اسباب‌بازی‌هایی برای شش تا ۱۸ ماهگی کودک

اسباب‌بازی‌هایی برای شش تا ۱۸ ماهگی کودک

وقتی کودک شما شش ماهه شد، توانایی استفاده از دست‌ها و کنترل روی سرش را خیلی بیشتر خواهد داشت، بنابراین شروع به کشف دنیای عجیب و جدید اطرافش خواهد کرد و با بزرگ‌تر شدن و راه افتادنش نیز بازی‌های او متنوع‌تر و به همان نسبت، اسباب‌بازی‌ها برایش جالب‌تر خواهد بود. در این مطلب می‌توانید با فهرستی از برخی اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکتان از شش تا ۱۸ ماهگی او آشنا شوید.

کتاب‌ها

کتاب خواندن برای کودکتان و آشنا کردن او با کتاب همیشه فوق‌العاده است و هیچ‌وقت برای انجام آن زود نیست و حتی وقتی نوزادتان هنوز ‌خیلی کوچک است هم، کتاب خواندن راهی مناسب و خوب برای کمک به او در فهم و درک زبان است. کتاب‌هایی که از پارچه‌های نرم ساخته ‌شده‌ است یا کتاب‌های مقوایی برای دست‌های مشتاق به گرفتن و ورق زدن کودکتان مناسب هستند. همچنین آمادهٔ این باشید که کودکتان برای نشان دادن علاقه‌اش به کتاب‌ها سعی کند آنها را بخورد.

انواع توپ‌ها

در این سن، کودکتان در حال کنترل پیدا کردن روی دست‌هایش است و می‌تواند اشیای بزرگ را بردارد. بنابراین، توپ‌های نرم و سبک برای غلتاندن روی زمین عالی هستند. شما هم بهتر است آماده شوید، زیرا وقتی فرزندتان ضربه زدن به توپ را یاد بگیرد احتمالاً باید تا مدتی طولانی دروازه‌بان او باشید.

لگوها

وقتی مهارت‌های حرکتی کودکان رشد می‌کند آنها چابکی بیشتری در برداشتن اشیا پیدا می‌کنند و به احتمال زیاد در این سن، آنها عاشق یک دست لگوی کلاسیک خواهند شد. پس بهتر است به کودکتان کمک کنید تا لگوها را روی هم بچنید و حتی ممکن است از انداختن آنها لذت بیشتری ببرد. بنابراین وقتی کودکتان را با لگوها آشنا می‌کنید، احتمالاً بیشتر کار ساختن آنها را خودتان انجام می‌دهید و کمک و همراهی او در این بازی به احتمال زیاد انداختن لگوهایی خواهد بود که شما چیده‌اید. اما بهتر است بدانید که این بازی با وجود سادگی‌اش، چیزهای مهمی دربارهٔ جهان به کودکتان می‌آموزد، زیرا علاوه بر ایجاد هماهنگی دست و چشم، این بازی او را با قوانین پایهٔ ریاضیات و فیزیک نیز آشنا خواهد کرد.

اسباب‌بازی‌های هل‌دادنی

این روزها کودکتان احتمالاً می‌تواند خودش را بالا بکشد، با تکیه به مبلمان راه برود و آمادهٔ برداشتن اولین قدم‌های مستقلش است. در این مرحلهٔ حرکات متزلزل، یک اسباب‌بازی هل‌دادنی ممکن است به او کمک خواهد کرد تا اولین قدم‌هایش را بردارد. بهتر است نوعی را انتخاب کنید که محکم باشد تا کودک بتواند برای پشتیبانی به آن تکیه کند. نگران نباشید؛ تا چشم باز کنید، او را در حال دویدن خواهید دید.

اسباب‌بازی‌های تودرتو یا ماتروشکا

ماتروشکا نوعی اسباب‌بازی روسی است که از تعدادی عروسک معمولاً چوبی بزرگ تا کوچک تشکیل شده که به ترتیب اندازه‌شان داخل هم قرار می‌گیرند. این نوع اسباب‌بازی برای کودک شما مفید است، پس بهتر است کنجکاوی کودکتان را با اسباب‌بازی‌هایی شبیه ماتروشکاها که بتواند آنها را مرتب کند و روی هم بچیند تشویق کنید. حتماً هم لازم نیست ماتروشکا باشد یا هزینهٔ زیادی کنید، تعداد زیادی از وسایل بدون خطر آشپزخانه یا توی کشوهای خانه هم می‌تواند نقش اسباب‌بازی‌هایی در سایزها، شکل‌ها و رنگ‌های مختلف را بازی کند، اما بهتر است وسایلی سبک، بی‌خطر و رنگارنگ را انتخاب کنید تا توانایی‌هایی او را به چالش بکشید. در این بین، در حینی که او مبهوت و متحیر است که چطور شکل‌ها را داخل هم جا دهد و چطور حلقه‌ها را روی هم بچیند، شما می‌توانید از کمی سکوت و آرامش نیز لذت ببرید.

عروسک‌های بغلی

بعد از گذشتن دوران نوزادی و زمانی که کودک توانست کنترل کافی روی سر و گردنش را پیدا کند، اسباب‌بازی‌های نرمی که نگه داشتنشان در دست آسان باشد به عنوان اولین همبازی‌ها برای فرزند شما عالی هستند. فقط لازم است مطمئن شوید که حیوان عروسکی یا عروسک نرم کودکتان برای ردهٔ سنی او مناسب است. کودکتان احتمالاً‌ عروسک‌های نرم کوچک را که بتواند در دستش نگه دارد ترجیح خواهد داد، بنابراین وسوسه نشوید که برایش خرسی به بزرگی خودش بخرید.

اسباب‌بازی‌ چینشی یا روی هم چیدنی

همچنان که کودکتان رشد می‌کند، اسباب‌بازی‌های چینشی یا قطعات خانه‌سازی می‌تواند ساعت‌ها سرگرمی را برای هر دوی شما فراهم می‌کنند. این اسباب‌بازی‌ها ابزاری عالی برای کودکتان است تا انگشت‌هایش را که هر روز ماهرتر می‌شوند به کار بگیرد و روی مهارت‌های مرتب‌سازی و ساخت و ساز خود کار کند. اگر به کودکتان اجازه دهید سایزها، شکل‌ها و رنگ‌های مختلف را امتحان کند نیز مدت طولانی‌تری به بازی سرگرم خواهد شد و خیلی زود علاقه‌اش را از دست نمی‌دهد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط