سمفونی سروصداها برای بازی با نوزاد

سمفونی سروصداها برای بازی با نوزاد

کودکان با رفلکس از جا پریدن در پاسخ به صداهای بلند به دنیا می‌آیند و این یکی از غرایز آنها برای رشد است که گاهی هم به آن رفلکس مورو یا وحشت‌زدگی گفته می‌شود. هرچه زمان می‌گذرد و آنها بزرگ‌تر می‌شوند،‌ علاقه به صداهای غافلگیرکننده مثل صداهای جیغ‌مانند یا صداهایی شبیه تق‌تق جایگزین واکنش از جا پریدن در آنها می‌شود. درواقع، شنیدن یک صدا و سپس دیدن چیزی که آن صدا را ایجاد کرده است به کودکتان کمک می‌کند تا ارتباط بین صدا و منبع آن را درک کند. در این مطلب می‌توانید با یکی از فعالیت‌های مناسب برای درک سروصدا در کودکان آشنا شوید.

سن مناسب بازی سمفونی سروصداها

این فعالیت شاد برای دو تا پنج ماهگی کودک شما خوب و مناسب است. مهارت‌‌های رشدیافته طی این بازی، مهارت در شنیدن و درک رابطهٔ علت و معلولی است. وسایل مورد نیاز برای این فعالیت، تعدادی از اشیای خانگی معمولی که هنگام مچاله شدن صدا می‌دهند مثل کاغذ یا سلفون خشک و یک اسباب‌بازی‌ که یک صدا تولید می‌کند.

نحوهٔ انجام بازی سمفونی سروصداها

تعداد زیادی از وسایل و چیزهایی که می‌توانید با آنها صدا دربیاورید، مثل کاغذ کادو، یک اسباب‌بازی فشاری یا پاکتی از جنس پلاستیک و پوست شیرینی و آب‌نبات جمع کنید. کنار کودکتان بنشینید یا دراز بکشید و وسیله‌ها را یکی‌یکی و آرام به صدا دربیاورید. سعی کنید ترتیب صداها را تغییر دهید تا برایش غافلگیرکننده باشند. سپس هر کدام از این وسایل صداساز را در دستش بگذارید و کمکش کنید که خودش صدای آنها را دربیاورد.

این فعالیت‌ها را در طول ماه‌های آینده هم تکرار کنید. تماشای زمانی که کودک شروع به نگاه کردن به دستش می‌کند یا به نظر می‌رسد که تشخیص می‌دهد خودش آن صداها را ایجاد می‌کند، جداً دوست‌داشتنی است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید