اسباب‌بازی‌هایی همیشگی و بدون سن برای کودکان

اسباب‌بازی‌هایی همیشگی و بدون سن برای کودکان

کودکان همیشه و همواره بازی کردن را دوست دارند، حتی در دوران نوزادی و وقتی خیلی کوچکند. این موضوع که بدانید و یاد بگیرید چقدر راه برای بازی کردن با بچه‌ها هست به مرور شما را شگفت‌زده خواهد کرد. کودکتان کشف و کاوش جهان را از طریق بازی کردن یاد می‌گیرد و اسباب‌بازی‌های مختلف در این اتفاق بی‌تأثیر نیستند. برخی از این اسباب‌بازی‌ها جاودانگی خاصی دارند و برای تمام سن‌ها و مراحل رشد و نمو کودکان مناسب هستند. در این مطلب می‌توانید با فهرست اسباب‌بازی‌های مناسبی آشنا شوید که کودک شما را سرگرم نگه می‌دارند، تخیل او را تحریک و کمکش می‌کنند مهارت‌های جدیدی بیاموزد.

اسباب‌بازی‌ با طرح‌های سیاه و سفید

طرح‌های سیاه و سفید با کنتراست بالا نوزادتان را مسحور خواهند کرد، زیرا دیدن آنها برایش ساده‌تر از هر چیز دیگری است. او قادر خواهد بود که تفاوت‌های شکل‌ها و الگوها را تشخیص دهد و این اتفاق می‌تواند رشد بصری او را تحریک ‌کند.

اسباب‌بازی‌ صدادار

اسباب‌بازی‌هایی که وقتی فشار یا تکان داده می‌شوند می‌توانند صداهای مختلف ایجاد ‌کنند، کودک شما را را تا ماه‌ها سرگرم خواهند کرد. این نوع اسباب‌بازی‌ها به کودکتان کمک می‌کند تا از کاری که دست‌هایش توانایی انجام آنها را دارد بهتر و زودتر آگاهی پیدا کند.

آویزها

یک آویز می‌تواند بعد جدیدی به دید افقی کودک از جهان اطرافش اضافه کند. بهتر است آویزهایی با طرح‌ها و رنگ‌های دارای کنتراست بالا پیدا کنید. همچنین کودکتان ممکن است از آویزی که موسیقی پخش می‌کند لذت ببرد. آویز را می‌توانید به نرده‌های تخت وصل کنید اما به دلایل ایمنی، حتماً لازم است ‌اطمینان حاصل کنید که خارج از دسترس کودک باشد تا ایجاد مشکل یا دردسری نکند.

جغجغه‌ٔ مچی

برخی از جغجغه‌های مچی از پارچهٔ نرمی ساخته شده است که قابل دهان زدن یا به دهان بردن کودک نیز هستند و سرگرمی زیادی را برای فرزندتان فراهم می‌کند. همچنین کودکتان امتحان و آزمایش با صداهایی که خودش با جغجغه ایجاد می‌کند را هم دوست خواهد داشت.

اسباب‌بازی بغلی یا عروسک‌های نرم

نوزادان نیاز به عروسک‌های نرم، به خصوص در تخت و محل خوابشان ندارند. اما بعد از گذشتن دوران نوزادی و زمانی که کودک توانست کنترل کافی روی سر و گردنش را پیدا کند، اسباب‌بازی‌های نرمی که نگه داشتنشان در دست آسان باشد به عنوان اولین همبازی‌ها برای فرزند شما عالی هستند. فقط لازم است مطمئن شوید که حیوان عروسکی یا عروسک نرم کودکتان برای ردهٔ سنی او مناسب است. کودکتان احتمالاً‌ عروسک‌های نرم کوچک را که بتواند در دستش نگه دارد ترجیح خواهد داد، بنابراین وسوسه نشوید که برایش خرسی به بزرگی خودش بخرید.

توپ‌ها

توپ‌هایی در سایزهای مختلف می‌توانند به هماهنگی و چابکی دست و چشم کودکان کمک کنند. در فاصلهٔ سه تا هفت ماهگی کودکتان در دست گرفتن توپ را یاد خواهد گرفت. هماهنگی تمام دست که برای پرتاب توپ یا غلتاندن آن لازم است، بعد از آن یعنی معمولاً بین ۱۸ ماهگی تا سه سالگی کودک ایجاد می‌شود.

زنگوله‌های بادی

شما می‌توانید یک یا تعدادی زنگولهٔ بادی مختلف با جنس و طبعاً صداهای متفاوت را جایی آویزان کنید که کودکتان بتواند حرکات آنها را ببیند و صدایشان را نیز بشنود. همچنین بهتر است گهگاهی او را بغل کنید و بالا نگه دارید تا بتواند خودش نیز زنگوله‌ها را به صدا دربیاورد.

کتاب‌‌های پارچه‌ای

هیچ‌وقت برای علاقه‌مند کردن کودکتان به کتاب زود نیست و کتاب‌های پارچه‌ای گزینه‌ای عالی برای شروع هستند. شما می‌توانید کنار کودکتان دراز بکشید تا او بتواند وقتی که برایش کتاب می‌خوانید شما را تماشا کند. حتی وقتی هنوز خیلی‌خیلی کوچک است هم کتاب خواندن راهی مناسب و خوب برای کمک به او در فهم و درک زبان است.

لگوها

وقتی کودکتان را با لگوها آشنا می‌کنید، احتمالاً بیشتر کار ساختن آنها را خودتان انجام می‌دهید و کمک و همراهی او در این بازی به احتمال زیاد انداختن لگوهایی خواهد بود که شما چیده‌اید. اما بهتر است بدانید که این بازی با وجود سادگی‌اش، چیزهای مهمی دربارهٔ جهان به کودکتان می‌آموزد، زیرا علاوه بر ایجاد هماهنگی دست و چشم، این بازی او را با قوانین پایهٔ ریاضیات و فیزیک نیز آشنا خواهد کرد.

اسباب‌بازی‌ چینشی یا روی هم چیدنی

همچنان که کودکتان رشد می‌کند، اسباب‌بازی‌های چینشی می‌تواند ساعت‌ها سرگرمی را برای هر دوی شما فراهم کنند. این اسباب‌بازی‌ها ابزاری عالی برای کودکتان است تا انگشت‌هایش را که هر روز ماهرتر می‌شوند به کار بگیرد و روی مهارت‌های مرتب‌سازی و ساخت و ساز خود کار کند. اگر به کودکتان اجازه دهید سایزها، شکل‌ها و رنگ‌های مختلف را امتحان کند نیز مدت طولانی‌تری به بازی سرگرم خواهد شد و خیلی زود علاقه‌اش را از دست نمی‌دهد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط