بازی‌هایی برای رشد حس لامسه در نوزاد

بازی‌هایی برای رشد حس لامسه در نوزاد

کودک شما دوست دارد هر چیزی را از نزدیک و با دست خودش تجربه کند و این کار را با کمک همهٔ حواس پنج‌گانه‌اش، به ویژه حس لامسه انجام می‌دهد. شما می‌توانید کنجکاوی و توانایی‌های لمسی او را با این بازی آرامش‌بخش بساوایی و پر از احساس تشویق کنید. در این مطلب می‌توانید با راهکارهایی برای تحریک حس لامسه در نوزادان آشنا شوید.

بازی با تحریک حس لامسه

این بازی برای زمان نوزادی تا ۱۰ ماهگی کودکتان مناسب است. مهارت‌هایی که در این بازی رشد پیدا می‌کند، هماهنگی چشم و دست و حساسیت به لمس است. وسایل مورد نیاز برای انجام این بازی می‌تواند انواعی از وسایل نرم مثل روسری ابریشمی، گردگیر دستی تمیز یا شال خزدار، یک تکه ساتن یا مخمل و چیزی پشمالو مثل یک حیوان عروسکی نرم باشد، پس بهتر است کلکسیونی از اشیای خانگی نرم و قابل لمس جمع و بازی را شروع کنید.

نحوهٔ بازی‌های لمسی و حسی

کودک را روی یک پتو و در اتاق یا محلی که مطمئن هستید سردش نمی‌شود به پشت بخوابانید. لباسش را دربیاورید یا اگر سرهمی پوشیده است، دکمه‌های آن را باز کنید. سپس نمونه‌ای از حس تماس با بافت‌های مختلف را به او نشان بدهید. به این شکل که اشیا را یکی‌یکی بردارید و با ملایمت خیلی زیادی روی پوستش بکشید و در حین این کار، احساسی را که آن بافت و جنس ایجاد می‌کند برای کودک توصیف کنید.

شما همچنین می‌توانید راه‌هایی برای تنوع دادن به این بازی پیدا کنید. به عنوان مثال کلمه و صفت آن حسی را که منتقل می‌کنید برای کودکتان تکرار کنید. مثلاً بگویید: «روسری ابریشمی رو حس می‌کنی؟ این خیلی لیزه.» یا «خرس عروسکی رو حس می‌کنی؟ این کرک ‌داره!» اجازه بدهید هر بافت و احساس ناشی از لمس آن را ابتدا سریع و بعد ملایم و آهسته تجربه کند. کودکتان وقتی بزرگ‌تر می‌شود سعی خواهد کرد این اشیای آشنا را از دستتان بقاپد. اجازه دهید آنها را نگه دارد یا اگر مطمئنید که آنها تمیز هستند و خطر ایجاد خفگی ندارد در دهانش بگذارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط