت‌های خانگی مواد نگهدارنده و مواد افزودنی را هم ندارد. برخی از مواد تشکیل‌دهندۀ سالمی که لازم است در خرید یا پخت بیسکویت به آن دقت کنید می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تهیه‌شده از آرد گندم کامل
  • داشتن ارزن
  • نداشتن نگهدارنده
  • حاوی عسل طبیعی
  • حاوی شیر
  • وجود جو دوسر

بیسکویت ضدتهوع برای بارداری

خانم‌های بارداری که به ویژه در سه ماهۀ اول بارداری خود هستند و دچار تهوع بارداری می‌شوند، بهتر است همیشه در کیف یا همراه خودشان، خوراکی‌هایی داشته باشند تا از تهوع زیادشان جلوگیری کند. هرچند هیچ درمان سریع و مشخصی برای این شایع‌ترین علامت بارداری وجود ندارد، اما شما می‌توانید به خودتان کمک کنید تا این حالت تهوع را با خوردن گهگاه کراکرهای نمکی و چوب شور یا سایر میان‌وعده‌های حاوی نعنا کاهش دهید. لیمو، زنجبیل تازه، آب‌نبات و چای نعنا نیز می تواند تهوع بارداری را تا حدی کاهش دهد.

رعایت نکاتی هنگام مصرف بیسکویت

همان‌طور که در بالا ذکر شد، خودتان بیسکویت‌های خانگی بپزید، چون بیسکویت‌های موجود در بازار، برای نوزادان و کودکان نوپا نامناسب است. اما غیر از این، چند نکتۀ مهم دیگر که باید هنگام خوردن بیسکویت، به ویژه برای کوکتان رعایت کنید به ترتیب زیر است:

تعداد و خوردن بیسکویت‌ها را محدود کنید: هیچ فکر خوبی نیست که هر روز خودمان یا کودکمان بیسکویت بخوریم. پس بهتر است این کار را به عنوان راهکاری برای آرام کردن کودکمان یا یک وعدۀ کامل غذا در نظر نگیریم، چون این خوراکی‌های خوشمزه خیلی زود می‌تواند جایگزین غذاهای سالم شود.

مسواک زدن را به یک عادت تبدیل کنید: به یاد داشته باشید که هر چیز شیرینی حتی در دوران شیردهی می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان کودکان در سال‌های بعد شود. بهترین روش آموزش مسواک زدن به کودکان این است که دندان‌های خودتان را روزی دو بار مسواک بزنید. مسواک زدن کاری جذاب و جالب برای کودکان است، فقط لازم است که تبدیل به یک مراسم به ویژه شبانه و قبل از خواب شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط