بازی با نوزاد با یک گفت‌وگوی شاد

بازی با نوزاد با یک گفت‌وگوی شاد

همهٔ ما احتمالاً می‌دانیم که عملاً خیلی طول می‌کشد تا کودکان اولین کلماتشان را به زبان بیاورند اما این به معنای آن نیست که او شروع به فهم هدف و مقصود زبان نکرده است. همهٔ آن سروصداهای بامزه‌اش، از غرغر تا غان و غون، تلاش‌های اولیه برای برقراری ارتباط هستند و هرچه شما واکنش بیشتری به سروصدا کردنش نشان دهید، او برای ادامهٔ گفت‌وگو با شما بیشتر تشویق می‌شود. در این مطلب می‌توانید با یک گفت‌وگوی شاد برای بازی با کودکتان آشنا شوید.

گپ و گفت شاد یا صحبت با زبان کودکانه

به خاطر داشته باشید که هر کودکی با آهنگ و سرعت متفاوتی رشد می‌کند، بنابراین اگر کودک شما در این هفته هنوز برای این فعالیت‌ و بازی کاملاً آماده نیست، نگران نشوید و چند روز بعد دوباره امتحان کنید. این فعالیت و بازی برای دوران نوزادی تا چهار ماهگی کودک مناسب است. مهارت‌هایی که طی این فعالیت رشد می‌یابد آمادگی برای صحبت کردن، تقویت حس شنوایی و مهارت شنیداری کودک شماست. وسایل مورد نیاز برای این بازی فقط استفاده از قدرت تخیل و صدای شماست که تمام والدین به خوبی این تغییرات صدا و حرف زدن با زبان کودکانه را بلدند.

نحوهٔ داشتن یک گفت‌وگوی شاد

شما می‌توانید تلاش‌های طبیعی کودک برای درآوردن سروصدا و پاسخ دادن را به یک بازی تبدیل کنید. به این شکل که ابتدا به او کمک کنید تا بفهمد چه صداهای بامزه‌ای را می‌تواند با دهانش ایجاد کند. منتظر بمانید تا یکی از صداهای مشخصهٔ بچه‌ها مثل «آه‌ه» را بگوید و شما همان را در پاسخ به او تکرار کنید. همچنین می‌توانید با انجام کارهایی، به مرور یادگیری زبان اشاره در کودکان را نیز تحریک کنید.

وقتی چند بار این کار را کردید می‌توانید کارهایی را هم که خودتان می‌توانید انجام دهید به او نشان دهید. به این شکل که او را با سروصدا و ملچ‌ و ملوچ ببوسید، انگشتتان را ‌از گوشهٔ دهانتان دربیاورید یا با بیرون دادن هوا از دهان و حرکت دادن انگشت خود روی لب‌هایتان صدای «ب‌ب‌ب» بسازید. هرچند در این سن، بعید است که کودک نیز در پاسخ شما صدای مشابهی بسازد اما قطعاً از تماشای شما متعجب و سرگرم خواهد شد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط